Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Tajemnica cywilizacji, czyli najbardziej skomplikowany mural jaki powstał dotychczas

Tajemnica cywilizacji, czyli najbardziej skomplikowany mural jaki powstał dotychczas

reklama
Walijski artysta Phlegm stworzył najbardziej skomplikowany mural, jaki możemy obserwować na polskich ulicach. "Civilisation" zachwyca rozmachem i szczegółami, na ścianę przy Stalowej 47 można patrzeć godzinami.

Prace nad projektem w studio trwały trzy miesiące, praca przy ścianie ponad 120 godzin. Artysta przyjechał do Warszawy z innym projektem. Najpierw stał długo patrząc się na wysoką ścianę na warszawskiej Pradze Północ. Finalnie zdecydował, że przeniesie na nią projekt, nad którym wciąż pracował - niezwykle skomplikowaną pracę zatytułowaną "Civilisation". Było to wyzwanie - Phlegm pracował od godzin porannych do późnowieczornych, były chwile zwątpienia i triumfu, kiedy wielkie malowidło nabierało właściwych kształtów. Dzieło przedstawia dwie charakterystyczne dla komiksowego stylu artysty postaci, wokół których rozwija się wiele wątków i historii. Sam artysta nie udziela wywiadów, woli by za niego przemawiały dzieła. Należy też do tych nielicznych, którzy nie poszli w stronę galeryjną. Pracę przy Stalowej 47 uznał za najbardziej skomplikowaną w jego dotychczasowej twórczości.

"Civilistation" to drugi mural Phlegma w Warszawie. Pierwsza powstała w 2013 roku przy ulicy Mińskiej. „Zamek” - taką nazwę nadali tamtej pracy mieszkańcy - był jednym z najbardziej lubianych i cenionych dzieł w przestrzeni publicznej Warszawy. Świetnie wkomponowany w ścianę starej kamienicy, do tego stopnia zaangażował okolicznych mieszkańców, że gdy podjęto decyzję o wyburzeniu budynku zawiązał się oddolnie społeczny komitet obrony muralu. Praca w końcu zniknęła wraz z budynkiem w 2016 roku.

Nowy mural przy Stalowej 47 także żywo angażuje mieszkańców. - Za każdym razem widzę tutaj nowy element - mówi jeden z mieszkańców. - Przed ścianą można stać godzinami - dodaje inny przechodzień. Mieszkańcy przystają, dyskutują na temat interpretacji.

Takie jest zadanie sztuki w przestrzeni publicznej.

---
Praca powstała w ramach Street Art Doping 2022, została wyprodukowana przez Fundację Do Dzieła! Wydarzenie jest współfinansowane przez M. St. Warszawa.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama