Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
reklama
reklama
LUTOSFERY - koncert utworów zainspirowanych "Bukolikami" Witolda Lutosławskiego
wtorek 16 lipca, godz. 20.00, koncert letni na Dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego
BUKOLIKI
Program: "Liryki miłosne Kurpiowszczyzny"
Wykonawcy: Monodia Polska w składzie: Adam Strug i Tymoteusz Woźniak (śpiew)
LUTOSL, utwory zainspirowane "Bukolikami" Witolda Lutosławskiego
Wykonawcy: Jacek Kochan & Co w składzie: Dominik Wania (fortepian,) Jacek Kochan (perkusja), Michał Kapczuk (kontrabas)
Wstęp wolny
"LUTOSFERY" to seria muzycznych i interdyscyplinarnych wydarzeń dedykowanych Osobie i twórczości Witolda Lutosławskiego, światowego klasyka dwudziestowiecznej muzyki awangardowej, którą inicjuje Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz FUNDACJA f.o.r.t.e. w ramach Roku Lutosławskiego obchodzonego pod auspicjami UNESCO w 100. rocznicę urodzin Kompozytora.
Repertuar "LUTOSFER" stanowią przede wszystkim dzieła Witolda Lutosławskiego, ale ułożone w pewnych kontekstach (twórczość oparta na wątkach ludowych, muzyka popularna i użytkowa, współczesne techniki kompozytorskie). W programach znajdują się również utwory Krzysztofa Pendereckiego oraz Henryka Mikołaja Góreckiego. We wszystkich programach znajdują się muzyka polska od Adama Jarzębskiego, przez Karola Szymanowskiego i Grażynę Bacewicz, aż po utwory Pawła Mykietyna, Arkadiusza Nowaka, Cezarego Duchnowskiego i Wojciecha Ziemowita Zycha. Ważnym elementem jest seria spotkań pod nazwą "Dialogi i interwencje" (tytuł zaczerpnięty z wypowiedzi Witolda Lutosławskiego), podczas można zapoznać się z różnymi wątkami związanymi zarówno z twórczością, jak i z życiem kompozytora, takimi jak: Lutosławski - Człowiek, Stypendyści Lutosławskiego, muzyka dla dzieci, socrealizm, sztuki plastyczne a Lutosławski, kompozytor w teatrze, co dzisiaj znaczy dla młodych artystów Lutosławski, co pozostanie po Roku Lutosławskiego? Tematy niektórych spotkań, mogą dość głęboko eksplorować zagadnienia muzyki współczesnej, ale większość wydarzeń jest dedykowana osobom niezwiązanym zawodowo z muzyką.
Podczas pierwszego wieczoru LUTOSFER można usłyszeć oryginalne melodie ludowe, wokół których swoje "Bukoliki" napisał Witold Lutosławski. Zdaniem Adama Struga: "Pieśni kurpiowskie są wyrazem muzycznego i poetyckiego geniuszu polskiego gminu. Ich maestria przywodzi na myśl sztukę wokalną Środkowego Wschodu. W krwiobieg "oficjalnej" kultury polskiej weszły stosunkowo późno (w latach dwudziestych minionego wieku), za sprawą ks. Władysława Skierkowskiego, z którego badań korzystali Karol Szymanowski i Henryk Mikołaj Górecki". Na program występu Monodii Polskiej składają się liryki miłosne zebrane przez Adama Struga w łomżyńskiej części Kurpiowszczyzny.
Główną część programu stanowi uwspółcześniona wersja tych ludowych melodii w wykonaniu tria doświadczonego improwizatora i perkusisty Jacka Kochana prezentowana w programie "LUTOSL". Jacek Kochan, muzyk o bogatym repertuarze muzycznym, zaprosił do współpracy pianistę Dominika Wanię i kontrabasistę Michała Kapczuka, kreatywnych wykonawców i improwizatorów, o bogatych i różnych stylistycznie rodowodach. Efektem spotkania jest materiał muzyczny, zawierający elementy improwizacji, muzyki klasycznej i współczesnej, który powstał jako opracowanie krótkich utworów Lutosławskiego takich jak "Bukoliki", "Preludia", "Melodia" i "Czteropalcówka".
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach:
koncert
reklama
Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie