Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jak wygląda praca ratownika medycznego?

Jak wygląda praca ratownika medycznego?

reklama
   udostępnij tweetnij wykop
Ratownicy medyczni to zazwyczaj pierwsze osoby pojawiające się na miejscu wypadku. To odpowiedzialne oraz czasochłonne zajęcie. Bardzo często jednak nie jest wystarczająco doceniane, a przedstawiciele tego zawodu nie mogą liczyć na adekwatne do narzuconych obowiązków wynagrodzenie. Jak dokładnie wygląda praca ratownika medycznego oraz jak nim zostać?

Ratownik medyczny – na czym polega praca?

Podstawowym zadaniem ratownika medycznego jest ocena stanu pacjenta i udzielenie niezbędnej pomocy osobom poszkodowanym na miejscu zdarzenia. Sytuacji wymagających ratowania ludzkiego życia jest nieskończenie wiele, w związku z czym muszą być oni gotowi na wszystko – od zasłabnięcia aż po poważny wypadek samochodowy. Do obowiązków ratownika medycznego, oprócz czynności medycznych, należy także przeprowadzenie wywiadu z poszkodowanym, o ile pozwala na to sytuacja. W tym zawodzie niezbędna jest również znajomość sprzętu medycznego. To niewątpliwie bardzo trudna praca.

Wymagania dla przyszłych ratowników

Warunkiem koniecznym do otrzymania pracy w tym zawodzie jest ukończenie 3-letnich studiów licencjackich na kierunku ratownictwo medyczne. Nauka na tych studiach nie należy do łatwych – w czasie zajęć studenci mają styczność z takimi przedmiotami, jak medycyna katastrof, pierwsza pomoc, anatomia czy też neurochirurgia. Przyszłych przedstawicieli tego zawodu czeka duża ilość specjalistycznej wiedzy do przyswojenia, ponieważ muszą być przygotowani na praktycznie każdą okoliczność. Zdobycie odpowiedniego wykształcenia pozwoli im na rozpoczęcie poszukiwań różnorodnych ofert pracy.

Jakie predyspozycje powinien mieć ratownik medyczny?

Praca ratownika medycznego należy do obciążających, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Z tego powodu przedstawiciele tego zawodu powinni być wytrzymałymi i potrafiącymi zachować zimną krew osobami. Nie jest to zajęcie odpowiednie dla zbyt wrażliwych oraz niecierpliwych – na tym stanowisku trzeba mieć nerwy ze stali. Ratownik medyczny powinien przede wszystkim być odpowiedzialny, zdecydowany, ale też w 100% skoncentrowany na wykonywanej pracy. Musi być także komunikatywny, gdyż codziennie będzie mieć styczność z zarówno współpracownikami, jak i poszkodowanymi.

Zastanawiasz się jak zmienić pracę? Odwiedź porady.pracuj.pl. Znajdziesz tam praktyczne wskazówki dotyczące tego jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz w jaki sposób napisać profesjonalne CV czy list motywacyjny.
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę