Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Brak okresu po tabletce dzień po – co to może oznaczać?

Brak okresu po tabletce dzień po – co to może oznaczać?

reklama
By zapobiec nieplanowanej ciąży, pomóc może tabletka „dzień po”, jednak ta posiada nie tylko działania pożądane, ale może również wykazywać skutki uboczne różnego typu. U niektórych pacjentek po zażyciu tabletki „dzień po” może dojść do opóźnienia lub braku wystąpienia okresu. Czy zawsze „winowajcą” jest tabletka awaryjna? Sprawdzamy!

Tabletki „dzień po” – działanie i możliwości legalnego zakupu w Polsce



Pigułkami „dzień po” nazywane są środki hormonalne stosowane w celu ochrony przed nieplanowanym poczęciem, jeśli kobieta współżyła bez zabezpieczenia lub z metodą antykoncepcyjną o wątpliwej skuteczności. Przyjęta w porę tabletka „po” ma za podstawowe zadanie opóźnić owulację, aby plemniki uwolnione do dróg rodnych kobiety nie mogły zapłodnić komórki jajowej. Nie jest to antykoncepcja wczesnoporonna, co oznacza, że nie przerwie ciąży już istniejącej.

Antykoncepcja awaryjna może być legalnie kupiona jedynie w aptece i trzeba podkreślić, że nie są to najtańsze preparaty, zwłaszcza że w opakowaniu znajduje się 1 pigułka. Bez względu na to, ile kosztuje tabletka „dzień po”, nie każdy może kupić ją jednak w aptece od ręki. Na antykoncepcję awaryjną potrzebna jest wystawiona przez lekarza recepta, chociaż ta nie sprawi, że cena tabletki „dzień po” się zmieni (antykoncepcja awaryjna nie jest refundowana). Receptę lekarz może wystawić pacjentce nie tylko stacjonarnie, ale też zdalnie, chociażby tutaj: https://tabletkadzienpo.pl. Decydując się jednak na antykoncepcję awaryjną, należy zapoznać się wnikliwie z jej ulotką, chociażby po to, by wiedzieć, co robić, gdy zdarzy się brak okresu po tabletce „dzień po”, czy też inne niepokojące symptomy.

Działania niepożądane tabletek „po” i brak okresu



Niemal każdy lek wykazywać może zarówno działanie pożądane, w związku z którym jest przyjmowany, jak i działanie niepożądane, czyli tzw. skutki uboczne. Tabletka „dzień po” nie jest tu wyjątkiem, a jej przyjęcie może wiązać się z tym, że u niektórych kobiet wystąpią działania niepożądane różnego rodzaju – skutki uboczne nie występują jednak u każdej osoby stosującej antykoncepcję awaryjną. Jednym ze skutków ubocznych tabletek „po” jest opóźnienie okresu. Tabletka „po” może również niekiedy okres przyspieszyć, a także wpłynąć na zmianę intensywności krwawienia.

Inne możliwe przyczyny braku okresu po tabletce „dzień po”



Nie zawsze należy interpretować brak okresu po tabletce „dzień po” jako skutek uboczny antykoncepcji awaryjnej. Faktycznie takie działania niepożądane mogą u niektórych kobiet wystąpić, jednak nie zawsze to sama tabletka „po” jest winowajcą. Brak okresu u kobiety może być również wczesnym objawem ciąży. Należy pamiętać, że antykoncepcja awaryjna – mimo wysokiej skuteczności działania – nie daje 100% gwarancji, że nie dojdzie do ciąży. Jeśli oprócz opóźnienia okresu u kobiety pojawią się inne niepokojące objawy, w tym tkliwość piersi, czy też nudności, powinna ona wykonać test ciążowy i zgłosić się do ginekologa.

Przyczyn niewystąpienia okresu na czas może być znacznie więcej i nie zawsze wiążą się one jedynie z ciążą lub efektami ubocznymi tabletek „po”. Do wstrzymania okresu bądź jego opóźnienia dojść może w związku z silnym stresem, a ten wcale nie jest rzadkością, jeśli kobieta obawia się, że może zajść w nieplanowaną ciążę. Okres może zahamować też nadmierne obciążenie fizyczne, przemęczenie, a także nieprawidłowa dieta (zbyt intensywne odchudzanie), czy też zaburzenia hormonalne. Do problemu przyczynić mogą się również niektóre choroby, w tym również te niepowiązane z układem rozrodczym kobiety – najlepiej zatem zatrzymanie okresu skonsultować z ginekologiem.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧