Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Sieci komputerowe - czym są, rodzaje i montaż

Sieci komputerowe - czym są, rodzaje i montaż

reklama

Wiele osób na całym świecie nie wyobraża sobie już życia bez dostępu do Internetu, czyli jednego z rodzaju sieci komputerowych. Korzystamy z nich na co dzień zawodowo i prywatnie. Bardzo istotny jest każdy etap powstawania sieci komputerowej - od projektu, przez realizację i montaż, aż po konfigurację jej.

Kilka słów o sieciach komputerowych

Sieć komputerowa oznacza grupę komputerów lub innych urządzeń peryferyjnych połączonych ze sobą, by dzielić się zasobami i wymieniać między sobą dane. Wymiana ta jest możliwa dzięki zastosowaniu oprogramowania i różnych typów kanałów. Urządzenia znajdujące się w sieci komputerowej nazywane są punktami sieciowymi. Sieci komputerowe mogą obejmować zaledwie dwa urządzenia peryferyjne lub łączyć tysiące zlokalizowanych na całym świecie. Brak zakłóceń w funkcjonowaniu sieci zapewnia się dzięki odpowiedniemu okablowaniu i osprzętowi.

Żeby połączyć się z siecią wykorzystuje się media transmisyjne, czyli zwykle fale radiowe bądź przewody światłowodowe i miedziane. Wykorzystuje się też składniki sieci komputerowej, czyli hosty, serwery, karty sieciowe, oprogramowanie, routery, modemy i punkty dostępu.

Rodzaje sieci komputerowych

Ze względu na wielkość sieci, czyli na zasięg jej działania, wyróżniamy:

  • sieć osobista PAN (Personal Area Network),
  • sieć lokalna LAN (Local Area Network),
  • sieć akademicka CAN (Campus Area Network),
  • sieć miejska MAN (Metropolitan Area Network),
  • sieć rozległa WAN (Wide Area Network),
  • sieć systemowa SAN (Storage Area Network),
  • prywatna sieć firmowa EPN (Enterprise Private Network).

Sieć PAN to sieć komputerowa o najmniejszy zasięgu. Pozwala na wymianę danych pomiędzy urządzeniami takimi jak komputery, drukarki, tablety, smartfony, które należą do jednej osoby lub do gospodarstwa domowego. W sieci tej transfer danych jest możliwy na bliskich odległościach, do kilku metrów. Korzysta się tu z technologii takich, jak Bluetooth, IrDA lub Wireless USB.

Sieć LAN łączy urządzenia peryferyjne, które znajdują się na niedużym obszarze, np. w obrębie jednego budynku (uczelnia, biblioteka, blok, zakład produkcyjny, biuro czy laboratorium). Sieć ta cechuje się wysokim transferem i dobrą stabilnością

Sieć CAN jest najczęściej zakładana w ośrodkach akademickich bądź niewielkich firmach. Obejmuje maksymalnie kilku budynków, niezbyt oddalonych od siebie. Sieć CAN jest stabilna i odporna na zakłócenia sygnału.

Sieć MAN jest miejską siecią komputerową i pozwala nawiązywać transmisje w obrębie miasta lub aglomeracji. Wykorzystuje się tu zwykle przewody światłowodowe, które mają za zadanie połączyć w jedną sieć MAN kilka rozproszonych sieci LAN. Możliwe jest tu też stosowanie połączenia radiowego bezprzewodowego.

Sieć WAN to rodzaj sieci, która cechuje się największym zasięgiem. Pozwala na wymianę danych pomiędzy urządzeniami oddalonymi nawet o tysiące kilometrów od siebie, znajdującymi się na różnych kontynentach. Internet jest przykładem sieci WAN. Żeby korzystać z tej sieci należy wykupić odpowiednie usługi u operatora.

Projektowanie i montaż sieci komputerowej

Żeby móc komfortowo korzystać z sieci komputerowej trzeba ją poprawnie zaprojektować i zamontować. W tym celu należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zamontuje sieć tak, by w przyszłości nie musieć mierzyć się z awariami sieci. Przykładem rzetelnej firmy jest elektryk Warszawa. Fachowcy rzetelnie projektują i montują sieci komputerowe, a następnie sprawdzają ich ciągłość oraz poprawność podłączenia wtyków i gniazd.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę