Częstymi usterkami hydraulicznymi są awarie kanalizacji i systemu grzewczego. Niekiedy można naprawić je samodzielnie, a czasem lepiej wezwać fachowca. Sprawdź, kiedy pomoc będzie niezbędna.
Problemy z hydrauliką w mieszkaniu
Instalacja hydrauliczna jest bardzo rozległa. Można zaliczyć tu wiele podsystemów odpowiedzialnych między innymi za doprowadzenie wody, odbiór ścieków, czy ogrzewanie mieszkania. Codzienna eksploatacja rur i zaworów może prowadzić do pojawiania się awarii o rozmaitej rozległości, a wtedy niezbędna będzie jej naprawa. Nasz hydraulik z FachoweNaprawy podpowiada, kiedy wizyta fachowca będzie niezbędna, a kiedy z usterką można poradzić sobie samodzielnie.
Pęknięta rura to niezaprzeczalnie praca, którą powinien zająć się specjalista. Zlokalizowanie wycieku i wymiana zużytego elementu instalacji na nowy może być pracochłonna i trudna do wykonania dla niedoświadczonej osoby.Podobnie jest z podłączeniem elementów instalacji gazowej. W tym wypadku pracą powinien zająć się fachowiec posiadający odpowiednie uprawnienia i sprzęt.Samodzielnej naprawy można się podjąć m.in. przy udrażnianiu zatkanej kanalizacji, czy odpowietrzeniu grzejników. Wystarczą podstawowe narzędzia i postępowanie zgodnie z kolejnymi krokami.
Skąd wynikają awarie instalacji kanalizacyjnej?
Instalacja kanalizacyjna może nie sprawiać problemów przez wiele lat. Zwykle ma to związek z jej prawidłowym zaprojektowaniem i odpowiednią eksploatacją. Jednak niewłaściwe obliczenie długości i średnicy rur, a następnie przebiegów i spadków może skutkować częstymi awariami. Oprócz źle przygotowanego projektu instalacji, za niedrożność rur kanalizacyjnych odpowiadać będą także niewłaściwe połączenia. Kłopoty z działaniem systemu sprawiać będą również niesprawne syfony, ich zbyt mała przepustowość lub całkowity brak w instalacji. Warto także zwrócić uwagę na sposób użytkowania kanalizacji. Wrzucanie do odpływu zużytych pieluch, środków higienicznych, czy patyczków kosmetycznych może prowadzić do powstawania zatorów. Wszystko dlatego, że wymienione materiały nie rozpuszczają się w wodzie.
Nieprawidłowe działanie kanalizacji daje o sobie znać jeszcze przed całkowitą niedrożnością rur. Pierwszym znakiem kłopotów będzie nieprzyjemny zapach, jaki wydobywa się z syfonów. W dalszej kolejności pojawi się słaby odpływ nieczystości lub cofanie się. Problem zwiastować będzie także charakterystyczne bulgotanie w rurach.
Niedrożna kanalizacja jest jedną z częstszych awarii hydraulicznych.
Udrożnienie rur octem, środkami chemicznymi, czy sprężyną hydrauliczną?
Jednym z domowych sposobów na niedrożne rury kanalizacyjne jest użycie octu i sody oczyszczonej. Metoda ta sprawdza się w przypadku niewielkich zatorów i jest bardzo prosta. Do odpływu wystarczy wsypać 2/3 szklanki sody i zalać 1/2 szklanki octu. Po około pół godziny całość należy zalać gorącą wodą, a po zatorze nie powinno być śladu.
Kolejny sposób na zatkane rury to stosowanie środków udrażniających. Ich działanie trzeba precyzyjnie dobrać do materiału, z którego wykonana została rura, tak by nie uszkodzić instalacji. Do odpływu należy wlać zalecaną przez producenta ilość środka i zadbać o własne bezpieczeństwo. Preparaty są silnie żrące i generują szkodliwe dla człowieka opary, dlatego trzeba zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia.
Popularną metodą udrażniania rur jest także użycie spirali hydraulicznej. Zakończony korbą drut wprowadza się do odpływu, a następnie kręci aby wprowadzić go w ruch obrotowy. Spirala stopniowo wchodzi w głąb kanalizacji, a gdy dotrze do zatoru to natychmiast go usuwa. Do wyboru jest wiele długości spirali - w mieszkaniach zwykle sprawdzają się wersje mierzące do 4-5 m. Gdy domowe sposoby usuwania niedrożności zawiodą, konieczna będzie pomoc hydraulika.
Odpowietrzenie grzejników krok po kroku
Samodzielnie można poradzić sobie także z odpowietrzeniem grzejników. W pierwszej kolejności trzeba jednak ustalić, jaki typ odpowietrznika znajduje się w kaloryferze. Urządzenia automatyczne będą pozbywały się nadmiaru powietrza w instalacji samodzielnie, wersje ręczne będą natomiast wymagały ingerencji z zewnątrz. Aby odpowietrzyć grzejnik przygotuj płaski klucz i miskę. W pierwszej kolejności ustaw głowicę termostatyczną na zero, dzięki czemu zamkniesz dopływ wody do grzejnika. Miskę ustaw w miejscu doprowadzenia wody, a następnie za pomocą śrubokręta łagodnie odkręcaj śrubkę w odpowietrzniku. Rób to do momentu, aż usłyszysz charakterystyczny syk i zobaczysz wylatującą wodę. Gdy tak się stanie, dokręć śrubkę i wytrzyj ewentualne krople wody z podłogi lub ścian. W grzejniku płytowym i aluminiowym przed odkręceniem śrubki ustaw odpowietrznik tak, by wypływ z zaworu skierowany był do dołu. Resztę czynności powtórz tak jak wyżej.
Odpowietrzanie grzejników wykonuj powoli, aby nie zalać podłogi i ściany.
Dobry hydraulik - na co zwrócić uwagę?
Napraw awarii hydraulicznych nie musisz podejmować się sam.Nawet proste czynności warto czasem zlecić fachowcom, którzy zajmą się usunięciem usterki w profesjonalny sposób.Wybierając firmę hydrauliczną do naprawy awarii zwróć uwagę na:
- posiadane uprawnienia,
- opinie dotychczasowych klientów,
- sprzęt,
- możliwy termin naprawy,
- rzetelność w wycenie zlecenia.
Przydatną cechą hydraulika jest też komunikatywność. Dzięki niej przebieg zlecenia jest sprawny, a klient informowany o kolejnych etapach naprawy lub nieprzewidzianych wypadkach.
Przy szukaniu dobrego hydraulika cenne będą opinie dotychczasowych klientów.
Numer do hydraulika miej zawsze pod ręką
Problemy z hydrauliką w mieszkaniu przybierają różny rozmiar. Niedrożna kanalizacja, czy zapowietrzone grzejniki są awariami, z którymi można poradzić sobie samemu. W przypadku pękniętych rur, czy niesprawnej instalacji gazowej lepiej zadzwonić po fachowca. Jeśli mieszkasz w Warszawie lub okolicach, to zachęcamy do zapisania sobie numeru do naszych specjalistów. Telefony w FachoweNaprawy odbieramy całodobowo i delegujemy na miejsce zlecenia hydraulików z wieloletnim doświadczeniem w branży. Jesteśmy do dyspozycji pod numerem 537 689 689.
FachoweNaprawy
Zadzwoń, tel: 537-689-689
https://fachowenaprawy.pl/kontakt/