You are using Internet Explorer 8 (or older ...)! Therefore:
- this page will probably be displayed incorrectly,
- it's time to update or change your browser! ;)

The English version of the site has a very limited content.
To fully use waw4free, go to the Polish version.

Jeden dźwięk/jeden dzień - Fred Frith i Jerzy Mazzoll

Jeden dźwięk/jeden dzień - Fred Frith i Jerzy Mazzoll

concert
📅 Date: 30 June 2018, Saturday

⌚ Start time: 21:00

📌 Place: Warsaw - Mokotów dist., Królikarnia, ul. Puławska 113a (show on the map)
[english text follows]

Fred Frith i Jerzy Mazzoll
Jeden dźwięk/jeden dzień. Wieczór pierwszy
Koncert w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni
30 czerwca 2018, godz. 21:00
Wstęp wolny

W 1995 roku w legendarnym klubie Mózg Mazzoll wykonuje, nagrywa i dokumentuje po raz pierwszy swoją kompozycję "Jeden Dźwięk". Partytura, którą stanowi przypadkowo znaleziony znak kolejowy specjalnie spreparowany i opisany na tę okazję, przewiduje nieprzerwane wykonanie dźwięku C przy pomocy oddechu cyrkulacyjnego wraz z wszystkimi konsekwencjami alikwotyczno-rytmicznymi tej techniki oraz indywidualnych preferencji wykonawcy. Utwór w premierowym wykonaniu trwał 57 minut 57 sekund zbliżając się tym samym do ideału zapisu i partytury określającej czas trwania na +/- 60 minut.

Od tamtej pory Jerzy Mazzoll wielokrotnie powracał do wykonania tego utworu co uczyniło go jego flagową kompozycją.
Do udziału w koncercie w pałacu w Królikarni zaprasza słynnego brytyjskiego muzyka multiinstrumentalistę – Freda Fritha. Obaj muzycy wspólnie podejmą fascynujący Mazzolla temat.

"Od dawna fascynowała mnie zbieżność, którą widziałem między pracą rzeźbiarza a pracą muzyków improwizujących na scenie. Podobnie jak ten pierwszy kształtując jakąś materię coś jej ujmuje, czerpie z niej by ją przekształcić, tak ja pracuję nad jednym dźwiękiem, on jest moim tworzywem, on wyłącznie. Mogę go wzmocnić lub osłabić, wprawić go w drżenie, oczyścić lub zabrudzić, wygładzić czy nadać mu szorstką fakturę. Na pewnym etapie postanowiłem do tego procesu zaprosić innych muzyków, wprowadzić ich w doświadczenie, w którym będą mieli za zadanie tworzyć z materii mojego "jednego dźwięku" i tym samym stać się współtwórcami tych unikatowych muzycznych konstruktów, które chcę nazywać rzeźbami."
– Jerzy Mazzoll

Fred Frith jest multiinstrumentalistą, kompozytorem i improwizatorem. Już od prawie 50 lat generuje wszelkiego rodzaju hałas, począwszy od ikonicznego rockowego zespołu Henry Cow, które założył wspólnie z Timem Hodgkinsonem w 1968 roku. Frith jest najlepiej znany jako pionier gitary elektrycznej i improwizator, ale także jako autor piosenek i kompozytor muzyki do filmu, tańca czy teatru. Dzięki zespołom takim jak Art Bears, Massacre, Skeleton Crew, Keep the Dog, the Fred Frith Guitar Quartet czy Cosa Brava pozostał blisko swoich korzeni osadzonych w rocku i muzyce folkowej, a jednocześnie rozszerzył swoje zainteresowania w wielu rozmaitych kierunkach. Jego kompozycje były wykonane przez składy takie jak Szkocka Orkiestra Symfoniczna BBC czy zespoły rockowe.

Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego
Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie
ul. Puławska 113a / 02-707 Warszawa

fot. Renata Dąbrowska


[ --- IN ENGLISH --- ]

Fred Frith & Jerzy Mazzoll
One sound/one day. First evening
Concert at Xawery Dunikowski Sculpture Museum in Królikarnia, National Museum in Warsaw Department
30th of June 2018, 9 PM
Free admission