Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Nowoczesny dom wkomponowany w naturę

Nowoczesny dom wkomponowany w naturę

reklama
W dobie poszukiwania bliskości z naturą i dążeń proekologicznych, budynki wkomponowane w otoczenie i naturę stanowią jedno z wyzwań, z którymi do czynienia ma współczesny architekt. Projektowanie domów, które odzwierciedlają potrzebę harmonii człowieka ze środowiskiem, wymaga podejścia holistycznego. Powinno łączyć w sobie zarówno podstawową wiedzę z zakresu budowania, doświadczenie w tworzeniu nietuzinkowych brył jak i wykończeń oraz znajomość ekologicznych rozwiązań instalacyjnych, co stanowi dodatkowy ukłon w stronę środowiska naturalnego.

Jak wyglądają domy wkomponowane w naturę?



Aby budynek mógł sprawiać wrażenie idealnie wpasowanego w otoczenie, powinien tworzyć spójną całość z tym, co go otacza. Oczywiście, nie oznacza to, że zamiast funkcjonalnego domu mamy mieć do czynienia z szałasem. Kluczem są tutaj takie projekty architektoniczne budynku, które w maksymalny sposób scalą nowoczesny dom z tym, co dookoła, a jednocześnie zaproszą nieco natury do środka. W jakim sensie? Biuro projektowe będzie miało za zadanie zaprojektować budynek, który zapewni mieszkańcom niemalże koegzystowanie z naturą bez wychodzenia z domu. Pomocne będą w tym przypadku ogromne przeszklenia, które dadzą wrażenie bliskości natury dosłownie na wyciągnięcie ręki. Dzięki zastosowaniu szkła jako części ściany, do środka będzie miało szansę dotrzeć więcej światła słonecznego, mieszkańcy zaś będą mogli podziwiać otaczającą przyrodę z wygodnej kanapy. Jednocześnie dobrze jest, jeśli sama bryła domu będzie prosta, bez nadmiernych architektonicznych ozdobników. Z pewnością nie ma tu mowy o wizualnym przepychu. Idealnym przykładem prostego, ale współczesnego projektu jest tzw. nowoczesna stodoła. Budynek tego typu odnosi się wyglądem do spokojnego, wiejskiego życia zgodnego z rytmem natury. Na stronie https://www.milwicz-architekci.pl/ dostępne są liczne projekty tego typu, łączące prostotę kształtu z ultranowoczesną funkcjonalnością, oczekiwaną przez współczesnych domowników.

obraz

Natura zapraszana do wnętrz



Dobre biuro architektoniczne zadba o to, by projektowany budynek jak najlepiej wkomponował się w otaczającą go naturę. A co z wnętrzami domu? Wykończenie wnętrz również może być dopełnieniem takiego naturalistycznego projektu. Drewno, kamień, korek — to tylko niektóre z propozycji naturalnych surowców, z których mogą zostać wykonane, chociażby, podłogi. Drewniane parkiety to klasyka, która sprawdzi się niemal zawsze. Do wyboru jest wiele gatunków drewna, każdy z nich wygląda inaczej pod względem koloru, odcieni, układu słojów i może mieć nieco inne właściwości. Marmurowe zaś podłogi nadadzą wnętrzu wyjątkowego, wytwornego charakteru. Korek chwalony jest za swoje właściwości wygłuszające i termoizolacyjne.
Osobną kwestią jest dekorowanie wnętrz, które w czerpaniu z pomysłów natury osiągnęło mistrzowski poziom. Hitem ostatnich czasów są tzw. żywe obrazy, do których wykorzystuje się — magazynujące wodę w liściach — sukulenty. Rośliny zaaranżowane w specjalne ramy wieszać można na ścianie w domu, na elewacji budynku, na ogrodzeniu czy na tarasie lub stawiać jak ramkę do zdjęć. W połączeniu z ogrodowym skalniakiem, na którym posadzone byłyby podobne rośliny, wystrój tego typu stanowić będzie piękną, naturalną spójną całość z tym, co na zewnątrz domu.

obraz

Co natura może zrobić dla domu?



Warte wspomnienia są instalacje domowe, które czerpią z natury, a tym samym jeszcze bardziej łączą budynek z otoczeniem, tym razem jednak w sposób literalnie funkcjonalny. Mowa o ekologicznych instalacjach typu panele fotowoltaiczne czy nowoczesne pompy ciepła. Projekty architektoniczne uwzględniające takie rozwiązania pozwalają na czerpanie z naturalnych, odnawialnych źródeł energii. Dzięki panelom fotowoltaicznym możliwa jest zamiana ciepła słonecznego na energię elektryczną. Panele montuje się tak, aby w ciągu dnia padało na nie jak najwięcej promieni słonecznych, zwykle zatem znajdują się na dachu, pod odpowiednim kątem, od południowej strony. Z kolei pompy ciepła służą ogrzewaniu domu w miesiącach zimowych, a całorocznie mogą produkować ciepłą wodę użytkową. Urządzenia te czerpią energię do ogrzewania z powietrza lub ziemi. Niewątpliwym atutem takiego czerpania z natury, czy to pod postacią paneli, pomp, czy jeszcze innych instalacji wykorzystujących OZE, jest ekologia.

Zespolenie budynku z naturą może mieć, jak widać, bardzo wiele wymiarów. Rozpoczynać może się już od samej bryły budynku, bywa, że definiuje to, co znajdzie we wnętrzach jako dekoracja, a kończyć może się na nietuzinkowych, ekologicznych instalacjach. Nowoczesne „naturalne” domy z pewnością jeszcze długo pozostaną w trendach architektonicznych.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧