Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Akcje GPW

Akcje GPW

reklama

Analityk lub inwestor, przeglądając zamknięcie giełdy, może poświęcić nawet kilka godzin na weryfikację tego, czy dzień zakończył się sukcesem, czy też porażką, w skali całego parkietu. Oczywiście taki wariant analizy jest dopuszczalny, jednak mało efektywny, od kiedy mamy możliwość kierowania się jedynie indeksami. Czym są indeksy giełdowe?

Czym są indeksy giełdowe?

Indeks giełdowy to nic innego jak najbardziej miarodajne narzędzie pozwalające na obiektywną ocenę sytuacji na rynku finansowym, a w wielu przypadkach także całej gospodarki narodowej. Indeks giełdowy to w zależności od specyfiki konkretnego instrumentu zbiór spółek notowanych na giełdzie. Obecnie na rynku polskim i światowym występuje wiele indeksów, które dostarczają nam codziennych informacji na temat kondycji całej giełdy, konkretnych segmentów rynku, branż, a także regionów.

Indeks giełdowy, jako zbiór wielu różnych firm notowanych na giełdzie odwzorowuje zmiany w cenach w sposób zagregowany. Jeśli po całym dniu indeks zwiększył swoją wartość, może to oznaczać, że wszystkie, większość, lub część firm z największym udziałem w indeksie zanotowało wzrost cen akcji.

Wpływ indeksów giełdowych na sytuację gospodarczą w Polsce

Indeksy giełdowe są jednym z najczęściej wybieranych instrumentów inwestycyjnych. Początkujący inwestorzy, którzy nie mają rozległej wiedzy na temat analizy technicznej czy fundamentalnej, decydują się na inwestycje w popularne indeksy. Jest to całkiem słuszny wybór, który niesie za sobą zalety dywersyfikacji portfela, ale też uśredniania wyników konkretnych akcji.

Indeksy jednak służą przede wszystkim informowaniu o stanie gospodarki. To właśnie dzięki jasnym informacjom pochodzącym z indeksu giełdowego inwestorzy mogą ocenić, jak kształtowały, i będą kształtować się nastroje na danym rynku inwestycyjnym. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z inwestowaniem, indeksy giełdowe, dostępny za pośrednictwem najlepszych brokerów mogą umożliwić nam dokonanie pierwszych, relatywnie bezpiecznych transakcji handlowych na rynku.

Najpopularniejsze indeksy giełdowe do inwestycji

Jak wspomniano wcześniej, indeksy giełdowe pojawiają się praktycznie na każdej z liczących się giełd na świecie. Jeśli interesują nas akcje GPW, powinniśmy zwrócić swoje oczy w stronę najpopularniejszego indeksu polskiego, WIG20, który skupia w sobie 20 największych firm notowanych na warszawskiej giełdzie. W skład WIG20 wchodzi między innymi CDProjekt, PZU, PKOBP, Orange, PZU czy KGHM.

W porównaniu jednak ze światowymi indeksami nasz rodzimy WIG20 wydaje się niezwykle małym tworem. Za najważniejsze światowe indeksy uznaje się amerykańskie US500, US100 oraz US30. US100 w swoim portfelu posiada jedynie spółki z giełdy NASDAQ, US30 z kolei łączy największe firmy z NASDAQ i NYSE, US500 z kolei to indeks, który jest swoistym barometrem nastrojów w amerykańskiej gospodarce. Warto również wspomnieć o innych popularnych światowych indeksach giełdowych, jak EU50, AUS200 czy UK100, które odpowiadają za ocenę sytuacji gospodarczej w Unii Europejskiej, Australii oraz Wielkiej Brytanii.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama