You are using Internet Explorer 8 (or older ...)! Therefore:
- this page will probably be displayed incorrectly,
- it's time to update or change your browser! ;)

The English version of the site has a very limited content.
To fully use waw4free, go to the Polish version.

Perspective of Life and Death in Taoism

Perspective of Life and Death in Taoism

lecture
📅 Date: 26 November 2022, Saturday

⌚ Start time: 12:00

📌 Place: 💻 online
[English version below]

Instytut Konfucjusza Politechniki Warszawskiej zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykład w języku angielskim, który odbędzie się w trybie zdalnym na platformie TEAMS.

Wykład będzie krótkim wprowadzeniem do chińskiego taoizmu, dr LI Shuchun skupi się na tematach życia i śmierci. Ostatecznym celem praktykującego taoisty jest wzniesienie się do niebiańskiego pałacu i uzyskanie nieśmiertelności. Z tego powodu zostało stworzonych wiele teorii oraz różnych ćwiczeń przyczyniających się do długiego i zdrowego życia.Z drugiej strony inne podejście zostało przyjęte w obliczu śmierci.

Dr LI Shuchun jest wykładowcą w Szkole Języków Obcych i Literatury Uniwersytetu Jiangxi Normal oraz pracownikiem naukowym w Szkole Lingwistyki, Filmu i Literatury Uniwersytetu Queen Mary w Londynie.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: confucius.institute@pw.edu.pl

----------

As a brief introduction of Chinese Taoism, dr LI Shuchun will focus on the topical theme of life and death. The ultimate goal of a Taoist practitioner is to rise to the heavenly palace and obtain immortality, and for this reason, they have created a lot of theories and various forms of exercise to live long and healthy. On the other hand, different approaches have also been adopted when they are faced with death.

Send an email to register: Confucius.institute@pw.edu.pl