Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

"U nas – na prawym brzegu" – odkryj Pragę na nowo!

"U nas – na prawym brzegu" – odkryj Pragę na nowo!

reklama
Gdy czujemy się w danym miejscu jak w domu, mówimy o nim „u nas”, wchodząc tym samym w rolę gospodarza. W swoim najnowszym projekcie Fundacja Zwalcz Nudę właśnie do tego zachęca mieszkańców Starej Pragi, Nowej Pragi oraz Kamionka: by poczuli się gospodarzami miejsca, w którym mieszkają. W ramach projektu „U nas – na prawym brzegu” odbędą się spacery z przewodnikiem, konkursy, piknik sąsiedzki czy gry miejskie. Ruszyły też już zgłoszenia do Programu Wsparcia Inicjatyw Sąsiedzkich.

Niebezpieczna, zapomniana, niewarta odwiedzenia?
A może fascynująca, urokliwa i godząca wiele sprzeczności?

Praga ma wiele twarzy, tak samo jak jej mieszkańcy. Tych, którzy są związani z prawą stroną Wisły od urodzenia oraz studentów czy młodych rodzin, które dopiero niedawno się tu przeprowadzili. Projekt Fundacji Zwalcz Nudę ma na celu zachęcenie każdej z tych grup, aby poczuli się na Pradze prawdziwie „u siebie”. Planowane działania pomogą w integracji sąsiedzkiej i międzypokoleniowej, a także we wzmocnieniu lokalnej tożsamości. Do końca 2022 roku zaplanowane są liczne inicjatywy dla mieszkańców Starej Pragi, Nowej Pragi i Kamionka.

Miasto moje, a w nim…

Pierwszym z zaplanowanych działań są spacery, dzięki którym mieszkańcy Pragi lepiej poznają historię i ciekawe miejsca w swojej dzielnicy. Organizatorzy wyszli z założenia, że aby zbudować lub pogłębić swoją więź z danym miejscem, warto poznać jego przeszłość. Już 9 października odbędzie się pierwszy z cyklu spacerów z przewodnikiem Łukaszem Przybyłkiem.
Szczegóły tutaj. Kolejne spacery zostały zaplanowane na 13 i 27 listopada.

Często okazuje się, że to właśnie mieszkańcy – gospodarze znają najciekawsze miejsca i historie. Właśnie dlatego Fundacja Zwalcz Nudę zorganizowała konkurs na najlepszą autorską trasę spacerową po Starej, Nowej Pradze i Kamionku. Spacer powinien być subiektywną wycieczką po dzielnicy, która łączy prywatne anegdoty i wspomnienia z historią dzielnicy. Mieszkańcy Pragi mają okazję pokazać swoje ulubione zakątki i opowiedzieć o nich. Najciekawsze i najbardziej oryginalne prace zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu. Uczestnicy wcielą się w rolę przewodnika i przeprowadzą też konkursowy spacer. Najciekawsze trasy zostaną opublikowane na stronie internetowej w formie wirtualnego spacerownika. Autorzy 3 najlepszych spacerów otrzymają nagrody rzeczowe.
Formularz zgłoszeniowy: zwalcznude.pl/u-nas-na-prawym-brzegu/spacery.

…moc atrakcji dla starszych i młodszych!

W ramach „U nas – na prawym brzegu” Fundacja Zwalcz Nudę zaplanowała gry miejskie w każdej z dzielnic, gazetę sąsiedzką oraz piknik dla mieszkańców. Właśnie ruszył także Program Wsparcia Inicjatyw Sąsiedzkich, który zapewnia mieszkańcom oraz organizacjom działającym na terenach objętych projektem pomoc w realizacji ich przedsięwzięć. Aby zgłosić się do Programu Wsparcia Inicjatyw Sąsiedzkich, wystarczy pomysł na działanie wpływające na okolicę. Wspólne sprzątanie podwórka, integracja sąsiedzka, pomoc okolicznym mieszkańcom przed zbliżającą się zimą i Bożym Narodzeniem, a może cykliczne spotkania rodziców z małymi dziećmi? Fundacja zapewni wsparcie merytoryczne, finansowe oraz logistyczne – aby zgłosić inicjatywę, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej: zwalcznude.pl/u-nas-na-prawym-brzegu/program-wsparcia-inicjatyw-sasiedzkich.

Projekty realizowane w ramach programu będą więc realną pomocą dla mieszkańców dzielnicy, jednocześnie aktywizując ich do wspólnej pracy na rzecz swojej okolicy.

Projekt jest realizowany w ramach konkursu Prowadzenie sąsiedzkich działań animacyjnych na obszarze Starej Pragi, Nowej Pragi i Kamionka objętych Zintegrowanym Programem Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 r., przeprowadzanego przez Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama