Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Spotkanie z NICOLASEM GROSPIERREM

Spotkanie z NICOLASEM GROSPIERREM

reklama
📅 Data: czwartek, 25 lipca 2013

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Narodowe w Warszawie (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na spotkanie z NICOLASEM GROSPIERREM, autorem projektu fotograficznego Dinaburg, Borisoglebsk, Dvinsk, Daugavpils prezentowanym w Muzeum Narodowym w Warszawie. Rozmowa, którą poprowadzi Agnieszka Tarasiuk, projektantka wystawy „Mark Rothko. Obrazy z National Gallery of Art w Waszyngtonie”, odbędzie się 25 lipca (czwartek) o godz. 19.00.


Dinaburg, Borisoglebsk, Dvinsk, Daugavpils

To tytuł pracy Nicolasa Grospierre’a, która towarzyszy wystawie obrazów Marka Rothki w Muzeum Narodowym w Warszawie. To także cztery historyczne nazwy leżącego na terenie Łotwy miasta, w którym urodził się Mark Rothko, i które, mając 10 lat, opuścił w 1913 roku, by nigdy tam nie powrócić.

Praca Grospierre’a powstała na podstawie zdjęć, jakie fotograf wykonał w Daugavpils jesienią 2012 roku. Dokumentowanie krajobrazów, a szczególnie architektury północno-wschodniej Europy, jest ważnym motywem w twórczości Nicolasa Grospierre’a. Spotkanie w Muzeum będzie okazją do porozmawiania o jego podróżach po tej części Europy, a także do refleksji na temat postkolonialnej tożsamości terenów, na których odnajdujemy pozostałości po I Rzeczypospolitej, Rosji carskiej i Związku Radzieckim.

Niektórzy w twórczości Marka Rothki dopatrują się reminiscencji nostalgicznego krajobrazu łotewskiego, inni twierdzą, że sztuka słynnego abstrakcjonisty nie ma z miejscem jego urodzenia nic wspólnego. Po ponad czterdziestu latach od śmierci artysty w Daugavpils otwarto centrum artystyczne jego imienia. Co znaczy deklarowany przez organizatorów centrum „powrót Rothki do ojczyzny”?


Nicolas Grospierre – fotograf; w swojej twórczości portretuje głównie architekturę, detale i pozostałości po okresie komunistycznym w Polsce i Europie Wschodniej. Jest laureatem nagrody Paszport Polityki 2011 w kategorii sztuki wizualne. W 2008 roku wykonał fotografie do nagrodzonego Złotym Lwem Pawilonu Polskiego na Biennale Architektury w Wenecji.


PRZESTRZEŃ MARKA ROTHKI. WIECZORNE ROZMOWY

Nicolas Grospierre w rozmowie z Agnieszką Tarasiuk.

25 lipca / godz. 19.00 / wstęp wolny

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: inne
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę