Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wygraj bilety na wystawę "Miłość Samurajów"

Wygraj bilety na wystawę "Miłość Samurajów"

reklama
Z okazji Walentynek 2023, w terminie 10-19 lutego będzie miała miejsce wystawa Miłość Samurajów, czyli sztuka erotyczna Japonii - pierwsza w Polsce wystawa erotycznych japońskich drzeworytów.

Japończycy rozwinęli w swojej kulturze liczne tradycje, obyczaje i rytuały związane z flirtem, zalotami, ślubami, a miłość zmysłowa odgrywała w nich podstawową rolę. Złożona kultura miłosno-erotyczna znajduje swoje odzwierciedlenie w sztuce, która stanowi istotny element całej cywilizacji Japonii. Obecność erotyki w sztuce Japonii to właśnie jeden z przejawów sensualizmu tej kultury. W sztuce Kraju Kwitnącej Wiśny powstały swoiste ukiyo-e, czyli „obrazy ulotnego świata”, wykonywane techniką drzeworytniczą. Odnosiły się one do świata pełnego fascynujących zabaw, nieustannie zmieniających się nastrojów, swobody i frywolności, symbolizowały „płynięcie z prądem” – była to swoista odmiana carpe diem. Ten świat reprezentowany był przez środowisko kurtyzan, aktorów, kuglarzy, artystów, przez wszystkie osoby związane z domami publicznymi, herbaciarniami chaya – miejscami intymnych spotkań i irochaya. Serwowały one usługi daleko wykraczające poza podawanie herbaty i wraz z teatrami mieszczańskimi i wszelkimi podobnymi przybytkami ulokowane były w dzielnicach rozrywki zwanymi yūkaku.

Nasycone erotyzmem obrazy shunga charakteryzowały autentyczność seksualności i duża ilość nawiązań symbolicznych. Artyści wiedzieli, jaką optykę zastosować i jakich technik użyć, by stworzyć grę spojrzeń pomiędzy przedstawianymi kochankami a widzem. Drzeworyty shunga to prawdziwe miniaturowe dzieła sztuki tworzone przez najwybitniejszych japońskich artystów. Niejednokrotnie narzucana w społeczeństwach zachodnich „poprawność moralna", wyrażająca się rezerwą do ukazywania pełnej nagości, przeszkadza w obiektywnej ocenie sztuki pochodzącej z innych kręgów kulturalnych. Zmysłowość, stosunki seksualne czy piękno całej intymności ludzkiego ciała zjednoczone w miłosnej ekstazie funkcjonowało od dawna w sztuce Japonii, podczas gdy dla Zachodu były to często tematy zakazane ze względu na zbyt uwydatnianą nagość.

Wystawa: Miłość samurajów – obrazy shunga w erotycznej sztuce Japonii
Data wystawy: 10.02-19.02.2023
Kurator wystawy: Bożena Leszczyńska
Miejsce: Galeria Domu Artysty Plastyka, ul. Mazowiecka 11A, 00-052 Warszawa
Godziny otwarcia wystawy: 12.00-20.00
Cena biletu: 40 PLN
Wystawa jest przeznaczona tylko dla osób pełnoletnich.

A u nas możecie wygrać podwójne zaproszenie na wystawę! Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: z czym kojarzy ci się Japonia? Autorzy siedmiu najciekawszych odpowiedzi zostaną nagrodzeni podwójnymi zaproszeniami!
Na odpowiedzi czekamy do 5 lutego (włącznie). Formularz konkursowy poniżej.

obraz

❗ Biorąc udział w konkursie wyrażasz zgodę na przekazanie swoich danych organizatorowi wystawy (tylko w razie wygranej).

KONKURS ZAKOŃCZONY
Zwycięzcy o wygranej zostali powiadomieni e-mailami wysłanymi na adresy podane w formularzu zgłoszeniowym.

Zadanie konkursowe: Odpowiedz na pytanie, z czym kojarzy ci się Japonia?

regulamin konkursu

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę