Zarówno otyłość, jak i zaburzenia depresyjne należą do chorób cywilizacyjnych, z którymi boryka się coraz więcej osób. Jeszcze kilkanaście lat temu tylko nieliczni decydowali się odwiedzić psychologa lub psychoterapeutę. Współczesne społeczeństwo uświadomiło sobie jednak, że troska o samopoczucie psychiczne jest tak samo ważna (o ile nie ważniejsza) niż kondycja fizyczna. Okazuje się, że ciało i dusza są nierozłączne, dlatego zaniedbanie jednej sfery może być przyczyną utraty zdrowia w drugiej. Poznaj powiązania pomiędzy otyłością i depresją.
Co jest przyczyną – otyłość czy depresja?
Wskazanie, która z chorób jest przyczyną drugiej, przypomina dylemat z kurą i jajkiem – nie sposób stwierdzić, co było pierwsze, ponieważ jedno wynika z drugiego, a drugie z pierwszego. Nadmierne, niekontrolowane objadanie się może być sposobem na radzenie sobie z nadmiarem tłumionych emocji, ale depresja może wynikać również z obniżonej samooceny, która stanowi skutek wzrostu masy ciała i utraty poczucia bycia atrakcyjnym dla siebie i świata. U podstaw zaburzeń depresyjnych i otyłości mogą leżeć nierozpracowane traumy, tłumione emocje lub wpojone w dzieciństwie zachowania, do których należy dotrzeć podczas rozmowy z psychologiem lub psychoterapeutą (https://poradnia-harmonia.pl/psychoterapia-warszawa/). Specjaliści z Poradni Harmonia doskonale wiedzą, jak zidentyfikować źródło problemu i zdjąć ciężar, który obniża Twoją samoocenę i radość z życia.
Odchudzanie w depresji
Jeśli stany depresyjne wynikają z nadprogramowych kilogramów i obniżonego poczucia własnej wartości, przejście na racjonalną, zdrową dietę może okazać się bardzo pomocne w leczeniu, ponieważ chory odzyskuje w ten sposób poczucie kontroli nad własnym ciałem i życiem. Warto jednak ostrożnie wybrać dietetyka (https://poradnia-harmonia.pl/dietetyk-warszawa/), który przygotowując plan dietetyczny, weźmie pod uwagę samopoczucie i kondycję psychiczną pacjenta. Dieta i psychologia to nierozłączne dziedziny, niestety zwiększona popularność zawodu dietetyka sprawiła, że nie każdy wykształcony żywieniowiec bierze pod uwagę aspekty psychologiczne.
Otyłość i depresja to jedne z najpowszechniej występujących chorób, będących rezultatem szybkiego, stresującego życia, będącego pogonią za nowoczesnymi technologiami i nieokreślonym szczęściem. Dostępność dań typu fast food i propagowanie nierealnych kanonów piękna sprawiają, że coraz więcej osób wymaga profesjonalnej opieki psychologów (https://poradnia-harmonia.pl/). Czasami wystarczy wnikliwa rozmowa ze specjalistą, aby zatrzymać się i dostrzec w swoim życiu coś, czego nie sposób zauważyć w codziennym biegu. Zawalcz o zdrowe ciało i dobre samopoczucie z Poradnią Harmonia.