Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

WARSZTATY: Kintsugi

WARSZTATY: Kintsugi
📅 Data: środa, 10 sierpnia 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wola, Pokój na lato, Grzybowska 79 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Uwaga! Limit miejsc dla uczestników tego wydarzenia został wyczerpany!

W czasach, gdy żyjemy bardzo szybko, rzadko znajdujemy czas na naprawianie uszkodzonych rzeczy. Na ogół je wyrzucamy i - nie oszczędzając natury - kupujemy nowe.

Kintsugi to tradycyjna japońska technika naprawy ceramiki i porcelany. Po japońsku kintsugi dosłownie oznacza „łączenie złotem” (kin – złoto, tsugu – łączyć). Faktycznie jednak jako spoiwa używa się laki - żywicy z drzewa sumaka lakowego. Zamiast laki naturalnej, która czasami wywołuje alergie, można zastosować lakę syntetyczną. Ostateczne wykończenie stanowi zazwyczaj złoty pył naprószony na podkład z czerwonej laki.

Kinstugi nie jest zwykłym rzemiosłem, ale metaforyczną sztuką - to tchnienie nowego życia w zniszczone, rozbite na kawałki czarki do herbaty czy inne naczynia. Rzemiosło to narodziło się w XV wieku, za panowania shoguna Yoshimasy Ashikagi, który zapragnął naprawić swą ulubioną czarkę. W tym czasie rozpowszechniła się również sztuka ceremonialnego parzenia herbaty Sadō oraz filozofia wabi-sabi, zgodnie z którą piękno jest równoznaczne z prostotą kształtów i pewną dozą niedoskonałości. Dla Japończyków kintsugi to głównie warsztat pracy nad sobą, lekcja pokory, cierpliwości i skupienia. Dla nas może stać się inspiracją i chwilą zastanowienia się nad wartością rzeczy materialnych. Może też być metaforą naszego własnego życia, w którym często różne wydarzenia, takie jak kataklizmy naturalne, wojny i inne traumy pozostawiają blizny. Od nas zależy czy będziemy chcieli je ukryć czy wydobyć i umownie „ozdobić złotem”.

🔹 Warsztaty poprowadzi Joanna Koryciarz-Kitamikado. Z zawodu i zamiłowania historyk i konserwator dzieł sztuki, z pasji propagator kultury i sztuki japońskiej, szczególnie laki i ceramiki. Uwielbia rzeczy wykonane ręcznie, w których zaklęta jest dusza artysty-rzemieślnika.

📍 Wstęp na warsztaty jest wolny! Na zajęcia obowiązuje rejestracja, która rusza 8 sierpnia w poniedziałek o godzinie 12:00. Zapisy >> link

Uwaga! Limit miejsc dla uczestników tego wydarzenia został wyczerpany!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wola lub w kategoriach: warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧