Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jak zostać dziennikarzem?

Jak zostać dziennikarzem?

reklama
Jeżeli chcesz pracować w mediach, a rozmowa z innymi osobami oraz pisanie artykułów sprawia Ci dużo radości, rozważ karierę dziennikarza. Sprawdź koniecznie, jaką ścieżką rozwoju wybrać, aby móc zostać osobą pracującą w mediach!

Kto to jest dziennikarz?

Dziennikarz to osoba, której praca kojarzy się z pisaniem artykułów oraz przeprowadzaniem wywiadów z innymi osobami. Bardzo często uczestniczy ona dodatkowo w różnych wywiadach na żywo, przekazując najważniejsze informacje do telewizji, czy innych mediów.

Jeżeli uwielbiasz pracę z ludźmi, a media są dla Ciebie drugim domem, to na pewno odnajdziesz się na tym stanowisku! Najważniejsza w tej pracy jest umiejętność poradzenia sobie ze stresem, chęć pracy z ludźmi i rozmawiania z nimi oraz czysta pasja.

Jak zostać dziennikarzem?

Jeśli chcesz zostać dziennikarzem, to najlepszą drogą do tego jest pójście na studia na kierunku „dziennikarstwo i komunikacja społeczna”. Podczas trzech lat licencjatu jesteś w stanie poznać większość informacji z zakresu teorii dziennikarstwa, komunikacji społecznej i PR. Jednocześnie podczas ich odbywania się będziesz miał szansę uczestniczyć w różnych warsztatach, stażach i praktykach, które dadzą Ci realny wgląd w to, jak wygląda praca dziennikarza.

Nie musisz jednak uczestniczyć w specjalistycznych studiach, aby zostać dziennikarzem. Na pracę jako dziennikarz często decydują się absolwenci polonistyki, socjologii czy kulturoznawstwa. Najważniejsza jest pasja oraz umiejętność rozmowy z ludźmi. Resztę wiedzy możesz zdobyć na różnorodnych stażach czy praktykach, które bardzo często są lepszą opcją niż studia, ponieważ uczą one praktycznej strony zawodu, co znacznie bardziej przydaje się podczas codziennej pracy, niż kilkadziesiąt godzin teorii.

Gdzie pracuje dziennikarz?

Zawód dziennikarza przede wszystkim kojarzy się z pracą w mediach telewizyjnych i zdawaniem relacji na żywo z najważniejszych wiadomości. Jednak nie jest to jedyna ścieżka rozwoju, jaką możesz obrać, chcąc pracować w tej branży! Możesz zostać:
- dziennikarzem sportowym,
- dziennikarzem śledczym,
- dziennikarzem motoryzacyjnym,
- reporterem,
- dziennikarzem radiowym lub telewizyjnym,
- dziennikarzem prasowym lub internetowym,
- dziennikarzem podróżniczym,
- dziennikarzem politycznym.

Wymienione wyżej kierunki nie są jedynymi w tej branży, ponieważ ciągle powstają nowe. Jak widać, wybór jest bardzo duży, tak więc jeżeli pasjonuje Cię dziennikarstwo i chcesz zostać w przyszłości dziennikarzem, zawsze warto spróbować!

Zastanawiasz się jak zmienić pracę? Odwiedź porady.pracuj.pl. Znajdziesz tam praktyczne wskazówki dotyczące tego jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz w jaki sposób napisać profesjonalne CV czy list motywacyjny.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę