You are using Internet Explorer 8 (or older ...)! Therefore:
- this page will probably be displayed incorrectly,
- it's time to update or change your browser! ;)

The English version of the site has a very limited content.
To fully use waw4free, go to the Polish version.

Warsaw Vegan Picnic

Warsaw Vegan Picnic

meeting
other
📅 Date: 06 May 2018, Sunday

⌚ Start time: 13:00

📌 Place: Warsaw - Praga-Południe dist., Park Skaryszewski (show on the map)
**Poniżej po polsku**

Let's make the most of the nice weather and have a picnic! Join Warsaw Social for an international community picnic and games.

Fun activities available:
- Frisbee
- Small volleyball net
- Football
- Chess, Monopoly, Uno and standard cards
- Music and socializing

Why is this a vegan only event?
We host non-vegan picnics once a month throughout the summer season, but in this event we aim to bring together the international vegan community of Warsaw and to discover something new. There is a common misconceptions that vegan food is only salads and tofu and we want to change that. Bring your favorite or most creative vegan dish to share with others in the community and non-vegans.

Location: Skaryszewski Park
Map of meeting point: link
The location is very easy to find and get to being only a few tram stops from the city center.

How much does this event cost?
This event is free for everyone to join. There is no entry fee or tickets require. The only thing we kindly ask if that everyone brings one vegan dish to share with others. What you bring will be shared with others and what they bring will be shared with you. Sharing is caring. :)


*** PL ***
Wykorzystajmy ładną pogodę I spotkajmy się na piknik! Dołącz do Warsaw Social na piknik wegański i gry na świeżym powietrzu.

Dodatkowe atrakcje:
- Frisbee
- Mała siatka do gry w piłkę siatkową
- Piłka nożna
- Szachy, Monopoly, Gra w Uno i Karty
- Muzyka

Dlaczego piknik jest tylko wegański?
Organizujemy pikniki nie wegańskie raz w miesiącu w okresie letnim, ale to wydarzenie ma na celu integrację społeczności wegańskiej w Warszawie i wspólne odkrycie nowych smaków. Dużo osób kojarzy dania wegańskie tylko z sałatkami i tofu, a my chcemy to zmienić. Przynieś swoje ulubione danie wegańskie a każdy będzie miał szansę spróbować czegoś nowego.

Lokalizacja: Park Skaryszewski
Mapa miejsca spotkania: link
Lokalizacja jest bardzo łatwa do znalezienia a dojazd z centrum jest bardzo wygodny – kilka przystanków tramwajem lub autobusem.

Ile kosztuje to wydarzenie?
To wydarzenie jest darmowe dla każdego. Nie ma opłaty na wejściu ani biletów. Jedyną rzecz o którą prosimy to przyniesienie dania wegańskiego do podzielenia się z innymi. To, co przyniesiesz będą mogli spróbować inni, a to co przyniosą inni będziesz mógł spróbować Ty.