Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jak wygląda zawód architekta?

Jak wygląda zawód architekta?

reklama
Architekt to jeden z bardziej prestiżowych oraz docenianych zawodów. Ta profesja wymaga sporego wkładu w naukę i wykształcenie, jednak w zamian oferuje wysokie wynagrodzenie. Czym dokładnie charakteryzuje się ta posada, jak zostać architektem oraz jakie specjalizacje można wybrać decydując się na tą ścieżkę kariery? Sprawdźmy!

Charakterystyka pracy

Głównym zadaniem architekta jest projektowanie budynków oraz nadanie im odpowiedniej formy. To zawód będący na pograniczu nauk technicznych oraz sztuk artystycznej. W związku z tym osoba go wykonująca musi posiadać rozległy wachlarz umiejętności – m.in. talent plastyczny, wizję przestrzenną oraz zdolności matematyczne. Mimo, iż zazwyczaj swoje obowiązki wykonuje samodzielnie, to jest to praca wymagająca nieustannego kontaktu z klientem. Dlatego też architekt powinien być osobą komunikatywną oraz otwartą na drugiego człowieka.

Jak zostać architektem?

Droga do pracy w zawodzie nie jest łatwa. Architekt jest ważną profesją, do której wykonywania potrzebne są stosowne uprawnienia. Warunkiem koniecznym dla przyszłych architektów jest ukończenie studiów na specjalistycznym kierunku na uczelniach wyższych lub na Akademii Sztuk Pięknych. Sam tytuł magistra inżyniera architekta to jednak nie wszystko – po zakończeniu edukacji należy odbyć dwuletnie praktyki, które kończą się egzaminem przed Okręgową Izbą Architektów. Pozytywny wynik egzaminu pozwala na zapisanie się do odpowiedniej izby architektów, gdzie co miesiąc należy uiszczać stosowną składkę. Przejście całego procesu pozwoli na poszukiwanie zatrudnienia – m.in. za pośrednictwem portalu Pracuj.pl, gdzie codziennie pojawiają się nowe ogłoszenia dotyczące pracy.

Jak wygląda praca z architektem?

Osoby potrzebujące pomocy architekta na pierwszym spotkaniu przedstawiają swoje potrzeby oraz oczekiwania związane z domem, mieszkaniem lub jeszcze innym budynkiem. Na tej podstawie tworzy on wstępną koncepcję, którą następnie będzie można wspólnie omówić i dojść do satysfakcjonującego obie strony porozumienia. Kolejnym krokiem będzie wizyta lokalizacji, której dotyczyć ma projekt. Całość współpracy z architektem polega na nieustannym byciu w kontakcie, sugerowaniu się wskazówkami oraz rozwiązaniami obu stron oraz nanoszeniu poprawek. Ważnym etapem jest także stworzenie dokumentacji projektowej – posiadanie tych dokumentów jest niezbędne, aby otrzymać zezwolenie budowlane przez odpowiedni organ.

Zastanawiasz się jak zmienić pracę? Odwiedź porady.pracuj.pl. Znajdziesz tam praktyczne wskazówki dotyczące tego jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz w jaki sposób napisać profesjonalne CV czy list motywacyjny.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧