Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Chcesz szybko i łatwo uzyskać zwolnienie lekarskie? Online konsultacja to atrakcyjne rozwiązanie!

Chcesz szybko i łatwo uzyskać zwolnienie lekarskie? Online konsultacja to atrakcyjne rozwiązanie!

reklama
Zwolnienie lekarskie można otrzymać od lekarza przyjmującego stacjonarnie, ale wymagać to może poświęcenia czasu na próby rejestracji, potem na dotarcie do placówki medycznej, a następnie na oczekiwanie w kolejce. Alternatywą jest zwolnienie lekarskie online, które nie wymaga wychodzenia z domu. Co należy wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Elektroniczne zwolnienie L4 – kto wystawia i komu przysługuje?

Zwolnienia lekarskie wystawiane są pacjentom objętym ubezpieczeniem chorobowym, którzy są czasowo niezdolni do pracy, a nie wykorzystali jeszcze przysługujących w roku kalendarzowym dni L4. Jak uzyskać zwolnienie lekarskie, każdy doskonale wie. Należy po prostu zgłosić się ze swoimi dolegliwościami do specjalisty, a ten, na podstawie wywiadu lekarskiego i ewentualnego badania, podejmie decyzję o zasadności wystawienia L4. Jeśli zdaniem lekarza pacjent czasowo nie jest zdolny do pracy z przyczyn zdrowotnych bądź konieczności zapewnienia osobie bliskiej opieki, wystawione zostanie L4.

Zwolnienia L4 wystawiają nie tylko lekarze przyjmujący na NFZ, ale również ci, którzy prowadzą prywatne praktyki lekarskie. Dopuszczalne jest wystawianie zwolnień L4 w czasie konsultacji stacjonarnych, ale nic nie stoi też na przeszkodzie, aby wystawić je na odległość. Przykładem mogą być zwolnienia wystawiane w ramach telemedycyny, po konsultacjach z lekarzem przez telefon. Inną opcją jest zwolnienie lekarskie online, które można otrzymać po konsultacjach odbywających się przez Internet.

Zwolnienie lekarskie internetowe jako opcja na szybkie L4

Zwolnienie L4 elektroniczne niesie za sobą wiele udogodnień, w tym między innymi możliwość wystawiania na odległość, bez konieczności osobistego kontaktu na linii lekarz-pacjent. Zwolnienia lekarskie internetowe nie wymagają rejestracji z wyprzedzeniem, dojazdu do przychodni i oczekiwania w kolejkach do specjalisty, przez co są opcją szybszą i wygodniejszą – zwolnienie lekarskie online można otrzymać na specjalnych portalach. L4 elektroniczne wystawiane przez Internet to również opcja dobra dla osób, które nie czują się na siłach, by dojechać do lekarza lub wolą ograniczyć kontakty społeczne do minimum, w obawie przed rozprzestrzenianiem chorób zakaźnych.

Aby otrzymać L4 internetowo, nie wystarczy jednak jedynie opłacić usługi. Pacjent proszony jest o uzupełnienie formularza medycznego, który ma zastąpić ustny wywiad lekarski. Odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu następnie analizowane są szczegółowo przez lekarza, dzięki czemu może on poznać stan zdrowia pacjenta. Na tej podstawie zwykle lekarz podejmuje decyzję o wystawieniu L4 danej osobie lub o niewystawieniu zwolnienia, jeśli nie widzi ku temu wskazań.

Zwolnienie lekarskie online – co należy o nim wiedzieć?

Cyfryzacja służby zdrowia w Polsce ma wiele zalet. Jednym z nich jest automatyczny obieg dokumentacji medycznej. W momencie wystawiania pacjentowi zwolnienia lekarskiego (stacjonarnie i online), dokumenty cyfrowe przekazywane są automatycznie do podmiotów zainteresowanych. Otrzymuje je zatem ZUS, a także pracodawca, który posiada założony profil PUE ZUS. Również pacjent będzie mieć wgląd do otrzymanych zwolnień i nie musi zastanawiać się, gdzie sprawdzić L4, gdyż wyświetli się ono w jego prywatnym profilu PUE ZUS oraz na koncie IKP.

Pacjent nie musi już dostarczać papierowego zwolnienia do zakładu pracy. Nie oznacza to jednak, że nie musi poinformować pracodawcy o swoim zwolnieniu. Można to jednak zrobić bez wychodzenia z domu i angażowania osób trzecich, chociażby telefonicznie.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama