Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Placemaking – jak zmieniła się przestrzeń miejska w Warszawie?

Placemaking – jak zmieniła się przestrzeń miejska w Warszawie?

reklama

Ideą placemakingu jest stworzenie przestrzeni miejskiej, która będzie służyła mieszkańcom. W jej duchu wszelkie projekty, przestrzeń publiczna, rozmieszczenie budynków - powinny maksymalnie odpowiadać potrzebom ludzi. Miejskie zakamarki mają ogromny wpływ na to, jak się czujemy, dlatego coraz więcej lokalnych liderów, architektów, deweloperów czy samorządowców stosuje ideę placemakingu w swoich działaniach. Jak wpływa ona na zmiany w Warszawie?

Stale rosnąca fascynacja miastem i możliwościami spędzania w nim czasu sprawiły, że znacznie urosły oczekiwania wobec tego, jak miasto wygląda i co może zaoferować. Stąd też silny trend angażowania mieszkańców w decyzje dotyczące wspólnej przestrzeni, udział w konsultacjach społecznych, zgłaszanie pomysłów na unowocześnienie miejsc, w których realnie przebywają ludzie.

W placemakingu ważne jest, że jest to proces ciągły, cały czas ewoluuje, zmienia się i udoskonala. W Warszawie powstaje coraz więcej projektów komercyjnych kreujących atrakcyjne miejsca. Doskonałymi są takie realizacje jak: Hala Koszyki, Warsaw Spire z placem Europejskim czy Centrum Praskie Koneser. Ich deweloperzy nie tylko odświeżyli te miejsca, dając im nowy kształt i funkcje, ale również stale organizują tam wydarzenia dla mieszkańców. Podobna idea przyświeca projektom: Browary Warszawskie, Towarowa 22 czy Elektrownia Powiśle.

Zastanawiasz się, w jakiej warszawskiej dzielnicy warto kupić nieruchomość? Sprawdź nowe mieszkania Bemowo – to dzielnica, która zyskuje na coraz większej popularności.

Atrakcyjność miejsca oceniają mieszkańcy

Dobre przykłady placemakingu to te, które są doceniane i odwiedzane przez mieszkańców. Tylko w ten sposób możemy sprawdzić, czy projekt przyniósł zamierzony efekt. Warto mówić o realizacjach, które zachęcają do wyjścia z domu, do spotkań i aktywności. Co ciekawe, bardzo często wspólnym mianownikiem takich miejsc jest woda. Wystarczy wspomnieć tutaj Bulwary Wiślane, które są jedną z ulubionych tras spacerowych i rowerowych w stolicy. Szczególnie że zadbano o to, aby na trasie można było usiąść i odpocząć, napić się kawy, zjeść obiad lub lody czy wziąć udział w wydarzeniu.

Eksperymenty na otwartej przestrzeni

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy dany projekt spotka się  z uznaniem jest testowanie. W Polsce w ciągu ostatnich kilku lat można zauważyć wzrost inicjatyw na otwartej przestrzeni, np. ulicznej. W ten sposób powstały wakacyjne, tymczasowe miejsca spotkań i rozrywki w Warszawie. Pierwsze to część Placu Bankowego, który głównie służy jako parking. Została ona przekształcona w śródmiejską strefę odpoczynku, spotkań, gier i zabaw. Drugim jest projekt Otwarta Ząbkowska, w ramach którego część praskiej ulicy zostaje wyłączona z ruchu samochodowego, aby mogły odbywać się tam lokalne warsztaty i wydarzenia kulturalne.

Warszawa mocno czerpie z idei placemakingu i tworzy miejsca odpowiadające potrzebom mieszkańców. Aktualnie jednym z  większych projektów jest przebudowa skrzyżowania 5 ulic w Śródmieściu zwanych Placem Pięciu Rogów. Dzięki zlikwidowaniu ruchu samochodowego powstaną tam tereny zielone, siedziska i klimatyczne oświetlenie nocne.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę