Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

UI designer vs. UX designer – podobieństwa i różnice

UI designer vs. UX designer – podobieństwa i różnice

reklama
W związku z rozwojem branży graficznej w ostatnich latach, na rynku zaczęło pojawiać się wiele nowych zawodów. Należą do nich, między innymi, dwie podobnie brzmiące posady: UI designer oraz UX designer. Niektórzy sądzą, że to ta sama profesja, jednak nie do końca tak jest. Co łączy, a co różni te zawody?

Różnice między UI i UX

Przede wszystkim warto zacząć od tego, co kryje się pod tymi skrótami. UI to inaczej interfejs użytkownika, natomiast UX oznacza doświadczenie użytkownika. Oba te zagadnienia dotyczą projektowania określonego produktu cyfrowego, ale obejmują nieco inne zakresy.

UX designer to osoba, która dba o to, aby aplikacja mobilna bądź strona internetowa była jak najbardziej intuicyjna. To, jak użytkownik porusza się po danej witrynie, jest związane z konkretnymi czynnikami. Zazwyczaj są to: struktura menu, rozmieszczenie elementów, szybkość ładowania oraz szata graficzna. Te elementy wpływają na to, w jaki sposób oceniamy funkcjonalność aplikacji lub witryny. Czy są one proste w obsłudze? UX designer bada te kwestie, a następnie odpowiednio reaguje na potrzeby.

UI designer jest odpowiedzialny za aspekt wizualny danej strony. To oznacza, że zajmuje się optymalizacją narzędzi, którymi posługuje się użytkownik. Może to dotyczyć, między innymi, panelu sterowania, rozkładu treści, przycisków, czy galerii zdjęć. Czyli UI designer projektuje grafiki oraz cały interfejs strony www lub aplikacji.

Główne różnice między tymi zawodami:
- UX designer testuje produkty, natomiast UI designer je tworzy,
- UI designer pracuje z programem, zaś UX designer z użytkownikiem,
- UX designer analizuje opinie użytkowników, wyciąga wnioski i proponuje rozwiązania, a UI designer projektuje elementy wizualne i obsługuje narzędzia IT.

Podobieństwa między UI i UX

Skoro tak wiele dzieli te dwie profesje, to czy cokolwiek je łączy? Według Pracuj.pl, zarówno UI designer, jak i UX designer, muszą być osobami kreatywnymi, które znają podstawy programowania. Co więcej, obaj specjaliści powinni ukończyć szkoły wyższe, najlepiej na kierunkach związanych z projektowaniem graficznym lub informatyką.

Zapewne tym, co powoduje przekonanie, że te zawody są tożsame, jest fakt, iż obaj specjaliści ściśle ze sobą współpracują. Jedna dziedzina nie mogłaby istnieć bez tej drugiej. UI designer projektuje dany produkt, natomiast UX designer sprawdza, jak odbierają go użytkownicy. Obowiązki tych fachowców naturalnie się dopełniają.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama