Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Drogo jak w Warszawie? Sprawdź, w których miastach więcej zapłacisz za ubezpieczenie auta

Drogo jak w Warszawie? Sprawdź, w których miastach więcej zapłacisz za ubezpieczenie auta

reklama
Miniony rok okazał się dość stabilny na rynku ubezpieczeniowym. Za obowiązkową polisę komunikacyjną kierowcy płacili średnio około 650 zł.  Wśród miast, gdzie ubezpieczenie było droższe od średniej, znalazły się Warszawa, Gdynia i Szczecin. Czy to oznacza, że w stolicy Polski kierowcy nie mają szans na niższe OC?

Miejsce zamieszkania ma wpływ na cenę ubezpieczenia. Na ogół jest tak, że mieszkańcy mniejszych miejscowości mogą liczyć na tańsze OC, natomiast wyższe ceny są zauważalne w większych aglomeracjach. W Polsce najtańsze ubezpieczenie OC znajdziemy w następujących miastach: Biała Podlaska – 427 zł, Świętochłowice – 442 zł i Nowy Sącz – 446 zł. Natomiast najwyższa cena polisy oferowana jest w Szczecinie – 903 zł, Gdyni – 828 zł i Warszawie – 784 zł. 

Ile jest samochodów w Warszawie?Na koniec grudnia 2020 roku w Warszawie było zarejestrowanych 1 935 059 pojazdów. Wśród nich 1 499 899 stanowiły samochody, w tym 4 269 aut o napędzie elektrycznym. W Warszawie oficjalnie jest mniej niż 1,8 mln mieszkańców. To oznacza, że statystycznie na 1000 mieszkańców przypada 800 aut. Średnia w Polsce wynosi 600 pojazdów na 1000 mieszkańców. Dla porównania w Berlinie zarejestrowanych jest około 250 aut na 1000 mieszkańców. Dodatkowo do stolicy codziennie wjeżdża około miliona samochodów, co sprawia, że Warszawa jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast w Europie. Niestety, rosnąca liczba aut i zwiększający się ruch na drogach stolicy wpływa na wysokość składki za polisę OC.

Wypadkowość w WarszawieCzynnikiem wpływającym na wysokość ceny OC jest także wypadkowość i natężenie ruchu. Niestety, Warszawa, podobnie jak inne duże miasta, pod tym względem nie wygląda zbyt dobrze. Stolica i jej najbliższe okolice charakteryzują się dużym ruchem ulicznym. To zwiększa prawdopodobieństwo kolizji, stłuczek i wypadków drogowych.

W trakcie zawierania umowy OC każdy kierowca wpisuje do formularza kod pocztowy, na podstawie niego ubezpieczyciel identyfikuje miejsce zamieszkania klienta. Z raportów policji przedstawiających sytuację na drogach w 2020 roku wynika, że w Warszawie doszło do 700 wypadków. W zdarzeniach tych zginęły 44 osoby, a 781 zostało rannych. Wskaźnik liczby zabitych na 100 wypadków w województwie mazowieckim wyniósł w 2020 roku 16,1. Najniższy natomiast był w Małopolsce – 6,9  oraz w Wielkopolsce – 7,7. 

Ile zapłacimy za polisę OC w Warszawie?Średnia składka obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2020 roku w Warszawie wyniosła 784 zł. To wyższa cena niż ta, którą płacą kierowcy w innych miastach Polski. W ubiegłym roku średnia składka OC auta wynosiła 645 zł. Pomimo tego, że Warszawa, w zestawieniu z innymi miastami nie prezentuje się najlepiej pod względem wysokości stawek OC, to i w stolicy można znaleźć tańszą ofertę polisy. Najkorzystniejszą propozycję w cenie 208 zł znalazł 48-letni właściciel Fiata 126 P. Równie niskie OC zapłacił 39-letni posiadacz Nissana Micra z 1988 roku – wyniosło go ono tylko 280 zł. Rynek ubezpieczeń jest zmienny, różne są również oferty towarzystw ubezpieczeniowych. Aby znaleźć tanią polisę OC, najlepiej skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń. OC będzie tańśze również wtedy, gdy zdecydujemy się je wykupić w pakiecie z AC, które zapewnia kierowcy dodatkową ochronę.

Ubezpieczeniowa porównywarka OC/AC to bardzo praktyczne narzędzie, które pomoże każdemu właścicielowi auta, niezależnie od miejsca zamieszkania, znaleźć najtańszą ofertę OC – mówi ekspert porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl. – Wystarczy w formularzu określić swój wiek, wpisać dane samochodu, markę i pojemność silnika, a po chwili porównywarka pokaże najlepsze oferty OC różnych ubezpieczycieli – dodaje ekspert. 

Gdzie za OC mieszkańcy płacą najwięcej i dlaczego?Średnia cena polisy OC w Polsce we wrześniu 2021 roku spadła i wynosi 560 zł. To najniższa cena od półtora roku. W styczniu 2020 roku średni koszt składki był na poziomie 656 zł. Pod koniec ubiegłego roku cena wynosiła 596 zł. Na początku tego roku wysokość składki OC ustabilizowała się na poziomie 579 zł. Przez pierwsze pół roku cena polisy ulegała pewnym wahaniom, a we wrześniu ponownie spadła.

Na podium najtańszego ubezpieczenia OC znalazły się takie miasta jak Biała Podlaska, Świętochłowice i Nowy Sącz. Natomiast najdrożej za polisę płacą mieszkańcy Szczecina, Gdyni i Warszawy. Wysokie OC zapłacimy także w Gdańsku i Wrocławiu. Trudno nie zauważyć, że cena OC najwyżej kształtuje się w dużych miastach, gdzie jest duże natężenie ruchu i większe prawdopodobieństwo wypadków. Natomiast na tańszą polisę mogą liczyć mieszkańcy mniejszych miejscowości i miast, gdzie jest spokojniej na drogach. 

Polisa OC jest obowiązkowa dla wszystkich kierowców. W związku z tym każdy, kto kupuje auto, musi zawrzeć umowę i wykupić ubezpieczenie (jeśli nie przejmuje OC poprzedniego właściciela pojazdu). Cena takiej polisy może różnić się w zależności od ubezpieczyciela, jak również od miejsca zamieszkania, stażu kierowcy i marki samochodu. Tanie ubezpieczenie, nawet w Warszawie, pomoże znaleźć internetowa porównywarka OC, warto zatem poświęcić na to trochę czasu. 
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama