Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Dziennikarze, którzy tworzą kulturę

Dziennikarze, którzy tworzą kulturę

reklama
Światy dziennikarzy i artystów, mediów i sztuki przenikają się. Jakie mogą być tego efekty pokazali goście, których Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zaprosiło do projektu „SDP Cafe – podaj dalej…”.

Dziennikarze najczęściej kojarzą się z osobami, które zdobywają i przekazują informacje, komentują wydarzenia, opisują zjawiska i trendy, aby ułatwić nam zrozumienie świata. I taka jest główna rola tego zawodu. Bardzo często jednak, oprócz pracy w mediach, dziennikarze piszą książki, organizują wystawy, koncerty, są animatorami kultury, showmanami. Z drugiej strony jest też spora grupa artystów, która w jakiś sposób otarła się o dziennikarstwo, np. muzycy, którzy w radiowych audycjach dzielą się ze słuchaczami swoimi fascynacjami, plastycy opisujący sztukę i prowadzący programy kulturalne, pisarze, poeci mający w swojej karierze okresy pracy redaktorskiej. Właśnie przybliżenie osób z tych dwóch kręgów było główną ideą projektu spotkań z dziennikarzami-twórcami kultury pod hasłem „SDP Cafe – podaj dalej…”.

Wzajemne przenikanie się dziennikarstwa i kultury miała podkreślać niecodzienna formuła – „podaj dalej” – rozmówca mógł w kolejnych odcinkach zmienić swoją rolę, z gościa stać się gospodarzem spotkania, zaprosić kolejną osobę i wcielić się w rolę przepytującego dziennikarza. Większość z tych, którzy wzięli udział w projekcie skorzystała z takiej możliwości. Hasło „SDP Cafe” zakładało, że rozmowa będzie się toczyła w atmosferze skłaniającej do szczerości i zwierzeń, tak jak podczas spotkania ze znajomym przy filiżance dobrej kawy w klimatycznym lokalu. Aby podkreślić naturalność i spontaniczność rozmów emitowaliśmy je bez cięć i jakichkolwiek zabiegów reżyserskich.

Z różnych stron Polski

Cykl „SDP Cafe – podaj dalej…” rozpoczął 6 września prezes SDP i redaktor naczelny Radia Wnet Krzysztof Skowroński, który do pierwszego odcinka zaprosił popularną prezenterkę i dziennikarkę telewizyjną, ale też autorkę książek Annę Popek. Następnego dnia mogliśmy być świadkami jej rozmowy z piosenkarką, aktorką i dziennikarką Joanną Rawik. W pierwszym tygodniu gościliśmy jeszcze wokalistę i dziennikarza prowadzącego audycję „Słowem, piosenka” w Radiu dla Ciebie, Piotra Zubka oraz producenta muzycznego i dziennikarza Trójki, Mateusza Krautwursta.

Do projektu szybko włączyli się dziennikarze z oddziałów SDP, dzięki czemu mogliśmy poznać nie tylko wiele ciekawych postaci, ale też szereg interesujących inicjatyw, które podejmowane są w różnych regionach Polski. W spotkaniach zorganizowanych przez Oddział SDP w Rzeszowie, redaktor naczelny „Forum Dziennikarzy”, Andrzej Klimczak opowiadał zarówno o tym piśmie, jak i o swojej fascynacji kulturą regionalną, ludową, która zaowocowała kilkoma książkami. Związki etnografii, muzykologii i dziennikarstwa z pasją opisywała Jolanta Danak-Gajda, laureatka prestiżowej Nagrody im. Oskara Kolberga. Z Podkarpacia mieliśmy jeszcze okazję poznać m.in. publicystę Jaromira Kwiatkowskiego oraz poetę Edwarda Bolca.

O książce „Mazurów klucz tajemnic” opowiadała reportażystka Joanna Wańkowska-Sobiesiak, która rozpoczęła odcinki przygotowane przez Warmińsko-Mazurski Oddział SDP. Z tego regionu do „SDP Cafe – podaj dalej…” zawitali jeszcze poeta i działacz „Solidarności” Zenon Złakowski, animator imprez kulturalnych w Mrągowie i okolicach Zdzisław Piaskowski oraz medioznawca, specjalista od komiksów Mateusz Kossakowski.

Dzięki Wielkopolskiemu Oddziałowi SDP mogliśmy poznać poetę, redaktora naczelnego „Zeszytów Poetyckich”, a także muzyka, Dawid Junga. Oddział Gdański reprezentowała dziennikarka, podróżniczka, korespondentka wojenna Maria Giedz, a Oddział SDP w Łodzi Błażej Torański, redaktor naczelny portalu sdp.pl, autor wstrząsającej książki „Mały Oświęcim”, w której opisał jedyny niemiecki dziecięcy obóz koncentracyjny na terenach Polski.

Barwne postacie, wciągające tematy

Przez „SDP Cafe – podaj dalej…” przewinęło się wiele osób, dla których kolejnym etapem dziennikarskiej kariery było wejście na ścieżkę literatury. W naszych rozmowach wzięły udział m.in. Agata Puścikowska, dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, autorka popularnych „Wojennych sióstr” czy Monika Odrobińska, która napisała poruszającą książkę „Dzieci wygnane. Tułacze losy małych Polaków w czasie II wojny światowej”.

Nasz cykl łączył pokolenia, różne gatunki dziennikarskiej i artystycznej aktywności oraz rodzaje mediów, za pomocą których jest ona przekazywana. Przy „kawiarnianym” stoliku gościła Barbara Sułek-Kowalska, wychowawczyni wielu dziennikarzy, a w kolejnych odcinkach w ogniu pytań znaleźli się GrubSon, którego utwór „Na szczycie” był pierwszym polskim hiphopowym kawałkiem z ponad 100 milionami wyświetleń na YouTube, i jego muzyczni koledzy: Jarecki i DJ BRK. Co ciekawe, cała trójka tych popularnych muzyków prowadzi swoje audycje w rozgłośniach radiowych.

Zaskakiwała rozpiętość tematów spotkań. W skomplikowany świat odbioru i opisywania sztuki współczesnej wprowadzili widzów malarka, krytyk sztuki i dziennikarka Radia Poznań Krystyna Różańska-Gorgolewska oraz dyrektor warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Piotr Bernatowicz. Dzięki rozmowie z Elżbietą Ruman mogliśmy poznać tajniki medycyny św. Hildegardy, która jest pasją tej dziennikarki radiowej i telewizyjnej.

Nie brakowało gwiazd, zaproszenie do rozmowy przyjęli popularny telewizyjny dziennikarz sportowy Przemysław Babiarz oraz podróżnik i autor książek Wojciech Cejrowski.

Warto podawać dalej…

W„SDP Cafe – podaj dalej…”, mimo iż cykl liczył aż 36 odcinków, okazji do zaprezentowania się miało stosunkowo niewielu dziennikarzy i artystów. Osób wartych poznania jest z pewnością więcej, można je znaleźć w różnych zakątkach Polski, a ciekawe inicjatywy i projekty często powstają z dala od wielkich aglomeracji i wielotysięcznej publiczności. Zwrócił na to uwagę prezes SDP Krzysztof Skowroński podsumowując akcję.
– Mam nadzieję, że projekt „SDP Cafe – podaj dalej…” będzie jeszcze kontynuowany i włącza się do niego dziennikarze i twórcy kultury z całej Polski – podkreślił.

Wszystkie odcinki cyklu można obejrzeć tutaj >> link

Partnerzy:
Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej
Patroni medialni:
TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”
Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱