Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Kto może zrobić kurs KPP? Dlaczego warto? Sprawdźmy!

Kto może zrobić kurs KPP? Dlaczego warto? Sprawdźmy!

reklama
Szkolenie KPP to świetny, doskonale skrojony program zajęć, po którego ukończeniu kursanci znacząco zwiększą swoje kompetencje w zakresie ratowania ludzkiego życia. Kto udziela kwalifikowanej pierwszej pomocy? Czy to prawda, że egzamin jest bardzo trudny? Sprawdźmy!

Co musisz wiedzieć o kwalifikowanej pierwszej pomocy?

Program zajęć bez wątpienia można uznać za bardzo wymagający. Zgodnie z wytycznymi zawartymi w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 8 września 2008 roku, zajęcia trwają aż 66 godzin, z czego 41 przeznaczono na ćwiczenia praktyczne, a 25 na blok teoretyczny.

Bardzo ważnym aktem prawnym, który uściśla wiele kwestii związanych ze szkoleniem, jest rozporządzenie Ministra Zdrowia w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Definiuje ono między innymi sposób przeprowadzania egzaminu, czy zakres tematyczny, jaki jest poruszany podczas zajęć z przyszłymi ratownikami. Więcej o kursie KPP przeczytasz na: https://www.centrumratownictwa.com/kurs-kwalifikowanej-pierwszej-pomocy-kpp.

Centrum Ratownictwa to nie tylko firma, która organizuje szkolenia z bardzo realistycznymi pozoracjami, które lepiej przygotują nas do działania „w terenie”, ale stawia też na bardzo kompetentną, doświadczoną kadrę. W gronie osób, które będą uczyć nas o ratowaniu ludzkiego życia, znajdą się m.in. ratownicy górscy, czy doświadczeni ratownicy pracujący w systemie, którzy wyjeżdżali do poszkodowanych setki, a nierzadko i tysiące razy.

To ogromny zastrzyk wiedzy, którego na próżno szukać w podręcznikach. Właśnie taki, praktyczny wymiar zajęć, które przygotują nas do egzaminu na ratownika, ma ogromne znaczenie. Realistyczne pozoracje i zwrócenie przez instruktora uwagi np. na kwestie związane z transportem na noszach, dają nam o wiele więcej, niż lektura dziesiątek stron w podręcznikach.

Ile jest ważny kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, tytułem ratownika możemy posługiwać się przez trzy lata od zdania zarówno części teoretycznej, jak i praktycznej egzaminu. Po tym czasie trzeba odnowić swój certyfikat. Zdaniem wielu ekspertów z zakresu ratownictwa, tak krótka „żywotność” dokumentu nie może być postrzegana jako duża wada. Dlaczego?

W dużej mierze wynika to z tego, że techniki ratowania ludzkiego życia zmieniają się bardzo szybko. Ustawodawca wyszedł tu ze słusznego założenia, że osoby, które pracują w systemie pierwszej pomocy, powinny być z nimi na bieżąco. Recertyfikacja co trzy lata, znacznie zwiększa szanse na to, że z każdym kolejnym egzaminem będzie też rosnąć nasza wiedza, dzięki czemu, w sytuacji zagrożenia życia, będziemy umieć działać zgodnie z bieżącymi wytycznymi.

Kto może zrobić kurs KPP?

Praktycznie każda dorosła osoba, której stan zdrowia pozwala na ukończenie zarówno bloku zajęć teoretycznych, jak i praktycznych. Musimy być w stanie m.in. prowadzić RKO, czy odwrócić osobę poszkodowaną na plecy lub do pozycji bezpiecznej, wykorzystując w tym celu technikę rolowania.

Najważniejszy będzie oczywiście egzamin. Trzeba się do niego właściwie przygotować. Warto w tym celu skorzystać np. z aplikacji Ratownik, którą można pobrać na smartfony. Znajdziemy tam aktualną bazę pytań KPP, spośród których 30 zostanie wylosowanych na egzaminie. Można nawet skorzystać z trybu nauki, by w wolnych chwilach zwiększać swoje kompetencje w zakresie ratowania ludzkiego życia.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę