Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Uczelnia prywatna a państwowa - którą wybrać?

Uczelnia prywatna a państwowa - którą wybrać?

reklama

Uczelnie prywatne stały się prawdziwym i godnym uwagi konkurentem dla uczelni państwowych, na których co roku studia podejmuje coraz mniej osób. Według studentów główną przyczyną rezygnowania z uczelni publicznych jest niedostosowanie kierunków studiów do rynku pracy, co daje uczelniom prywatnym okazję do „wyjścia przed szereg”. Jakie są zalety i wady uczelni niepublicznej i państwowej i którą z nich lepiej wybrać?

Uczelnie niepubliczne - jak funkcjonują?

Uczelnia prywatna, nazywana inaczej uczelnią niepubliczną lub niepaństwową to szkoła wyższa, która może zostać założona przez osobę prywatną i na której zajęcia mogą się odbywać w taki sposób, jak w przypadku uczelni państwowej. Studenci za pobieraną naukę na uczelni prywatnej zobowiązani są do uiszczania tzw. czesnego. Na uczelniach niepublicznych głównie oferowane są studia podyplomowe, jednak w niektórych przypadkach można podjąć także pełne studia magisterskie lub licencjackie. Jakie są zalety i wady uczelni niepublicznych?

Zalety studiowania na uczelniach prywatnych



Poziom nauczania i kadra

Niewątpliwie jednymi z największych zalet uczelni niepublicznych są wysoki poziom nauczania i wykształceni w danej branży wykładowcy. Szkoły prywatne stawiają bowiem na praktyczne nauczanie i przekazanie studentom wszystkiego, co najważniejsze i powiązane z danym kierunkiem studiów, dlatego zatrudnienie wykwalifikowanych wykładowców jest niemalże podstawą działania uczelni prywatnej.

Nowoczesne kierunki studiów

Jak wcześniej wspomniano, kształcenie na uczelniach prywatnych ma charakter głównie praktyczny, dlatego każdy kierunek studiów zwykle zaplanowany jest w taki sposób, aby odpowiadał na aktualne potrzeby rynku pracy. Wówczas większość na uczelniach niepaństwowych stanowią nowoczesne, gwarantujące pewną pracę kierunki.

Dobra organizacja procesu nauczania

Choć studia prywatne stają się coraz popularniejsze, grupy na poszczególnych kierunkach wciąż zwykle liczą mniej osób niż na uczelniach publicznych. To z kolei przekłada się na lepszą organizację studiów, a podstawa programowa może być stale dopracowywana. Ponadto, dzięki mniejszej liczbie studentów, wykładowcy mogą skupić się na każdym studencie, tłumacząc trudne zagadnienia lub pomagając przy ćwiczeniach praktycznych.

Warto dodać, że niewątpliwą zaletą, odróżniającą szkołę prywatną od uczelni publicznej jest organizacja rozwiązywania problemów pojawiających się podczas nauczania, gdyż zwykle uczelnia niepaństwowa oferuje więcej wyspecjalizowanych w takich sytuacjach działów. To z kolei niweluje kojarzone z uczelniami publicznymi kolejki do dziekanatów.

Ponadto studenci w szkołach prywatnych spotykają się ze znacznie większą wyrozumiałością ze strony wykładowców, gdy studia stacjonarne łączone są z pracą. Na to wpływa nie tylko ilość osób w grupie i możliwość szybszego nadrobienia materiału, ale także większa elastyczność w planach zajęć, które dostosowywane są do większości studiujących i ich obowiązków pozauczelnianych.

Kursy, szkolenia i stypendia

Wyższa szkoła niepubliczna to także szansa na bogatą ścieżkę rozwoju osobistego. Zwykle uczelnie prywatne oferują wiele kursów i szkoleń powiązanych z kierunkami, które ułatwiają wdrożenie absolwentów na rynek pracy. Ponadto każdy student podczas pobierania nauki ma szansę na zdobycie stypendium dla najlepszych studentów, które motywuje do dalszej nauki i wspiera rozwijanie umiejętności w studiowanej dziedzinie.

Uczelnia niepubliczna - wady

Do wad uczelni niepaństwowych możemy zaliczyć konieczność opłacania czesnego za pobieraną naukę, co często jest głównym powodem rezygnacji z podjęcia takich studiów. Ponadto w Polsce istnieje wciąż mało akademików kierowanych do studentów uczelni prywatnych, jednak z roku na rok powstaje ich coraz więcej, oferując studentom zakwaterowanie w miejscu studiów.

uczelnia prywatna w Warszawie

Czym nazywamy uczelnię państwową?

Uczelnia publiczna jest uczelnią utworzoną przez państwo, gdzie student nie musi uiszczać opłaty za pobieraną naukę. Warunkiem studiowania na uczelniach państwowych jest zdanie matury na określonym w wymaganiach dla danego kierunku poziomie. Jakie są zalety i wady takich uczelni?

Zalety uczelni państwowej



Brak opłat i ciekawe projekty

Uczelnie państwowe nie pobierają opłat za świadczoną naukę zgodnie z art. 70 Konstytucji RP. Dodatkowo większość uczelni publicznych realizuje projekty dofinansowane ze środków Unii Europejskiej, w ramach których studenci mogą rozwijać swoje pasje.

Dostępność akademików

Zwykle uczelnie państwowe posiadają rozbudowaną infrastrukturę, która oferuje biblioteki akademickie, czy akademiki. Warto jednak zaznaczyć, że wciąż większość akademików w Polsce wymaga solidnego odświeżenia, a za pokój dwuosobowy należy zapłacić co najmniej 400 zł.

Stypendia

Tak jak w przypadku uczelni niepaństwowej, uczelnie publiczne również umożliwiają studentom postaranie się o stypendium rektora. Warto jednak wiedzieć, że studia bezpłatne podejmuje nawet kilka tysięcy osób rocznie na jednej uczelni, co zdecydowanie tworzy ogromną konkurencję dla starających się o wyróżnienie.

Uczelnia państwowa - wady



Ogólne kierunki i brak specjalistów

Niestety wciąż większość kierunków na uczelniach państwowych związanych jest z ogólnymi tematami, gdzie do zdobycia praktycznej wiedzy niezbędne jest podjęcie pracy lub kursów przygotowujących do pracy w zawodzie. Jest to spowodowane dużą ilością studentów i małą ilością specjalistów z nowoczesnych branż, co sprawia, że utworzenie praktycznych kierunków jest wręcz niemożliwe.

Niepraktyczne plany zajęć

W przypadku uczelni państwowych studenci muszą liczyć się z wieloma „okienkami” w trakcie zajęć, co sprawia, że często konieczne jest pozostanie na uczelni od rana do wieczora. To także znacząco ogranicza studentom możliwość podjęcia pracy lub zajęć dodatkowych związanych z ich hobby.

Brak indywidualnego podejścia do studentów

Ze względu na liczne grupy na kierunkach wykładowcy często nawet nie kojarzą studentów, których uczą. To z kolei może prowadzić do nieporozumień i braku wyrozumiałości ze strony wykładowców, np. w przypadku konieczności podjęcia przez studenta pracy, czy odbycia wizyty u lekarza, co często wiąże się z opuszczeniem zajęć.

Uczelnia prywatna i państwowa - na której lepiej studiować?

Rodzaj uczelni powinien być indywidualnym wyborem każdego studenta. Zastanawiając się jednak jakie studia wybrać, warto wziąć pod uwagę zarówno zalety, jak i wady uczelni prywatnych i państwowych. Niewątpliwie uczelnie niepubliczne mają do zaoferowania więcej ciekawych i nowoczesnych kierunków oraz cechują się lepszą organizacją zajęć i indywidualnym podejściem do studentów.

Z kolei studia na uczelni publicznej nie wymagają opłacania czesnego. Przygotowując się do podjęcia studiów, należy więc określić wstępny kierunek kształcenia, a następnie porównać oferty interesujących przyszłego studenta uczelni i wybrać taką, która zarówno przygotuje go do podjęcia pracy w zawodzie, jak i ułatwi rozwój w trakcie studiów.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧