Leczenie wad zgryzu u dzieci i dorosłych, którym zajmuje się ortodoncja, może likwidować dolegliwości bólowe związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem stawów skroniowo-żuchwowych. To jednak nie wszystko – leczenie ortodontyczne może też likwidować niektóre wady wymowy i ułatwiać dbanie o higienę jamy ustnej. Poprawia wygląd i samopoczucie pacjenta. W naszym artykule przyjrzymy się, jakie rodzaje aparatów ortodontycznych wykorzystują specjaliści.
Główny podział aparatów ortodontycznych i przykłady aparatów
Aparaty ortodontyczne dzielimy na stałe i ruchome. Pierwsze z nich są zalecane do korygowania poważnych wad w uzębieniu stałym u młodzieży i dorosłych. Działają precyzyjnie na każdy ząb. Aparaty ruchome, zdejmowane, są stosowane przede wszystkim u dzieci i młodzieży w uzębieniu mlecznym, mieszanym i wczesnym uzębieniu stałym.
Aparaty stałe składają się z łuków, zamków i ligatury, czyli elementów elastycznych, które przylegają do płytki zębowej. Mogą być porcelanowe, metalowe lub kryształowe.
Aparaty ruchome są zawsze projektowane indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od potrzeb, są różnorodne w swojej konstrukcji. To na przykład tzw. expandery zalecane pacjentom, u których górne zęby są zbyt mocno stłoczone lub ich szczęka jest zbyt wąska w stosunku do żuchwy. Inny przykład aparatu ruchomego to aktywator, stosowany we wczesnym leczeniu ortodontycznym, umożliwiający przesunięcie wyżynających się zębów i kształtowanie prawidłowego zgryzu.
Leczenie ortodontyczne w kilku krokach
To, jaki aparat ortodontyczny zostanie pacjentowi zalecony, musi być poprzedzone bardzo precyzyjną konsultacją i badaniami diagnostycznymi. Jak dowiadujemy się od specjalistów z zespołu Dental Fraternity, lekarz zawsze przeprowadza wywiad na temat oczekiwań pacjenta. Wady zgryzu to temat bardzo obszerny, a pacjenci decydują się na wizytę u ortodonty z różnych powodów. Dla jednych z nich problemem może po prostu być estetyka uzębienia, dla innych problemy ze szczęką, trudności z jedzeniem lub wady wymowy, dla innych ból.
Po przeprowadzeniu potrzebnych badań diagnostycznych i pomiarów lekarz przedstawia pacjentowi indywidualny plan leczenia. Proponuje konkretne rozwiązanie, np. aparat stały metalowy, opisuje, w jaki sposób będzie on działał, ile czasu będzie trwało leczenie i jak częste będą wizyty w gabinecie. Plan leczenia zawiera również koszt aparatu ortodontycznego. Gdy wszystko jest jasne, lekarz pobiera zwykle wyciski robocze potrzebne do wykonania aparatu.
Kolejny krok to już leczenie – założenie aparatu i udzielenie wszelkich potrzebnych wskazówek. W przypadku wszystkich rodzajów aparatów ortodonta klaruje pacjentowi, w jaki sposób o niego dbać. Przy aparacie ruchomym informuje także, w jakich porach dnia i nocy należy go zakładać, na jak długo, jak go bezpiecznie przechowywać.
Dodatkowe akcesoria
Ortodonta może zaproponować także dodatkowe akcesoria do aparatów ortodontycznych. Jeśli na przykład pacjent będzie miał założony stały aparat ceramiczny, a jest sportowcem, przyda mu się ochraniacz na zęby. Pacjentowi z dysfunkcją języka specjalista może zalecić używanie specjalnej płytki przedsionkowej. Inne akcesoria ortodontyczne to osłonki na zamki, czy osłonki na wolne odcinki łuków, łańcuszki do zamykania szpar między zębami, czy woski do zabezpieczania zamków w różnych smakach. Na koniec warto wspomnieć, że pacjent może też dopytać specjalistę, jakich szczoteczek do zębów używać, by skutecznie czyścić trudno dostępne miejsca.