You are using Internet Explorer 8 (or older ...)! Therefore:
- this page will probably be displayed incorrectly,
- it's time to update or change your browser! ;)

The English version of the site has a very limited content.
To fully use waw4free, go to the Polish version.

Original Tandem: Practise Your Polish! | Ćwicz Swój Polski!

Original Tandem: Practise Your Polish! | Ćwicz Swój Polski!

meeting
other
📅 Date: 22 December 2023, Friday

⌚ Start time: 19:00

📌 Place: Warsaw - Ochota dist., Klubokawiarnia Życie Jest Fajne, ul. Grójecka 68 (show on the map)

💲 Admission is free, participation incurs the cost of ordering food/drink
[English version below]

Zacznijmy wprawiać się w nastrój nadchodzących świątecznych obchodów, spotykając się w piątek w przytulnej klubokawiarni Życie Jest Fajne, aby napić się kawy, herbaty lub coś przekąsić, poznać nowych ludzi i poćwiczyć nasz polski! Podoba nam się domowa kuchnia i etos pomagania tutaj. Oczywiście jest to całkowicie bezpłatne – wystarczy, że się pojawisz! Nie potrzeba czapki Mikołaja 🙂

Aby uszczęśliwić gospodarzy i powitać nas z powrotem w swoim lokalu, zawsze dobrze jest przynajmniej kupić sobie drinka (choć nie będziesz w stanie oprzeć się ciastu :)

--- ENG ---

Let’s start getting in the mood for the festive celebrations ahead by meeting up Friday at cosy klubokawiarnia Życie Jest Fajne to grab a coffee, tea or bite to eat, meet some new people and practise our Polish! We like the home-cooked food and helping ethos of this Ochota-based venture. Of course, it’s absolutely free - all you have to do is turn up! No Santa hat necessary 🙂

To keep hosts happy and welcome us back to their venue, it’s always good to at least buy a drink (though you may not be able to resist the cake as well :)
___

Original Tandem nie jest w żaden sposób powiązany z Tandem Warsaw International Community. Nasze wydarzenia są ogłaszane publicznie i otwarte dla wszystkich.