Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Prawidłowa pozycja do karmienia butelką - przekonaj się, dlaczego jest tak ważna

Prawidłowa pozycja do karmienia butelką - przekonaj się, dlaczego jest tak ważna

reklama
Karmienie butelką wydaje się bardzo prostą czynnością. W końcu co może być trudnego w podaniu dziecku butelki z mlekiem? Jak się jednak okazuje, nie wszyscy rodzice znają prawidłową pozycję do karmienia maluszka. Tymczasem niewłaściwy sposób ułożenia dziecka może prowadzić do kolek czy ulewania pokarmu. Sprawdź, w jakiej pozycji bezpiecznie możesz dać dziecku butelkę do karmienia.

Wybór odpowiedniej butelki do karmienia to podstawa

Do karmienia butelką trzeba się odpowiednio przygotować. Aby karmienie było bezpieczne, akcesoria powinny być wykonane z przebadanych i certyfikowanych materiałów pozbawionych bisfenolu A. Dla noworodka poleca się butelki do karmienia o pojemności 100-150 ml. To najmniejszy, a jednocześnie bardzo poręczny i praktyczny typ butelki. Kilkumiesięczne dziecko będzie potrzebowało butelki o pojemności 240-300 ml.

Pamiętaj o tym, że butelki należy myć po każdym karmieniu. Jeśli nie wiesz, czym myć butelki i smoczki, szukaj płynów, emulsji i żeli z pH neutralnym dla skóry i składem pozbawionym parabenów i barwników. Co ile wymieniać butelki dla niemowlaka? Zakup drugiej butelki czeka cię po miesiącu, ponieważ maluszek będzie miał już wtedy większe potrzeby żywieniowe. Kolejną butelkę o pojemności 300 ml zaleca się 6-miesięcznym dzieciom. Później w razie konieczności można też sięgnąć po butelkę 340 ml. Gdy zauważysz, że butelka uległa uszkodzeniu: jest pęknięta, zarysowana lub przebarwiona, koniecznie wymień ją na nową.

obraz
Butelka Medical Lovi 150 ml + smoczek

Rozmiar smoczka ma znaczenie

Ważny jest także rozmiar smoczka. Butelki do karmienia ze smoczkami dla niemowląt o różnych rodzajach przepływu: wolnym, średnim, szybkim i zmiennym znajdziesz w BabyBoom. Najmłodszym dzieciom dedykowane są smoczki o wolnym przepływie, aby nie doszło do zachłyśnięcia się pokarmem. Kilkumiesięczne dzieci mogą korzystać ze smoczków o średnim przepływie, a półrocznym i starszym dzieciom polecane są smoczki o szybkim przepływie.

Wiesz już, jaka pojemność butelki dla noworodka jest odpowiednia oraz jaki smoczek wybrać — czas na pozycje do karmienia.

Jaka jest prawidłowa pozycja do karmienia butelką?

Posiadanie dobrej jakościowo butelki i odpowiedniego smoczka to nie wszystko. W przygotowaniu do karmienia butelką najważniejsza jest nauka właściwego ułożenia dziecka. Jedną z pozycji karmienia jest klasyczna pozycja siedząca. Na czym ona polega? Maluszka kładziesz na kolanach, przytrzymując udem plecy dziecka. Główkę podtrzymujesz w zgięciu łokciowym lub za pomocą dłoni. Butelka i twarz dziecka ułożone są prostopadle, a tułów i główka w linii prostej.

Drugim sposobem jest umieszczenie dziecka przodem do siebie. Usiądź na podłodze, oprzyj się wygodnie o ścianę lub mebel, zegnij nogi w kolanach. Ułóż dziecko w taki sposób, aby jego pupa dotykała twojego brzucha. Kontroluj, aby plecy dziecka były cały czas wyprostowane.

obraz
Butelka antykolkowa 1m+

Dla dzieci, które często ulewają pokarm, wskazana jest pozycja na boku. Usiądź na podłodze w taki sam sposób jak podczas karmienia dziecka przodem do dorosłego. Tym razem jednak połóż dziecko nie we wgłębieniu ud, lecz bokiem na jednym udzie. Pupa dziecka powinna opierać się o twój brzuch, a plecy i głowa o drugie udo.

Ostatni rodzaj pozycji — pozycja z próbą samodzielności przeznaczona jest dla nieco starszych dzieci, które potrafią złapać butelkę w ręce. Malucha układa się w taki sam sposób jak w pozycji klasycznej, nadal przytrzymuje butelkę, ale pozwala dziecku na równoczesne trzymanie butelki w swoich rączkach.

Zasady karmienia butelką

Pamiętaj o trzech ważnych zasadach:
1. Nigdy nie karm malucha leżącego płasko na plecach, ponieważ pokarm cofa się wtedy z żołądka do przełyku i dziecko może się zachłysnąć.
2. Utrzymuj główkę dziecka wyżej niż tułów, co umożliwi dziecku lepsze ssanie.
3. Upewnij się, że podczas karmienia smoczek jest w całości wypełniony mlekiem, ponieważ zapobiega to połykaniu przez dziecko powietrza, które może wywoływać kolki.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧