Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Maszyna do cięcia tlenem – do jakich tworzyw najlepiej jej użyć?

Maszyna do cięcia tlenem – do jakich tworzyw najlepiej jej użyć?

reklama
Gazowe cięcie metali to jedna z najstarszych technik, która nadal jest szeroko wykorzystywana przez nowoczesne przedsiębiorstwa działające w wielu różnych segmentach rynku. Maszyna do cięcia tlenem może okazać się dobrym wyborem w wielu sytuacjach. Warto przyjrzeć im się bliżej!

Na czym polega cięcie tlenem?



Zasada działania cięcia gazowego jest dosyć prosta, a sama technologia liczy sobie już ponad sto lat, choć oczywiście z biegiem czasu ewoluowała. Materiał, który ma zostać przecięty, jest podgrzewany do bardzo wysokiej temperatury, a następnie ulega spaleniu, co umożliwia oddzielenie od siebie powierzchni. Aby było to możliwe, miesza się tlen z acetylenem.

Zastosowanie tego drugiego gazu pozwala na podgrzanie materiału. Tlen ma za zadanie utlenić go i wydmuchać cząsteczki z powstałej szczeliny. Oprócz acetylenu bardzo często wykorzystuje się również propan+tlen. Innym rodzajem cięcia termicznego jest natomiast cięcie plazmowe, gdzie metal jest stapiany z wykorzystaniem ciepła łuku elektrycznego.

Do jakich materiałów wykorzystuje się cięcie tlenem?



Gazowa technologia cięcia ma dużo zalet, jednak wiąże się również z pewnymi ograniczeniami. Te dotyczą przede wszystkim materiału, który może być poddany obróbce. Cięcie tlenem nie sprawdzi się w przypadku stali o wysokiej zawartości węgla i stali wysokostopowych, które charakteryzują się wysoką temperaturą zapłonu.

To jednak bardzo chętnie wybierany sposób cięcia materiałów wykonanych ze stali niskostopowych i niskowęglowych. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku grubszej stali, która źle pracuje z plazmą.

Jak wybrać maszynę do cięcia tlenem?



Gazowe cięcie metali wciąż jest na szeroką skalę wykorzystywane w wielu przedsiębiorstwach. Dzięki rozwojowi technologii pozwala na realizację coraz bardziej złożonych projektów i uzyskiwanie lepszych rezultatów. Dostarczane przez Eckert nowoczesne maszyny do cięcia tlenem umożliwiają automatyzację pracy i przekładają się na znaczne oszczędności.

Urządzenia mogą być zintegrowane z wykorzystywanym w przedsiębiorstwie oprogramowaniem, w tym z modułami MES wchodzącymi w skład systemów ERP. Dzięki temu sterowanie maszyną do cięcia tlenem i nadzorowanie przebiegu pracy oraz realizacja czynności diagnostycznych są zdecydowanie prostsze. W każdym przypadku warto także zwrócić się do doświadczonego dostawcy, który pomoże w doborze sprzętu idealnie dostosowanego do potrzeb konkretnej firmy.

Zalety cięcia tlenem



Skąd wynika utrzymująca się od dekad popularność cięcia gazowego? Przede wszystkim olbrzymią zaletą są stosunkowo niskie koszty zarówno samej maszyny do cięcia tlenem, jak i jej eksploatacji. Urządzenie tego typu łączy w sobie bardzo dobrą relację ceny do możliwości, jakie oferuje. Skalowalność maszyn pozwala natomiast dobrać odpowiedni sprzęt zarówno do małego, jak i bardzo dużego zakładu.

Poza tym ta technologia ma także kilka zalet istotnych z technicznego punktu widzenia. Przede wszystkim pozwala na cięcie grubych materiałów przy zachowaniu wysokiej jakości. Daje także możliwość cięcia pod różnym kątem oraz łatwej automatyzacji pracy.

W praktyce bardzo często operator posługuje się predefiniowanymi ustawieniami cięcia, które znacznie upraszczają pracę i pozwalają na realizację nawet skomplikowanych projektów. Warto jednak mieć na uwadze, że maszyna do cięcia tlenem nie sprawdzi się w przypadku materiałów cienkich i podatnych na uszkodzenia. Kluczową rolę odgrywa tu nagrzewanie się powierzchni materiału.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama