Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Nowa odsłona darmowej gry o ekologii

Nowa odsłona darmowej gry o ekologii

reklama
Jak wyjaśnić dzieciom czym jest ślad węglowy? Wystarczy zagrać w EkoEksperymentarium! Otwieramy nowy pokój zagadek w darmowej grze o ekologii na co dzień. W nim dowiecie się jak rozsądnie podróżować, kupować mniej zabawek i materiałów szkolnych oraz jak optymalnie wykorzystywać ciepło i światło słoneczne. W ubiegłym semestrze projekt spotkał się z ciepłym odbiorem zarówno dzieci, rodziców, jak i nauczycieli. W EkoEksperymentarium zagrało już kilkaset tysięcy osób, a teraz program wraca dostosowany do prowadzenia lekcji w szkole na tablicach i monitorach interaktywnych.

Ekologia jest w podstawie programowej i staje się coraz ważniejszym społecznie tematem. Musimy o tym z dziećmi rozmawiać rzeczowo i konkretnie, ale bez straszenia. Eksperymentarium daje nam tę możliwość, przez zabawę mówić o ważnych tematach związanych z ochroną środowiska. Graliśmy on-line w ubiegłym roku, a w tym będziemy wykorzystywać tę grę na tablicy elektronicznej w klasie. - mówi Agnieszka Halicka - nauczycielka, autorka bloga edutriki.pl.

EkoEksperymentarium odnosi sukcesy, ze względu na połączenie gamifikacyjnej formuły z rzetelną wiedzą o ekologii opracowaną przy współpracy ekspertów z Ministerstwa Klimatu i Środowiska i Partnerów gry. Angażujące zadania uczą jak oszczędzać zasoby, jak segregować śmieci, jak sprzątać ekologicznie i czym jest ślad wodny.

– Edukacja ekologiczna jest dla nas szczególnie ważna, bo to czego nauczymy dzieci teraz, zaowocuje w przyszłości w postawach dorosłych osób o wysokiej świadomości ekologicznej. Właśnie dlatego wspieramy projekty takie jak Ekoeksperymentarium. Wyzwania związane z przeciwdziałaniem zmianom klimatu i ochroną środowiska nie ograniczają się jedynie do wdrażania odpowiednich regulacji i technologii. To wyzwania dla każdego z nas i możemy je realizować poprzez edukację i kształtowanie właściwych nawyków w codziennym życiu – zaznacza Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska.

Nowy rok szkolny to też nowa gra w kuchni, w której dzieciaki dowiedzą się jak zmywać naczynia nie szkodząc środowisku. Ale to nie wszystko - nowością jest też pokój dziecięcy. Tym razem do swojego eko-świata zaprasza najmłodsza z rodziny Łaskotków - Róża.

W pokoju dziecięcym wyjaśniamy co kryje się pod hasłem “ślad węglowy”. Pokazujemy, że każdy z nas odpowiada za emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, a im więcej tych gazów uwalniamy, tym cieplej robi się na Ziemi. Zmiany klimatu to ważny temat, a my chcemy żeby od najmłodszych lat dzieci miały świadomość, że wszyscy powinniśmy dbać o to, aby temperatura na świecie nie wzrastała. - mówi Małgosia Żmijska z kolektywu Mamy Projekt.

W pokoju Róży czekają nas 4 eko-wyzwania. Dzieciaki pomogą naszej bohaterce wybrać najbardziej ekologiczny środek transportu w zależności od potrzeby. Rower, autobus czy samochód - na co postawić jadąc do babci, do szkoły czy na zakupy? Gracze dowiedzą się też jak prawidłowo korzystać z okna dachowego i jednocześnie zmniejszać zużycie paliw kopalnych. Róża pójdzie też na kiermasz zabawek, żeby wymienić się nieużywanymi rzeczami z przyjaciółmi i posprząta szafę ze zbędych przedmiotów.

EkoEksperymentarium to ogromny projekt, ale za punkt honoru stawiamy sobie aby był dostępny i bezpłatny dla wszystkich. Udaje się to nam dzięki współpracy z Mecenasem i Partnerami projektu. Kilka gier opracowaliśmy wspólnie z firmami i tak np. Velux opowiedział nam o tym, jak prawidłowe korzystanie z okna dachowego pozwala oszczędzić energię cieplną i elektryczną, Raben wsparł nas w kwestiach zrównoważonego transportu, a Frosch pokazał jak działają ekologiczne środki czyszczące. - wyjaśnia Joanna Studzińska z zespołu Mamy Projekt, który tworzy grę.

EkoEksperymentarium to program przygotowany z dbałością o najwyższą jakość przekazywanych dzieciom informacji. Opiekę merytoryczną sprawuje Mecenas programu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a do technicznych zagadnień zapraszamy ekspertów. Specjaliści z Raben i Velux wsparli nas przy tworzeniu najnowszej gry na temat śladu węglowego. Ekoeksperymentarium on-line rozwija się również dzięki wsparciu Partnerów projektu: Fiskars, Frosch, Grupie CIECH, Interseroh Organizacji Odzyskiwania Opakowań S.A. i Kärcher - firm, które od lat działają na rzecz środowiska a wspólnie z EkoEksperymentarium chcą pomóc dzieciakom zrozumieć, co dzieje się z klimatem i jak możemy dbać o Planetę.

> Zagraj w EkoEksperymentarium <
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę