You are using Internet Explorer 8 (or older ...)! Therefore:
- this page will probably be displayed incorrectly,
- it's time to update or change your browser! ;)

The English version of the site has a very limited content.
To fully use waw4free, go to the Polish version.

Otwarte konwersacje z native speakerem dla średniozaawansowanych / Open conversations with a native speaker for intermediate

Otwarte konwersacje z native speakerem dla średniozaawansowanych / Open conversations with a native speaker for intermediate

meeting
workshops
📅 Date: 19 June 2018, Tuesday

⌚ Start time: 18:00

📌 Place: Warsaw - Śródmieście dist., Twarda 1 (show on the map)
[english below]

Serdecznie zapraszamy naszych Sąsiadów i Sympatyków na otwarte konwersacje dla średniozaawansowanych. W każdy wtorek o 18:00 będzie okazja, aby poznać się i poćwiczyć mówienie w języku angielskim pod okiem native speakera z Australii :)

Pete (link pomoże Ci:
* poczuć się komfortowo i pewnie podczas rozmów po angielsku
* rozwinąć płynność wypowiedzi i wymowę
* zacząć myśleć po angielsku, zamiast tłumaczyć poszczególne frazy

"Spotkajmy się na Twardej" to projekt realizowany w ramach budżetu partycypacyjnego na 2018r. Został wybrany przez mieszkańców Śródmieścia i jest skierowany do sąsiadów z okolicy pl. Grzybowskiego.

Jego celem jest integracja lokalnej społeczności. Sąsiedzi będą mieli okazję się poznać m.in. podczas warsztatów artystycznych i ruchowych, wykładów edukacyjnych, potańcówek czy wspólnego gotowania. Nasza przestrzeń jest także otwarta na oddolne inicjatywy i działania międzypokoleniowe.

Do zobaczenia!

-----

We would love to invite our Neighbours and Sympathizers for open conversations for intermediate students. Every Tuesday at 6 pm you will have an opportunity to learn and practice speaking English under the guidance of a native speaker from Australia :)

Pete (link will help you:
* change yourself from an English learner to an English speaker
* make you feel comfortable and confident in English communication
* develop fluency and improve pronunciation
* think in English, not only translate into it ;)

"Spotkajmy się na Twardej" is a project implemented as part of the participatory budget for 2018. It was elected by the inhabitants of Śródmieście district and is directed to the neighbours from the area by Grzybowski Square.

Its aim is to integrate the local community. The neighbours will have an opportunity to meet during artistic workshops, educational lectures, dancing or cooking classes. Our space is also open for grassroots initiatives and intergenerational activities.

See you soon!