Dla wielu ludzi wizyta u lekarza jest ostatecznością. Decydujemy się na nią dopiero wtedy, gdy schorzenie nie pozwala nam normalnie funkcjonować. Dlaczego tak niechętnie odwiedzamy gabinet lekarski? Jednym z powodów, dla których omijamy przychodnie lekarskie są długie kolejki. Na wizyty w ramach NFZ niekiedy czeka się miesiącami. Drugim powodem są terminy, które pokrywają się z godzinami pracy. Jak w takim przypadku skonsultować się z lekarzem? Odpowiedzią na potrzeby klientów jest możliwość konsultacji lekarskiej online. Na ona polega? Jak uzyskać e-receptę? Czy lekarz online może wystawić zwolnienie lekarskie? Na te i inne pytania odpowie artykuł poniżej.
Lekarz online - jak wygląda konsultacja lekarska?
Konsultacja z lekarzem online nie różni się znacznie od wizyty w gabinecie lekarskim. Pierwszym etapem konsultacji zdalnej jest wybranie właściwego specjalisty. Kolejno należy wybrać termin oraz godzinę konsultacji. Od Twoich preferencji zależy czy spotkanie odbędzie się poprzez czat, telefon czy video rozmowę. Sama rozmowa ze specjalistą nie różni się od tej tradycyjnej. Wizytę rozpoczyna wywiad lekarski, podczas którego omawiane są kwestie objawów, dolegliwości. Pacjent przedstawia również historię chorób. Na podstawie rozmowy lekarz może wyciągnąć właściwe wnioski oraz dokonać diagnozy. Lekarz online to wspaniała alternatywa nie tylko dla zapracowanych, ale także starszych, schorowanych osób. Bez wychodzenia z domu można uzyskać pomoc. Specjalista może również wystawić e-receptę oraz w razie potrzeby wystawić zwolnienie lekarskie.
E-recepta i zwolnienie online - jak to działa?
Wielu pacjentów narzeka na uciążliwe stanie w kolejkach w przychodniach. Szczególnie irytujący jest fakt, gdy powodem wizyty jest wyłącznie pozyskanie recepty. W przypadku przypadku recepty papierowej konieczna jest wizyta u specjalisty, co nie tylko zabiera czas, ale generuje dodatkowe koszty. Korzystanie z pomocy lekarskiej niesie ze sobą wiele ułatwień. W tym możliwość pozyskania recepty elektronicznej. Jak działa e-recepta? Jak uzyskać e-receptę? Po konsultacji z lekarzem specjalistą niekiedy koniecznej jest rozpoczęcie określonej terapii, wymagającej korzystania z leków. Lekarz wystawia receptę w formie elektronicznej. Recepta online w żaden sposób nie jest mniej wartościowa, niż ta w tradycyjnej formie. Pacjent po wystawieniu recepty przez lekarza otrzymuje czterocyfrowy kod w wiadomości na telefon lub maila. Zrealizować e-receptę możesz w dowolnej aptece. Do jej realizacji potrzebujesz jedynie kodu oraz swój numer pesel. Proces wystawiania recept odbywa się szybko i bezproblemowo. E-recepta online to doskonały sposób sposób aby pozyskać potrzebne leki, unikając czekania. Co więcej, pozyskanie jednej recepty wiąże się z wizytą u lekarza, która w razie nagłych przypadków nie odbywa się w ramach NFZ. Generuje to dodatkowe koszty wizyty u prywatnego specjalisty. Recepta elektroniczna w wielu przypadkach wiąże się z oszczędnością środków. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zwolnień lekarskich. Jeśli lekarz po konsultacji medycznej uzna za stosowne wystawienie zwolnienia z pracy, wówczas wystawi odpowiedni dokument. Wstawiony przez specjalistę dokument trafia drogą elektroniczną do Twojego pracodawcy oraz ZUSu, dzięki czemu nie musisz osobiście stawiać się w zakładzie pracy, tylko po to, aby dostarczyć dokument. E-zwolnienie jest tak samo ważne, jak to w formie tradycyjnej.
W korzystaniu z usług lekarzy online pomocne będzie Internetowe Konto Pacjenta. Dzięki zalogowaniu się na pacjent.gov będziesz miał dostęp do informacji takie jak: zrealizowane e-recepty, przepisane leki oraz ich dawkowanie, historia wizyt lekarskich czy skierowania na badania specjalistyczne. Na Internetowym Koncie Pacjenta zyskujesz również dostęp do historii leczenia Twojej oraz osób, które wydały stosowne upoważnienie. Możliwości, jakie dają konsultacje online jest wiele. Jest to duże ułatwienie dla osób schorowanych, mieszkających z dala od miasta czy zapracowanych. Szczególnie pomocne są e-recepty, dzięki którym pacjenci zyskują szybki dostęp do przepisanych leków. Praktyki leczenia zdalnego stale rosną na popularności, dzięki czemu proponowane usługi ulegają ciągłemu doskonaleniu.