You are using Internet Explorer 8 (or older ...)! Therefore:
- this page will probably be displayed incorrectly,
- it's time to update or change your browser! ;)

The English version of the site has a very limited content.
To fully use waw4free, go to the Polish version.

Polsko-fińskie relacje wojskowe i polityczne w latach 1917-1946

Polsko-fińskie relacje wojskowe i polityczne w latach 1917-1946

lecture
exhibition
other
📅 Date: 16 October 2017, Monday

⌚ Start time: 10:00

📌 Place: Warsaw - Śródmieście dist., Muzeum Łazienki Królewskie, ul. Agrykoli 1 (show on the map)
Polska i fińska droga do wolności, zagrożenia ze strony bolszewickiej Rosji i hitlerowskich Niemiec oraz losy marszałka Gustafa Mannerheima - to główne zagadnienia konferencji naukowej z udziałem wybitnych historyków i międzynarodowych ekspertów.
Zapraszamy już 16 października 2017 r. do Pałacu na Wyspie. Wstęp jest wolny.

***
Konferencja „Polsko-fińskie relacje wojskowe i polityczne w latach 1917-1946” odbędzie się z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Finlandię oraz 150. rocznicy urodzin Gustafa Mannerheima, fińskiego dowódcy wojskowego, marszałka i prezydenta Finlandii. Spotkanie organizowane jest przy współpracy z Ambasada Finlandii Warszawie - Suomen suurlähetystö Varsova oraz Muzeum Mannerheima (Mannerheim Museum) w Helsinkach.

Do grona prelegentów zaproszeni zostali nie tylko wybitni polscy historycy, ale też eksperci z Finlandii, w tym prof. Henrik Meinander, jeden z czołowych fińskich badaczy zajmujących się historią XX w., autor wielu publikacji, wśród których znajduje się biografia Gustafa Mannerheima.

Eksperci omówią polską i fińską drogę do wolności w I połowie XX w., w tym odzyskanie przez oba kraje niepodległości po I wojnie światowej, zagrożenia ze strony bolszewickiej Rosji oraz hitlerowskich Niemiec. Opowiedzą również o losach marszałka Mannerheima, jednego z najwybitniejszych Finów, który przed I wojną światową wiele lat spędził na ziemiach polskich, dowodząc m.in. pułkiem stacjonującym na terenie Łazienek Królewskich.

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich, która przybliży biografię marszałka Mannerheima, jego relacje z Polską oraz zmagania o utrzymanie fińskiej suwerenności w czasie II wojny światowej.

***
⭐Program konferencji "Polsko-fińskie relacje wojskowe i polityczne w latach 1917-1946"⭐

➡10.00-10.30, Uroczyste otwarcie konferencji
⭐Powitanie gości i wprowadzenie - prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie.

⭐Przedstawienie wyników sierpniowej konferencji w Helsinkach "Mannerheim - od niezależnej dyplomacji po wielostronną współpracę 1917-2017" - dr Kristina Ranki, Fundacja Mannerheima w Helsinkach.

➡10.30-12.00, I panel: Polska i Finlandia - aspekty geopolityczne

⭐„Mannerheim i europejska geopolityka 1890-1950” - prof. Henrik Meinander, Uniwersytet Helsiński (University of Helsinki)

⭐„Finlandia i Polska jako obiekt agresji bolszewickiej Rosji 1918-1920” - prof. Grzegorz Nowik, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

⭐„Projektowana pomoc Finlandii 1939-1940” - dr Andrzej Suchcitz, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego.

Moderator panelu: prof. Krzysztof Filipow, Uniwersytet w Białymstoku

➡13.00-14.30, II panel: Polska i Finlandia - aspekty militarne

⭐„Od wolontariuszy do wojskowych elit. Fińscy jegrzy i polscy legioniści podczas i po I wojnie światowej” - dr Jussi Jalonen, Uniwersytet Tamperski.

⭐„Legion polski w Finlandii” - prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Muzeum Łazienki Królewskie, prof. Krzysztof Filipow, Uniwersytet w Białymstoku.

⭐„Wokół stosunków polsko-fińskich: z dziejów Klubu Prometeusz w Helsinkach” - dr Paweł Libera, Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN, Instytut Pamięci Narodowej

Moderatorzy panelu: dr Kristina Ranki, Fundacja Mannerheima w Helsinkach, prof. Grzegorz Nowik, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

➡15.00-16.30, III panel: Polska i Finlandia - aspekty polityczne i kulturalne

⭐„Mannerheim i Piłsudski - dwie drogi na narodowy piedestał” - prof. Michał Kopczyński, Uniwersytet Warszawski

⭐„Mannerheim i jego polscy przyjaciele” - Jukka Soisalon-Soininen, fiński dziennikarz, były korespondent w Warszawie.

⭐„Prawa polityczne kobiet w Finlandii i w Polsce - próba porównania” - Dominika Sobolewska-Gola, Zamek Królewski w Warszawie.

Moderatorzy panelu: Hanna Lehtinen, Ambasador Finlandii, Jan Lubomirski-Lanckoroński, Prezes Fundacja Książąt Lubomirskich

***
Konferencja odbędzie się w języku polskim i angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na oba języki.

Konferencja i wystawa organizowane są w ramach partnerstwa z Fundacją PZU.