You are using Internet Explorer 8 (or older ...)! Therefore:
- this page will probably be displayed incorrectly,
- it's time to update or change your browser! ;)

The English version of the site has a very limited content.
To fully use waw4free, go to the Polish version.

Kto dzisiaj troszczy się o Nowy Jork? Wykład Eriki Svendsen

Kto dzisiaj troszczy się o Nowy Jork? Wykład Eriki Svendsen

lecture
📅 Date: 08 November 2017, Wednesday

⌚ Start time: 17:30

📌 Place: Warsaw - Śródmieście dist., barStudio, Plac Defilad 1 (show on the map)
W czasach, gdy miejskie władze w krajach rozwiniętych inwestują coraz więcej w kampanie na rzecz zielonej infrastruktury i zmiany miejskiego krajobrazu, Erika Svendsen pokazuje, jak wysiłki podejmowane przez jednostki na rzecz przekształcenia miast służą wzmacnianiu demokracji.

Svendsen poświęca uwagę tym, którzy aktywnie chronią, opiekują się i biorą odpowiedzialność za przestrzeń. Pokazuje, że w warunkach miejskich, gdzie przestrzeń dzieli wiele nakładających się biurokratycznych barier i granic własności, to właśnie praca grup obywatelskich, których cele i działania wykraczają poza utarte podziały w przestrzeni, czasie i skali, może pełnić rolę jednoczącą.

Erika Svendsen, jako socjolożka pracująca dla NYC Urban Field Station w Nowym Jorku (centrum badań nad miejskimi ekosystemami) od wielu lat bada formy obywatelskiej opieki nad przestrzeniami otwartymi. Wyniki jej prac pozwoliły stworzyć niezwykłą mapę zarządzania społecznego („STEW-MAP”), która przedstawia bogactwo aktywności obywatelskich podejmowanych na obszarze całego miasta Nowy Jork. STEW-MAP jest narzędziem służącym wizualizowaniu obecności grup obywatelskich opiekujących się wybranymi przestrzeniami miasta. Na bazie sporządzanych map Svendsen odkrywa i analizuje innowacyjne struktury współzarządzania kształtujące się pomiędzy obywatelami, instytucjami publicznymi, władzami i biznesem.

Badania Svendsen, rozpoczęte w Nowym Jorku w 2007 roku, są dzisiaj kontynuowane nie tylko w kolejnych amerykańskich miastach, ale też na Dominikanie, w Kolumbii i we Francji. Odwołując się do tych doświadczeń, Erika Svendsen opowie o idei holistycznej opieki nad przestrzenią jako sposobie na poprawienie naszych społecznych zdolności współpracy oraz na rozwój bardziej zrównoważonego modelu życia.

Wykład w języku angielskim.