Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Inauguracja jubileuszu 160-lecia MNW - dwie wystawy czasowe: "Stan rzeczy" i "Chagall"

Inauguracja jubileuszu 160-lecia MNW - dwie wystawy czasowe: "Stan rzeczy" i "Chagall"

reklama
JUBILEUSZ 160-LECIA MUZEUM NARODOWEGO W WARSZAWIE
W 2022 roku MNW obchodzi Jubileusz 160-lecia istnienia. Obchody tej rocznicy są okazją do szerokiej prezentacji zbiorów Muzeum. Rok jubileuszowy zainaugurują dwie wystawy czasowe. „Chagall” przedstawi jedne z najnowszych i najcenniejszych nabytków MNW. „Stan rzeczy” będzie z kolei przekrojową prezentacją zabytkowych obiektów z kolekcji.

STAN RZECZY
Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

29 kwietnia – 7 sierpnia 2022 roku

Rzeczy od tysięcy lat towarzyszą ludziom i służą w codziennych czynnościach: wstajemy, jemy, pracujemy, bawimy się, leczymy, śpimy. Wymyślane i wytwarzane przez człowieka, decydują o jakości i komforcie naszego życia, mają wpływ na zwyczaje i rytuały, a ich posiadanie definiuje społeczny status. Wystawa „Stan rzeczy” opowie o przenikaniu się świata ludzi i przedmiotów. Będzie to nie tylko panorama zapomnianych rzeczy i ludzkich zwyczajów, lecz także szeroka prezentacja zabytków z różnych epok, kultur i stron świata, zgromadzonych przez Muzeum w ciągu 160 lat istnienia.

Stan posiadania
W zbiorach MNW znajduje się około 830 tysięcy dzieł sztuki. To malarstwo, rzeźba, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przykłady dawnego rzemiosła artystycznego i współczesnego wzornictwa. Na wystawie „Stan rzeczy” znajdzie się wybór ponad 200 najciekawszych i najbardziej zagadkowych spośród nich. Rzeczy na wystawie zostaną uporządkowane w układzie odpowiadającym rytmowi dnia i nocy człowieka – od porannej toalety poprzez domową rutynę aż po zabawę, odpoczynek i sen. W ten sposób cała przeszłość ludzkiej kultury i cywilizacji, utrwalona w przedmiotach codziennego użytku, zostanie streszczona w jednym dniu. W układzie ekspozycji pominięto wszelkie ograniczenia geograficzne, historyczne i etniczne. Niektóre z prezentowanych zabytków dzieli aż 40 wieków historii. Najstarszy to pochodzący z okresu Średniego Państwa egipski rozcieracz do kosmetyków, najnowszy – magnetofon szpulowy Koncert z 1978 roku.

Stany pochodzenia
Na wystawie zostaną zaprezentowane wyrafinowane i misternie wykonane przedmioty, które należały do bogatych mieszczan, arystokracji i władców. Będzie można zobaczyć m.in. miniaturowe meble do domków dla lalek, słój na pijawki, melonik Bronisława Krystalla, ozdobne japońskie figurki, zestaw przyrządów do formowania palców służący dwudziestowiecznym elegantkom oraz kunsztowna oprawa do bukietu należąca do Elizy Orzeszkowej.

Stan pamięci o przedmiotach
Muzeum czyni rzeczy nieśmiertelnymi. Wpisanie do muzealnego inwentarza nadaje przedmiotom status zabytków i czyni z nich dziedzictwo kulturowe. Rzeczy bezpiecznie trwają, lecz z biegiem pokoleń popadają w zapomnienie. Szkandela, parura, lizeska, egreta, szatlenka, robdeszan – tych przedmiotów prezentowanych na wystawie prawie nikt już nie pamięta. Forma innych przez lata zmieniła się tak bardzo, że dziś nie umielibyśmy się nimi posłużyć. Użytkownicy smartfonów zapewne nie potrafiliby zadzwonić z telefonu z 1932 roku i nie uruchomiliby powojennego projektora Bajka. Wystawa w MNW przywraca wszystkie te przedmioty zbiorowej pamięci.

Stan współczesnych rzeczy
Dawniej przedmioty były solidnie wykonane. Miały służyć ich właścicielom przez długie lata, a upływ czasu dodawał im jedynie szlachetności. Rzeczy były dziedziczone i trafiały do kolejnych pokoleń użytkowników. Ekspozycja będzie pochwałą tradycyjnego i starannego rzemiosła, zastępowanego obecnie przez tanią i dużo mniej trwałą produkcję masową. Poruszy także temat konsumpcjonizmu i odpowiedzialności człowieka za współcześnie powstające przedmioty. Ma sprowokować do pytań o jakość i trwałość rzeczy, którymi dziś się posługujemy, a także o możliwości ich ponownego wykorzystania.

Wystawa „Stan rzeczy” jest jednym z wydarzeń jubileuszu 160-lecia Muzeum. Ekspozycji towarzyszy katalog, zawierający m.in. esej wizualny Agnieszki Rayss oraz tekst Marcina Wichy, który jest także współautorem – wraz z Tomaszem Fryczem – projektu graficznego książki. Przygotowano także bogaty program towarzyszący.
kuratorki: Grażyna Bastek / Zbiory Dawnej Sztuki Europejskiej MNW, Monika Janisz / Zbiory Sztuki Zdobniczej MNW

CHAGALL
Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

30 kwietnia – 24 lipca 2022

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na premierową prezentację prac Marca Chagalla (1887–1985) zakupionych do zbiorów Muzeum jesienią 2021 roku. Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów Jubileuszu 160-lecia istnienia MNW.

Premierowy pokaz kolekcji
Kameralna wystawa obejmuje 16 dzieł Marca Chagalla z kolekcji MNW. Jesienią zeszłego roku na aukcji w Szwajcarii Muzeum zakupiło 14 prac artysty. Był to bezprecedensowy zakup w historii polskiego muzealnictwa. Zbliżająca się wystawa będzie dla publiczności pierwszą (i w nadchodzącym czasie – jedyną) okazją, żeby te dzieła zobaczyć. Nowym nabytkom będą towarzyszyły dwie grafiki Chagalla ze zbiorów Muzeum. Wszystkie prezentowane dzieła to prace na podłożu papierowym, łączące różnorodne techniki. Ze względu na surowe wymogi konserwatorskie wynikające z wrażliwości podłoża i nietrwałości technik nie mogą być prezentowane stale. Pracami Chagalla może się poszczycić niewiele placówek muzealnych w Polsce. Muzeum Narodowe w Krakowie przechowuje pięć grafik artysty, a Muzeum Narodowe w Lublinie – dwie. W zbiorach MNW znajduje się obecnie największa kolekcja dzieł Chagalla w naszym kraju.

W barwnym świecie fantazji
Prace zakupione przez Muzeum w 2021 roku to przykłady dojrzałej twórczości artysty. Powstały w latach 60. i 70. XX wieku, w okresie rozkwitu rysunku i grafiki w zachodniej Europie. Reprezentują różnorodne techniki: gwasz, temperę, kredkę, ołówek i kolorowy tusz, a nawet pastel. Widzowie odnajdą w nich charakterystyczne motywy sztuki Chagalla: sceny biblijne (osobliwie, indywidualnie zinterpretowane), pary zakochanych, bukiety kwiatów, zwierzęta. Pojawiają się także nawiązania do dzieciństwa artysty, kilka rysunków jest poświęconych uczuciom łączącym go z rodziną. Dzieła zachwycają żywą kolorystyką oraz niezwykłą oniryczną atmosferą, łączącą elementy rzeczywiste z fantastycznymi. Prezentujemy również dwie wczesne prace Chagalla, pozostające w zbiorach MNW od lat 70. XX wieku – ilustracje do autobiografii artysty Moje życie oraz do Martwych dusz Mikołaja Gogola, wykonane w technice suchej igły i akwaforty.

Charakterystyczny styl
Styl Chagalla i tematyka jego dzieł wykształciły się w latach 20. XX wieku. Artysta często nawiązywał do judaizmu i kultury żydowskiej, malował pary zakochanych, zwierzęta i kwiaty. W późniejszym okresie twórczości repertuar jego ulubionych tematów poszerzył się o motywy związane z chrześcijaństwem. Chagall był Żydem, ale zawsze fascynował go katolicyzm, zwłaszcza po stać Chrystusa. Po II wojnie światowej częściej i chętniej niż dotychczas sięgał po rysunek i grafikę, z upodobaniem tworzył także witraże.

Zawsze w podróży
Witebsk, Petersburg, Paryż, Nowy Jork – życie twórcze Chagalla upływało w różnych rejonach świata. Urodził się w 1887 roku na Peskowatce, ubogim przedmieściu Witebska, w rodzinie chasydzkich Żydów. Był najstarszym z dziewięciorga dzieci. Kształcił się w Petersburgu, ale największy wpływ na jego sztukę miały studia artystyczne w Paryżu i kontakt ze środowiskiem École de Paris. Tam zaznajomił się z kubizmem i futuryzmem. Dalsze lata życia artysty to liczne podróże po Europie. W czasie II wojny światowej Chagall wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i zamieszkał w Nowym Jorku. Doświadczenia komunizmu i hitleryzmu znalazły odzwierciedlenie w jego późniejszej twórczości. W 1948 roku powrócił do Francji, a w 1966 osiadł na stałe w Saint-Paul-de-Vence koło Nicei.

Wystawa „Chagall” jest jednym z wydarzeń Jubileuszu 160-lecia Muzeum. Ekspozycji towarzyszy publikacja i bogaty program edukacyjny.
Wystawa pod Honorowym Patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego
Zakup 14 rysunków Marca Chagalla, prezentowanych na wystawie, został zrealizowany dzięki środkom z rezerwy budżetowej Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego przekazanych w ramach dotacji celowej przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotr Glińskiego.
kuratorka wystawy: dr Anna Manicka / Zbiory Sztuki Nowoczesnej MNW

MNW świętuje rok jubileuszowy
Wszystkie wystawy organizowane w MNW w roku 2022 odbywają się w ramach Jubileuszu 160-lecia istnienia instytucji. Na lato zaplanowano ekspozycję poświęconą Witkacemu, prezentującą dzieła artysty ze zbiorów Muzeum Zwiedzający będą też mieli niepowtarzalną okazję do zapoznania się z rzadko pokazywanymi, pochodzącymi z różnych epok i stron świata numizmatami z kolekcji Gabinetu Monet i Medali MNW. Wspaniale zapowiada się wystawa „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910”, zorganizowana we współpracy z muzeami zagranicznymi. Atrakcje wystawiennicze czekają także w oddziałach MNW: Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz w Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Poza wystawami czasowymi MNW zaprasza także na ekspozycje stałe, gdzie zaprezentowano bogaty wybór z kolekcji instytucji: do Galerii Sztuki Starożytnej, Galerii Faras, Galerii Sztuki Średniowiecznej, Galerii Sztuki Dawnej, Galerii Sztuki XIX Wieku i Galerii Wzornictwa Polskiego. Zaplanowano również bogaty program edukacyjny i kulturalny. Będzie można wziąć udział m.in. w urodzinowych spotkaniach z kuratorami wystaw i spacerach miejskich śladami historii MNW. Przewidziano także atrakcje muzyczne dla dzieci i dorosłych. Najważniejszym punktem obchodów będzie 20 maja, dzień urodzin MNW.

Obchody Jubileuszu 160-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie wspiera patron roku jubileuszowego PGE Polska Grupa Energetyczna.

Godziny otwarcia Muzeum Narodowego w Warszawie

poniedziałek: nieczynne
wtorek: 10.00–18.00
środa: 10.00–18.00
czwartek: 10.00–18.00
piątek: 10.00–20.00
sobota: 10.00–18.00
niedziela: 10.00–18.00

Ceny biletów do MNW

Ceny biletów na jedną wystawę czasową, uprawniające również do zwiedzania galerii stałych:
bilet normalny 25 zł;
bilet ulgowy 15 zł;
bilet rodzinny 50 zł (2 os. dorosłe + dzieci do lat 18, maks. 6 osób);
bilet grupowy 15 zł / osoba;
bilet drugiego wyboru 5 zł (bilet dostępny tylko w kasach; ważny tylko w przypadku, gdy zwiedzający posiada bilet na galerie stałe, a zdecydował się zobaczyć także wystawę czasową).

Ceny biletów na wszystkie wystawy czasowe (niezależnie od liczby odbywających się w danym momencie wystaw), uprawniające również do zwiedzania galerii stałych:
bilet normalny 40 zł;
bilet ulgowy 25 zł;
bilet rodzinny 60 zł (2 os. dorosłe + dzieci do lat 18, maks. 6 osób);
bilet grupowy 25 zł / osoba;
bilet drugiego wyboru 15 zł (bilet dostępny tylko w kasach; ważny tylko w przypadku, gdy zwiedzający posiada ważny bilet na jedną wystawę czasową, a zdecydował się zobaczyć także pozostałe wystawy czasowe).

Bilety na ekspozycje stałe:
normalny – 20 zł
ulgowy – 10 zł
za złotówkę – dzieci, uczniowie i studenci do 26. roku życia – 1 zł
dzieci do 7. roku życia – wstęp bezpłatny
bilet grupowy – 10 zł / osoba (min. 10 osób)
Wtorek – wstęp do Muzeum na ekspozycje stałe jest bezpłatny. Zapraszamy do odebrania wejściówek w kasach MNW.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę