Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Praca na czarno – dlaczego nie należy ryzykować?

Praca na czarno – dlaczego nie należy ryzykować?

reklama
Ludzie poszukujący zatrudnienia liczą na godne warunki zatrudnienia oraz satysfakcjonujące wynagrodzenie. Mimo tego, na rynku pracy w dalszym ciągu rozwija się szara strefa, w której pracodawca zatrudnia pracownika bez podpisania stosownych dokumentów, poświadczających nawiązanie między nimi współpracy. Jakie konsekwencje może nieść taka niezgodna z prawem procedura oraz jak znaleźć legalne zatrudnienie?

Praca na czarno - punkt widzenia pracownika

Z punktu widzenia pracownika takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele ryzyka. Brak zawarcia stosownej umowy to przede wszystkim możliwość, iż nie otrzyma on należnego mu za wykonane obowiązki świadczenia. Niejawne wykonywanie pracy wiąże się także z brakiem przysługujących świadczeń pracowniczych – osobie zatrudnionej nie należy się płatny urlop wypoczynkowy czy też leczenie w publicznej służbie zdrowia. Zatrudniony w ten sposób pracownik ryzykuje nawet swoim życiem – w razie jakiegokolwiek wypadku w czasie wykonywania obowiązków nie należy mu się żadne ubezpieczenie. Podjęcie się pracy na czarno może także prowadzić do braku legalnego zatrudnienia w przyszłości oraz konfliktów z prawem.

Praca na czarno - punkt widzenia pracodawcy

Wielu pracodawców decyduje się na nawiązanie nieuregulowanego żadnym dokumentem stosunku pracy z powodów finansowych. Zatrudniając na czarno znacząco obniżają swoje koszty – nie muszą płacić żadnych składek ubezpieczeniowych czy zdrowotnych. Sugerowanie się niższymi opłatami może być jednak mylące. W przypadku ewentualnej kontroli w zakładzie pracy, w którym zatrudnione są osoby pracujące bez podpisanych stosownych dokumentów, pracodawcy nałożona zostanie wysoka grzywna.

Gdzie szukać pracy legalnej pracy?

Praca na czarno to spore ryzyko, zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Dlatego też nie warto ryzykować. Na rynku zatrudnienia istnieje wiele ofert gwarantujących godziwe warunki oraz zapłatę. Obecnie, głównym źródłem ogłoszeń dotyczących pracy jest Internet, w którym można znaleźć masę stron internetowych oferujących zatrudnienie. Propozycje pracy z najróżniejszych branż znajdują się m.in. na portalu Pracuj.pl. Warto odwiedzać także strony firm, z którymi współpracą jesteśmy zainteresowani i aplikować bezpośrednio na dane stanowisko.


Zastanawiasz się jak zmienić pracę? Odwiedź porady.pracuj.pl. Znajdziesz tam praktyczne wskazówki dotyczące tego jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz w jaki sposób napisać profesjonalne CV czy list motywacyjny.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 newsletter 👋 przybij piątkę