Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Opieka nad chorym leżącym w łóżku – jak robić to dobrze?

Opieka nad chorym leżącym w łóżku – jak robić to dobrze?

reklama
Wiele osób w dzisiejszych czasach cierpi na chorzenia, które powodują, że samodzielnie wyjście z łóżka jest niemożliwe. Wszelkie urazy kręgosłupa i złamania kości to tylko niektóre z przyczyn powodujących, że osoba chora nie może samodzielnie poruszyć się z łóżka. Dotyczy to zarówno osób młodych, jak i starszych. Chcesz dowiedzieć się, jak zajmować się osobą leżącą w łóżku? Sprawdź ten krótki poradnik!

Opieka nad chorym leżącym w łóżku nie jest tak łatwa, jak może się wydawać. Zajmowanie się chorymi wymaga przede wszystkim zaangażowania, empatii oraz sporej siły fizycznej. Pamiętaj też, że osoby leżące stale w łóżku narażone są na liczne problemy zdrowotne, np. odleżyny i odparzenia. Aby uniknąć pogłębiających się problemów zdrowotnych u chorego, należy odpowiednio się nim zaopiekować.

Co powoduje, że chora osoba jest „przywiązana” do łóżka?



Obecnie wyróżniamy wiele schorzeń, które powodują, że zarówno osoby starsze, jak i młode nie są w stanie samodzielnie poruszyć się z łóżka. Paraliż całego ciała to niejedyny przypadek. Pozostałe schorzenia, które są równie uciążliwe, szczególnie w wyższych stadiach, to:

- wylew,
- udar,
- choroba Alzheimera,
- choroba Parkinsona,
- stwardnienie rozsiane,
- śpiączka.

Najczęstsze przyczyny unieruchomienia osoby chorej w łóżku mogą powodować ten stan zarówno na kilka tygodni, miesięcy, a nawet na całe życie. W efekcie pacjent leżący narażony jest na wiele innych problemów zdrowotnych takich, jak:

- spadek masy ciała,
- powstawanie odleżyn i oparzeń,
- częste zabrudzenia snu,
- problemy z trzymaniem moczu,
- stany lękowe,
- pogłębiająca się depresja.

Jak zając się chorym leżącym w łóżku? Kluczowe porady



Opieka nad osobami chorymi, które na stałe przebywają w łóżku bez możliwości samodzielnego poruszania się to dość wymagające zajęcie. Jako opiekun takiej osoby musisz zaopatrzyć się w niezbędne środki czystości, gaziki, ręczniki jednorazowe oraz produkty pozwalające na mycie ciała bez użycia wody. Mycie osoby unieruchomionej jest dość trudne w pojedynkę, ale możliwe do wykonania. Pamiętaj przede wszystkim o tym, aby osuszyć umyte ciało – w przeciwnym razie może dojść do powstawania grzybów, a nawet zakażenia miejsc intymnych. Podczas mycia zwracaj uwagę na newralgiczne miejsca takie, jak: fałdy skórne, pachy, kolana i piersi.

Jakie akcesoria są przydatne podczas opieki nad leżącym chorym?



Obecnie opieka nad unieruchomioną w łóżku osobą jest łatwiejsza po zaopatrzeniu się
w niezbędne akcesoria. Mowa tu o takich produktach, jak:

- wygodne łóżko z materacem przeciwodleżynowym – topowe modele wyposażone są w wysięgniki, a nawet elektryczne sterowanie,
- podkłady higieniczne do łóżka – szczególnie dla osób, które nie trzymają moczu,
- przewiewna pościel, która zapobiega pojawianiu się odparzenia.

Jako opiekun zawsze musisz mieć pod ręką mokre chusteczki nawilżane, pojemnik na mocz oraz wymienne pokrowce na łóżko. Dzięki temu opieka nad leżącym chorym będzie znacznie łatwiejsza. Uwaga! Zadbaj też o to, by zmieniać pozycję chorego co jakiś czas – w przeciwnym razie znacznie zwiększa się ryzyko powstawania niebezpiecznych odleżyn.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama