Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jakie są zasady realizacji rocznej e-recepty?

Jakie są zasady realizacji rocznej e-recepty?

reklama
Czy wiesz, że e-recepta w niektórych przypadkach może być ważna aż 365 dni? Z takiej opcji skorzystać mogą osoby chorujące przewlekle, o ile lekarz prawidłowo uzupełni informacje, które powinna zawierać tak długa recepta. Sposób realizacji rocznej e-recepty również wiąże się z kilkoma ważnymi kwestiami, które należy poznać. O czym konkretnie mowa?

Jak wygląda e-recepta roczna i kto może ją otrzymać?

Większość recept ważnych jest 30 dni, 7 dni lub 120 dni od daty wystawienia, lub wpisanej daty „od dnia”, zależnie od tego, na co są przez lekarza wystawione. Są jednak również i takie e-recepty, które ważne są aż przez cały rok, czyli przez 365 dni. E-receptę na 365 dni otrzymać może osoba chora przewlekle, której schorzenie wiąże się z koniecznością stałego przyjmowania konkretnych leków. Aby recepta dla pacjenta mogła być ważna przez cały rok, lekarz powinien zaznaczyć to na dokumencie.

Na e-recepcie widnieć będzie nie tylko data wystawienia, ale również dodatkowo data realizacji „do” konkretnego dnia, potwierdzająca długą ważność dokumentu. Ważna informacja dla pacjentów jest jednak taka, że mimo ważności przez 365 dni, na recepcie nie może znaleźć się większa ilość leku niż ta, która ma pacjentowi wystarczyć na 365 dni kuracji. Niezbędne jest również, aby lekarz uzupełnił sposób dawkowania danego leku, w przeciwnym wypadku e-recepta nie będzie ważna przez rok, tylko będzie musiała być zrealizowana w 30 dni.

E-recepty – kod otrzymasz też przez Internet!

Do wystawiania e-recept uprawnione są określone grupy osób, w tym również farmaceuci, w przypadku których w szczególnych przypadkach dopuszczalna jest recepta farmaceutyczna. Nie każdy wie, ale kod e-recepty można od lekarza otrzymać również online, po konsultacjach zdalnych – chociażby za pośrednictwem strony: https://naszarecepta.pl/. W ten sposób pacjentowi może być np. szybko wystawiona recepta na tabletkę „dzień po”. Jak wygląda e-recepta wystawiona w ten sposób? Nie różni się ona zupełnie od e-recept wystawianych stacjonarnie i podlega tym samym zasadom realizacji.

Aby otrzymać e-receptę przez Internet, należy wybrać godny zaufania podmiot medyczny, a następnie opłacić koszt prywatnej konsultacji z lekarzem, o ile ten nie świadczy usługi na NFZ. Następnie należy przesłać do lekarza uzupełniony formularz medyczny, w którym pacjent odpowiada na pytania dotyczące swojego stanu zdrowia i historii medycznej. Analiza odpowiedzi zawartych w formularzu pomoże lekarzowi podjąć decyzję o zasadności i bezpieczeństwie wystawienia pacjentowi e-recepty na dany lek.

Realizacja rocznej e-recepty – zasady

Sposób realizacji rocznej e-recepty jest ściśle określony przez polskie prawo i należy przestrzegać informacji zawartych w ustawie, w przeciwnym razie można stracić możliwość wykupienia części leków. E-recepta może, a nawet musi, być realizowana w częściach, gdyż nie można jednorazowo wykupić dawki leku na 360 dni. Jednorazowo dopuszczalne jest wykupienie zapasu leków na 180 dni terapii – można również opakowania wykupywać w mniejszych transzach, jednak w tej samej aptece, co pierwsza z nich. Stan realizacji recepty sprawdzić można w IKP i nie jest potrzebny do tego profil zaufany – e-recepty wystawione danemu pacjentami, zebrane są w dedykowanej zakładce.

Po otrzymaniu rocznej e-recepty pacjent ma 30 dni na wykupienie pierwszego opakowania leku, na który recepta jest wystawiona. Trzeba pilnować tego terminu, ponieważ jego przekroczenie będzie wiązać się z konsekwencjami. Farmaceuta zmniejszy wówczas ilość wydawanego leku proporcjonalnie do ilości dni, które upłynęły od daty otrzymania e-recepty, czy też daty „od dnia”. Każdy kolejny raz, gdy pacjent zgłosi się do apteki po leki, nie będzie już wiązał się z odliczaniem leku przez farmaceutę, bez względu na to kiedy pacjent przyjdzie.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧