Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Agencja pośrednictwa pracy w Polsce – czy pomoże w znalezieniu pracy? A jeśli tak, to w jaki sposób?

Agencja pośrednictwa pracy w Polsce – czy pomoże w znalezieniu pracy? A jeśli tak, to w jaki sposób?

reklama
Agencja pośrednictwa pracy pośredniczy pomiędzy pracodawcami a osobami poszukującymi zatrudnienia. Obszar działalności często wykracza poza granice Polski. Dzięki współpracy z agencją pracodawca może zyskać pracownika o odpowiednich kompetencjach, a kandydat – dobrze płatną pracę. Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce!

Agencje pośrednictwa pracy w Polsce – przepisy prawne

Poszukując pracy na terenie Polski lub za granicą, ważne jest, aby skorzystać z usług rzetelnego i sprawdzonego biura pośrednictwa pracy. Na rynku obecnie działa wielu pośredników, dlatego w przypadku wyboru mało znanego, koniecznie sprawdź, czy działa legalnie.

Każda agencja pracy powinna posiadać certyfikat potwierdzający wpis do nadzorowanego przez Marszałka Województwa rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Taką informację z łatwością zweryfikujesz na stronie Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia lub za pośrednictwem Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Pamiętaj, iż agencja pracy za granicą, której siedziba znajduje się na terenie Unii Europejskiej, nie musi występować o wspomniany certyfikat. Niemniej jednak niezwłocznie powinna zgłosić swoją działalność właściwemu Marszałkowi Województwa.

Biuro pracy za granicą powinno udzielić każdej sprowadzanej osobie niezbędnego wsparcia. Najczęściej w tym celu jest wyznaczany koordynator. Agencja zazwyczaj organizuje transport grupowy do kraju docelowego i z powrotem do Polski. Zapewnia również zakwaterowanie na miejscu lub pomaga w wynajęciu lokum w przystępnej cenie.

Biuro pośrednictwa pracy tymczasowej – co musisz wiedzieć?

Niewątpliwie praca tymczasowa niesie wiele zalet, zwłaszcza dla ludzi młodych, rozpoczynających swoją karierę zawodową. Stanowi również szansę dla osób, które z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na podjęcie stałej pracy i szukają zatrudnienia przykładowo tylko w okresie wakacyjnym. Mowa tutaj głównie o uczniach i studentach.

Czym w ogóle jest praca tymczasowa? Według prawnej definicji jest to wykonywanie zadań na rzecz określonego pracodawcy-użytkownika przez okres nieprzekraczający 18 miesięcy w ciągu 3 kolejnych lat. Przepis ten dotyczy pracy u jednego pracodawcy.

W tym przypadku stosunek pracy zostaje zawarty pomiędzy trzema stronami: biurem pośrednictwa pracy tymczasowej, pracownikiem i pracodawcą. Co istotne, wszelkie kwestie administracyjne pozostają po stronie agencji. Z tego powodu zatrudniony – bez względu na to, w jakiej firmie wykonuje obowiązki – pozostaje pracownikiem agencji.

Biuro pracy za granicą – jak zadbać o bezpieczny wyjazd?

Poszukując pracy sezonowej za granicą najlepiej korzystać z usług sprawdzonego pośrednika, cieszącego się dobrą opinią. Godną zaufania agencją pracy jest m.in. KONO.jobs, firma działająca na rynku już od 2005 roku. Grono specjalistów z prezesem Łukaszem Końpą na czele pomogło już setkom pracowników i pracodawców.

Jeśli planujesz wyjazd, przede wszystkim sprawdź, czy Twoja agencja posiada wszelkie niezbędne dokumenty stanowiące gwarancję legalności. Po pierwsze musi mieć specjalny certyfikat potwierdzający wpis do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Tego typu rejestry są prowadzone przez Marszałków poszczególnych województw. Informacje znajdziesz w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia.

Pamiętaj, że agencje nie pobierają opłat za znalezienie pracy. Jedyne koszty będą związane z transportem, zakwaterowaniem, wykonaniem badań lekarskich czy przetłumaczeniem wymaganych dokumentów. Przed wyjazdem za granicę powinieneś otrzymać umowę sporządzoną na piśmie.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę