Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Oferty pracy w Warszawie – co warto wziąć pod uwagę przy ich wyborze?

Oferty pracy w Warszawie – co warto wziąć pod uwagę przy ich wyborze?

reklama
   udostępnij tweetnij wykop
Warszawski rynek pracy jest niezwykle chłonny i różnorodny. Każdego dnia pojawiają się na nim tysiące ofert skierowanych do osób o różnych kwalifikacjach, doświadczeniu i oczekiwaniach. Jest w czym wybierać, a o wciąż panującym w stolicy rynku pracownika świadczy rekordowo niska stopa bezrobocia – zgodnie z danymi GUS w końcu kwietnia b.r. na poziomie 1,8% (dla porównania wskaźnik ogólnopolski w tym czasie to 5,2%). To bardzo dobry prognostyk dla osób szukających pracy w Warszawie. Jak rozeznać się w gąszczu dostępnych ofert i dotrzeć do tych najbardziej wartościowych? Oto krótki przewodnik po tym, na jakie ogłoszenia o pracę warto odpowiadać, a które omijać szerokim łukiem.

Oferta pracy – co powinno być zawarte w profesjonalnym ogłoszeniu o pracę?Rozpoznanie wartościowej oferty pracy w Warszawie nie jest trudne – wystarczy trzymać się kilku wytycznych. Przede wszystkim każde ogłoszenie powinno posiadać nazwę firmy oferującej posadę lub agencji pracy reprezentującej pracodawcę. Te podstawowe dane umożliwiają sprawdzenie, czy masz do czynienia z legalnie działającym podmiotem. Firma lub instytucja powinna figurować w CEIDG lub KRS, z kolei agencja pośrednictwa pracy – w KRAZ.

Kolejny element to nazwa i opis stanowiska. Innymi słowy, w ofercie musi być podana informacja na temat tego, jakie czynności będą przedmiotem pracy. Jeśli brakuje tego elementu – nie wiadomo, kogo właściwie szuka ogłoszeniodawca – lepiej nie odpowiadać na ofertę, szczególnie gdy dodatkowo obiecuje się w niej bardzo wysokie zarobki. Może być to bowiem próba wyłudzenia danych bądź pieniędzy.

Trzecim podstawowym elementem każdej dobrej oferty są wymagania wobec kandydata. Zazwyczaj to kilka punktów odnoszących się do umiejętności twardych (technicznych, specjalistycznych), miękkich (np. interpersonalnych) oraz dodatkowych (niezwiązanych ściśle z obowiązkami, ale mile widzianych). Pracodawca, który nie ma absolutnie żadnych wymagań wobec kandydata do pracy, prawdopodobnie sam nie wie, kogo szuka. Zatrudnienie w takim miejscu może zakończyć się szybkim wypowiedzeniem, kiedy szef odkryje, że jednak potrzebuje kogoś innego niż Ty. Z drugiej strony ogłoszenie, w którym lista kryteriów wobec pracownika jest bardzo długa, a warunki pracy i wysokość wynagrodzenia poniżej standardów rynkowych – także nie jest atrakcyjne. Uważnie przeanalizuj więc punkty dotyczące wymagań. Ta część naprawdę wiele mówi o firmie publikującej ogłoszenie.

W wartościowej ofercie powinieneś znaleźć także dane dotyczące:
- rodzaju umowy,
- wymiaru czasu pracy,
- miejsca wykonywania obowiązków (np. siedziba firmy z podaną lokalizacją, home office),
- ewentualnie dodatkowych bonusów pozapłacowych.

W coraz większej liczbie ogłoszeń podawane są także widełki wynagrodzenia. Jest to odpowiedź na oczekiwania kandydatów, dla których pełniejsze dane w ofercie oznaczają oszczędność czasu. Nikt nie chce aplikować na stanowiska, które i tak nie spełniają oczekiwań.

Pamiętaj, że podstawowe kwestie dotyczące warunków pracy – wynagrodzenia, miejsca i czasu jej wykonywania – powinny znaleźć się w umowie, którą podpisujesz z pracodawcą. W przypadku umowy ustnej firma ma obowiązek potwierdzić warunki zatrudnienia w ciągu 7 dni od podjęcia się przez Ciebie obowiązków.

W dobrej ofercie znajdują się także podstawowe informacje na temat procesu rekrutacyjnego: jak aplikować, jakie dokumenty powinieneś dostarczyć, jaki jest termin nadsyłania zgłoszeń.

Oczywiście nie wszystkie ogłoszenia, w których brakuje niektórych z powyższych informacji, to próby oszustwa. Niekiedy pracodawcy publikują ogłoszenia niedbale, zapominają o podaniu najważniejszych kwestii lub wychodzą z założenia, że doprecyzują je już w trakcie rozmowy o pracę. Do niekompletnych ofert – szczególnie tych, w których są szczątkowe informacje na temat stanowiska lub nie ma ich wcale – podchodź jednak z dużą ostrożnością i zawsze postaraj się ustalić, czy masz do czynienia z legalnie działającą firmą.

Praca w Warszawie – gdzie znaleźć najlepsze ogłoszenia o pracę?Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę frazę typu: praca Warszawa, w wynikach zobaczysz tysiące ogłoszeń. Część z nich będzie zawierać podstawowe dane, inne nie. Szukanie zatrudnienia w ten sposób – po prostu przeklikując się przez kolejne mniej lub bardziej losowe strony – trudno uznać za optymalną metodę. Zaoszczędzisz czas, jeśli od razu postawisz na rzetelne źródła, czyli:
- bezpieczne (w których ryzyko natknięcia się na nieuczciwego ogłoszeniodawcę jest praktycznie zerowe),
- koncentrujące bardzo wiele najnowszych ofert pracy w Warszawie,
- w których oferty pracy są kompletne – zawierają wymienione wyżej informacje,
- pozwalające na filtrowanie ogłoszeń zgodnie z preferencjami szukających pracy.

Te kryteria spełnia źródło rządowe – Internetowa Baza Ofert Pracy (z ogłoszeniami z urzędów pracy), a także dobre portale rekrutacyjne, np. praca.pl.

Pamiętaj, że w czasie szukania pracy najlepsze efekty przynosi nie wysyłanie masowych zgłoszeń, ale aplikowanie na wybrane, spełniające Twoje wymagania ogłoszenia. Dostosuj swoje dokumenty rekrutacyjne – CV, list motywacyjny – do konkretnych ofert i branży, jaka Cię interesuje. Przykładowo, jeśli szukasz pracy w IT i zarazem w handlu, najlepiej jeśli stworzysz dwa życiorysy zawodowe, uwypuklające Twoje kwalifikacje w tych różnych dziedzinach. Za każdym razem przyda Ci się także nowy list motywacyjny, odpowiadający na wymagania pracodawcy podane w ogłoszeniu o pracę.

Podsumowując – oferty zatrudnienia bardzo wiele mówią o samych pracodawcach. Czytaj je bardzo dokładnie oraz nie wysyłaj zgłoszeń masowo. Odpowiadaj tylko na te ogłoszenia, które oceniasz jako uczciwe i wartościowe. Najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą opcją jest pozyskiwanie ich z rzetelnego portalu rekrutacyjnego.
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę