Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Zespół cieśni nadgarstka – jak sobie z tym radzić?

Zespół cieśni nadgarstka – jak sobie z tym radzić?

reklama

Zespół cieśni nadgarstka to niestety taki problem, który zaczyna dotykać coraz większej ilości osób. Dlaczego? Dlatego, że można się go nabawić w prosty sposób - poprzez ciągłe wykonywanie takich samych ruchów nadgarstka. Co mamy tutaj na myśli? Chociażby pracę biurową - tutaj przez 8 godzin dziennie potrafimy w taki sam sposób stukać w klawisze komputera. Jeżeli będziemy tak postępować przez wiele lat – leczenie cieśni nadgarstka będzie naszą jedyną szansą na pozbycie się uciążliwego bólu.

Problem ten objawia się właśnie przede wszystkim poprzez silny ból - na początku może on atakować nas głównie w nocy, ale z czasem całkowicie przestanie znikać i będziemy go odczuwać także w ciągu dnia. Oprócz tego mamy jeszcze uczucie sztywności, drętwienie nadgarstka – w pewnych momentach możemy mieć problem z tym, aby coś mocniej ścisnąć lub przytrzymać. Na pewno nie jest to dla nas komfortowe w codziennym życiu i dlatego też z tym problemem trzeba walczyć.

Co możemy zrobić? 

Na szczęście w pierwszej kolejności pod uwagę brane są metody nieinwazyjne – operacja to tak naprawdę ostateczność, np. cieśń nadgarstka leczenie nieoperacyjne. Musimy wybrać się do specjalisty – on wybierze dla nas najlepsze leczenie cieśni nadgarstka. Najpewniej zalecona zostanie nam rehabilitacja, różnego rodzaju ćwiczenia czy kinesiotaping. Oprócz tego lekarz zwróci uwagę na to, że musimy zmienić swoje nawyki - jeżeli nie jesteśmy w stanie porzucić wykonywanego zawodu to konieczne będzie przynajmniej znalezienie czasu na to, aby robić sobie przerwy i ćwiczyć nasz nadgarstek.

Prawda jest taka, że nawet operacja nic nam nie pomoże, jeżeli dalej będziemy wykonywać te same ruchy nadgarstka przez długi czas. Możemy ćwiczyć, stosować się do zaleceń i nawet na jakiś czas pozbyć się problemu – ale leczenie cieśni nadgarstka zawsze jest nieskuteczne, jeżeli wracamy do dawnych nawyków. Warto zdawać sobie z tego sprawę, bo inaczej czeka nas niestety duże rozczarowanie.

Bardziej inwazyjne metody leczenia 

Dostępne jest także bardziej zaawansowane leczenie cieśni nadgarstka, które obejmuje na przykład operacje - przecięty zostaje tutaj troczek zginaczy naszego nadgarstka. Jest to skuteczna metoda walki z bólem - ale nie z przyczyną problemu. Tutaj wszystko zależy tak naprawdę od nas i od tego, czy traktujemy swój stan zdrowia poważnie. Operacja nie będzie miała sensu, jeżeli niedługo później ponownie usiądziemy przed klawiaturą i będziemy dalej nadwyrężać nadgarstek.

Możemy też skorzystać z fizykoterapii, lasera czy kortykosteroidów. My sami i tak nie podejmujemy tutaj ostatecznej decyzji, ale warto znać swoje opcje – wtedy wspólnie z lekarzem na pewno coś wybierzemy. W Warszawie polecamy lekarza specjalistę z The Pain Clinic.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę