You are using Internet Explorer 8 (or older ...)! Therefore:
- this page will probably be displayed incorrectly,
- it's time to update or change your browser! ;)

The English version of the site has a very limited content.
To fully use waw4free, go to the Polish version.

Jak reagować na przemoc? Tramwaj Interwencji Pasażerskiej!

Jak reagować na przemoc? Tramwaj Interwencji Pasażerskiej!

for kids
meeting
workshops
other
📅 Start Date: 22 June 2018, Friday

⌚ Start time: 16:30

📅 End Date: 24 June 2018

📌 Place: Warsaw - Śródmieście dist., Przystanek Centrum (show on the map)
Interwencja Pasażerska wynajmuje tramwaj!
Sprawdź rozkład jazdy: link

22, 23 i 24 czerwca wyruszymy w miasto z naszymi autorskimi szkoleniami, podczas których nauczycie się podstaw metody Bystander Intervention pokazującej, jak reagować na przemoc – zarówno tę słowną, jak i fizyczną – w przestrzeni publicznej. Jednak to nie wszystko. W tramwaju Interwencji będziecie mieli także okazję porozmawiać z tworzącymi nasz zespół obcokrajowcami i wymienić się swoimi doświadczeniami na temat reagowania w sytuacji agresji na ulicy, czy w transporcie miejskim, oraz wypożyczyć książki na czas przejazdu z naszej biblioteczki antydyskryminacyjnej.

Wejście do tramwaju Interwencji to okazja do międzykulturowego spotkania w atmosferze otwartości. Nasz tramwaj będzie przykładem bezpiecznej przestrzeni (ang. safe space). Nie musisz obawiać się tu dyskryminacji, czy przemocy. Czuj się zupełnie swobodnie!

Swoim działaniem chcemy przede wszystkim aktywizować społeczeństwo – pokazywać, jak każdy z nas może przyczynić się do tego, żeby przestrzeń publiczna była bezpieczniejsza dla wszystkich. Przejazd z nami to gest solidarności z mniejszościami mieszkającymi w Warszawie, w szczególności cudzoziemską, która jest szczególnie narażona na nierówne traktowanie i potencjalne akty agresji.

Pierwszą edycję Interwencji Pasażerskiej poświęcamy przede wszystkim cudzoziemcom, ponieważ ciężko jest nam ignorować alarmujące sygnały o wzroście nieprzyjaznych nastrojów Polaków wobec cudzoziemców. Interwencja Pasażerska jest naszą obywatelską odpowiedzią na społeczne tendencje obrazowane przez statystyki Prokuratury Krajowej oraz wyniki niezależnych badań Centrum Badań nad Uprzedzeniami na Uniwersytecie Warszawskim oraz Fundacja Batorego. Prace nad Interwencją Pasażerską rozpoczęliśmy w listopadzie zeszłego roku (bit.ly/2kCU94w), mimo to regularnie spotykamy się z kolejnymi doniesieniami o atakach na obcokrajowców.

Dlaczego działamy w komunikacji miejskiej? To tutaj dochodzi do szczególnej interakcji pomiędzy różnymi mieszkańcami Warszawy. Przestrzeń publiczna jest naszym dobrem wspólnym i chcemy, żeby każdy mógł czuć się w niej bezpiecznie niezależnie od miejsca, z którego pochodzi. (link

Do tramwaju Interwencji możecie dosiąść się w dowolnym momencie. Trasę naszego przejazdu sprawdźcie w poście przypiętym niżej. I pamiętajcie, tylko naszym tramwajem możesz jechać przez miasto zupełnie za darmo!

Wypatrujcie nas na przystankach.
Dołączajcie do budowania życzliwego współuczestnictwa w przestrzeni publicznej.
Do zobaczenia!

Partner: Humanity in Action Polska

„Projekt Interwencja Pasażerska działa w programie UW: inicjatywy dla otoczenia prowadzonym na Uniwersytecie Warszawskim w ramach programu Santander Universidades realizowanego w Polsce przez Bank Zachodni WBK.”

Czytaj nasze notatki: link