You are using Internet Explorer 8 (or older ...)! Therefore:
- this page will probably be displayed incorrectly,
- it's time to update or change your browser! ;)

The English version of the site has a very limited content.
To fully use waw4free, go to the Polish version.

Spotkanie z Danwen Xing

Spotkanie z Danwen Xing

meeting
lecture
📅 Date: 19 October 2017, Thursday

⌚ Start time: 18:00

📌 Place: Warsaw - Śródmieście dist., MUZEUM na Pańskiej, Pańska 3 (show on the map)
Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na spotkanie z Danwen Xing, autorką pracy „Dziennik”.

W formie performatywnego wykładu Danwen Xing opowie o powstawaniu „Dziennika”, swoich związkach z awangardą lat 90., fascynacjach artystycznych i klimacie politycznym Pekinu końca XX wieku.

W „Dzienniku” Danwen Xing w bardzo poetycki i osobisty sposób łączy narrację osobistą ze spojrzeniem na niezależną scenę artystyczną Chin lat 90. Fotografuje miasto w czasie intensywnych przemian urbanistycznych, artystów w ich prywatnych atelier, narodziny sztuki instalacji i performansu. Ze swoim aparatem wchodzi w przestrzenie prywatne budując silną emocjonalną relację z przedstawianymi postaciami. Aparat fotograficzny, który często ujęty zostaje w kadrze jest alter ego artystki, która nie stara się dystansować wobec przedstawianych zdarzeń, ale wręcz przeciwnie, pokazuje nieuniknioną bliskość i nieskrywaną pasję dla tematów, które podejmuje.

Spotkanie w języku angielskim.

Danwen Xing
(ur. 1967 w Xi’an) mieszka i pracuje w Pekinie. W latach 1982-86 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Xi’an a następnie w latach 1989-1992 na Centralnej Akademii Sztuk Pięknych w Pekinie. Uczestniczka protestów studenckich na placu Tiananmen w 1989 roku. W latach 80. Przypadkowo zetknęła się z fotografią, która stała się wkrótce jej głównym środkiem wyrazu artystycznego. W latach 1998-2001 przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie studiowała fotografię na School of Visual Arts . W swoich wczesnych pracach podejmowała tematy przemian społecznych w Chinach i kobiecej tożsamości. Poza fotografią zajmuje się również video i instalacjami mulimedialnymi. Jej prace pozywane były m.in. w Whitney Museum of American Art, Centrum Pompidou, Międzynarodowym Centrum Fotografii w Nowym Jorku, Victoria and Albert Museum w Londynie. W Polsce prace Xing pokazywane były wcześniej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w ramach wystawy "Gdyby dwa morza miały się spotkać" w 2015 roku.