You are using Internet Explorer 8 (or older ...)! Therefore:
- this page will probably be displayed incorrectly,
- it's time to update or change your browser! ;)

The English version of the site has a very limited content.
To fully use waw4free, go to the Polish version.

Creative Evenings every Thursday

Creative Evenings every Thursday

meeting
workshops
📅 Date: 18 July 2024, Thursday

⌚ Start time: 18:00

📌 Place: Warsaw - Praga-Północ dist., Centrum Wielokulturowe, ul. Jagiellońska 54 (show on the map)
[English version below]

Wydarzenie cykliczne co tydzień w czwartki o godzinie 18.00-19.45.
Daty spotkań(11lip, 18lip, 25lip, 1sie, 8sie, 15sip, 22sip, 29sip, 5wrz, 12wrz, 19wrz, 26wrz, 3paź).

Fundacja POLIKULTURA i Centrum Wielokulturowe zapraszają na spotkania kreatywne w czwartki o godzinie 18:00. Spotkania głównie w języku angielskim, ale jeżeli macie z nim problemy, moderator mówi również po polsku.

Spotkania są przeznaczone dla osób kreatywnych, w szczególności migrantów, które chcą tworzyć wspólnie z innymi, w miłej i niezobowiązującej atmosferze.

Na każdym spotkaniu pochylimy się nad innym hasłem, do którego moderator przygotuje krótką prezentację i wstęp. W przyszłości chcielibyśmy, żeby na podstawie tych spotkań powstawał zin wokół tematów związanych z wielokulturowością w Warszawie, ale na początek nie planujemy gwałtownych ruchów i chcemy dać wam po prostu przestrzeń na kreatywność.

Na spotkania zapraszamy zarówno osoby zainteresowane sztukami plastycznymi, jak i osoby, które lubią pisać. Do wykorzystania będziemy mieli materiały plastyczne dostępne w Centrum, ale jeżeli macie swoje ulubione, to również można zabrać je ze sobą.

---[ENG]---

The POLYCULTURE Foundation and the Multicultural Centre invite you to creative meetings on Thursdays at 6 p.m. The meetings are mainly in English, but if you have problems with it, the moderator also speaks Polish.

The meetings are aimed at creative people, especially migrants, who want to create with others in a relaxed and informal atmosphere.

At each meeting we will focus on a different theme, for which the moderator will prepare a short presentation and introduction. In the future, we would like to create a zine based on these meetings on topics related to multiculturalism in Warsaw, but we are not planning any sudden moves at the beginning, we just want to give you space for creativity.

We would like to invite people who are interested in visual arts as well as those who like to write to the meetings. We will have art materials available at the centre, but if you have your own favourites, feel free to bring them along.