Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jaką ochronę samochodu oferują ubezpieczyciele?

Jaką ochronę samochodu oferują ubezpieczyciele?

reklama
Ubezpieczenia komunikacyjne oferowane przez towarzystwa, które działają na rynku, można podzielić na obowiązkowe i dobrowolne. Każdy właściciel pojazdu musi wykupić polisę OC, gdyż jest to wymagane przepisami prawa. Ubezpieczenia AC, NNW oraz assistance są nieobowiązkowe, dlatego decyzja o ich zakupie zależy od indywidualnych preferencji właściciela pojazdu. Dowiedz się, czym się one charakteryzują oraz jaką ochronę zapewniają.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC – czym jest?



Polisa OC to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. W przypadku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego powstałe szkody są pokrywane z polisy sprawcy. Zakres tego ubezpieczenia jest regulowany przepisami prawa, dlatego towarzystwa nie mogą go samodzielnie modyfikować. Standardowa polisa OC jest zawierana na okres 12 miesięcy, ale można znaleźć także oferty krótkoterminowe.

Kupując nowy samochód w salonie, można skorzystać z rozwiązania, jakim jest pakiet dealerski. Jest to zestaw, który zawiera zazwyczaj ubezpieczenie OC, AC, NNW oraz assistance. Pakiet ten umożliwia zakup polis razem z nowym samochodem już w salonie. Z tego rozwiązania korzystają najczęściej młodzi i niedoświadczeni kierowcy, którzy nie mają zgromadzonych zniżek za bezszkodową jazdę. Taki pakiet może być również świetną propozycją dla osób, które nie mają czasu na samodzielne załatwianie formalności z ubezpieczycielem.

Rodzaje dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych



Najpopularniejszym nieobowiązkowym ubezpieczeniem jest autocasco, czyli AC. Zabezpiecza ono przed kosztami związanymi z uszkodzeniem, zniszczeniem czy kradzieżą samochodu. W przeciwieństwie do OC odszkodowanie wypłacane jest ubezpieczonemu, nawet jeśli to on jest sprawcą zdarzenia drogowego. Zakres tej polisy może być różny, gdyż jest ustalany samodzielnie przez konkretne towarzystwo. Właściciel pojazdu może także zdecydować, jakie sumy gwarancyjne wybierze. Na rynku dostępne są również pakiety mini AC, które obejmują jedynie wybrane zdarzenia.

Dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest także NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. Wybierając tę polisę, można objąć ochroną zarówno kierowcę, jak i pasażerów podróżujących z nim w samochodzie. Ubezpieczenie NNW chroni życie i zdrowie, a odszkodowanie jest wypłacane w przypadku uszkodzenia ciała, powstania poważnego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego. Może ono pokrywać także koszty leczenia i rehabilitacji. NNW komunikacyjne może być więc przydatne w wielu sytuacjach.

Właściciele samochodów mogą także pomyśleć o zakupie assistance. Gwarantuje ono pomoc medyczną, serwisową oraz informacyjną, a zakres tej polisy można dowolnie modyfikować. Może ona obejmować m.in. holowanie pojazdu, zapewnienie samochodu zastępczego czy organizację noclegu na czas naprawy. Wybierając ten rodzaj ubezpieczenia, trzeba dokładnie sprawdzić, jaki jest zakres oferowanej pomocy oraz ile razy i w jakich sytuacjach można z niej skorzystać. Assistance może przydać się w wielu nieprzewidzianych sytuacjach, które mogą się przydarzyć podczas podróży.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧