Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Bezpłatne badania kleszczy na obecność krętów boreliozy

Bezpłatne badania kleszczy na obecność krętów boreliozy

reklama
Każdy, kto znalazł kleszcza na skórze człowieka, może wysłać usuniętego pasożyta na test obecności krętków powodujących boreliozę z Lyme. Bezpłatne badania kleszczy wykonują naukowcy z Zakładu Parazytologii Wydziału Biologii UW.

Realizowany obecnie projekt OPUS Narodowego Centrum Nauki dotyczy występowania krętków Borrelia u kleszczy pospolitych Ixodes ricinus oraz czynników mających wpływ na przenoszenie krętków Borrelia z kleszczy na ludzi.

W ramach projektu oferowane jest bezpłatne badania molekularne (Real Time PCR) wykrywające materiał genetyczny krętków Borrelia u kleszczy pospolitych, które zostały usunięte ze skóry. Warunkiem uczestnictwa w badaniu jest dostarczenie usuniętego ze skóry kleszcza wraz z wypełnionym zleceniem badania i świadomą zgodą na udział w badaniach oraz wypełnienie dwóch krótkich ankiet (on-line): w ciągu 3 dni od usunięcia kleszcza oraz po upływie 8 tygodni od usunięcia kleszcza. Czas oczekiwania na wynik do 10 dni roboczych.

Wszelkie niezbędne informacje wraz ze zleceniem badania dostępne są na stronie www Zakładu Parazytologii Wydziału Biologii.

W 2021 roku naukowcom z Wydziału Biologii udało się zebrać prawie 900 kleszczy, a u ponad 20% z nich potwierdzono obecność krętków Borrelia. Ponad 78% osób, które wzięło udział w naszych badaniach zadeklarowało, że nie używało repelentów odstraszających kleszcze. Prawie 50% kleszczy zostało usuniętych ze skóry po upływie 24 godzin od momentu rozpoczęcia żerowania, a u 30 osób potwierdzono zakażenie krętkami Borrelia.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama