Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Imprezowy styl życia warszawskiej młodzieży?

Imprezowy styl życia warszawskiej młodzieży?

reklama

Imprezy, alkohol, niedozwolone środki – kiedyś kojarzyły się w większości z dorosłymi imprezami w klubach. W Warszawie praktycznie każdego wieczoru można liczyć na dobrą zabawę, nie tylko w Śródmieściu, ale także na Pradze czy Woli. Młodzi ludzie nie muszą chodzić do najpopularniejszych klubów, by się dobrze bawić. Całkiem sporo osób latem wybiera plenery nad Wisłą lub zwykłe domówki. Imprezowy styl życia może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i uzależnienia.

Badania nie kłamią

Pod koniec 2022 roku warszawski ratusz zamówił badanie, które przeprowadzono w jednej ze stołecznych szkół. Respondenci byli w grupie wiekowej 14-16 lat. Większość z nich ma średnią w nauce powyżej 4.0 i zachowanie oceniane na co najmniej dobre, bardzo dobre lub wzorowe. Ponad połowa przyznała, że spożywa alkohol, pomimo bycia niepełnoletnim. W zdobyciu napoi wyskokowych pomagają im starsze koleżanki lub koledzy. Niektórzy również przyznali, że są częstowani przez rodziców. W ankiecie zapytano również, kiedy pierwszy raz młodzież miała okazję spróbować alkoholu. Okazuje się, że co trzeci nastolatek pierwszy łyk piwa lub wódki spróbowało, mając poniżej 10 lat. W badaniu zapytano także, gdzie najczęściej można wyjść na przysłowiowe piwko. Nastolatkowie chętnie odwiedzają parki, lasy, przestrzeń nad Wisłą, a także kluby lub puby. Ankieta wykazała budującą postawę warszawskiej młodzieży względem przyjmowania narkotyków czy innych substancji wywołujących uzależnienie. Aż 91% ankietowanych deklaruje, że nie przyjmowało szkodliwych substancji. Stereotypowo, za okres największych imprez uznaje się lata studenckie, gdzie młodzi ludzie zaczynają żyć od imprezy do imprezy, a spore grono z nich trafia na terapię do ośrodków uzależnień (https://medjol.pl/prywatny-osrodek-uzaleznien-warszawa).

Imprezowy styl życia, uzależnienie i pomoc

Imprezowy styl życia polega na częstym uczestniczeniu w imprezach i spotkaniach towarzyskich. W takich sytuacjach ludzie często spożywają duże ilości alkoholu. Takie przyzwyczajenie  może mieć negatywny wpływ na zdrowie, samopoczucie, zaczynają pojawiać się problemy na uczelni lub w pracy. Zaniedbana pozostaje również rodzina. Oczywiście, nie ma niczego złego w wyjściu ze znajomymi do klubu czy na przysłowiowe piwo. Problem pojawia się kiedy nadmierne spożywanie alkoholu staje się codziennością. Może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, społecznych, takich jak utrata pracy, trudności w utrzymaniu relacji i kłopoty prawne. Jeżeli zauważysz, że bliska osoba przestaje kontrolować ilość spożytego alkoholu, pozostaje w stanie nietrzeźwości i nie radzi sobie z własnym życiem, to warto skontaktować się ze specjalistami https://medjol.pl/, którzy każdego dnia pomagają chorym wyjść nie tylko z choroby alkoholowej, ale także przeprowadzają terapie u osób uzależnionych od hazardu, internetu, gier komputerowych, leków i narkotyków (https://medjol.pl/terapia/odwyk-narkotykowy).

Nadużywanie alkoholu jest powszechnym problemem wśród młodych dorosłych, a Polska jest jednym z krajów w Europie, w którym występuje wysoki odsetek osób spożywających napoje procentowe. Warto wiedzieć, że pełne doświadczanie radości i przyjemności w życiu nie musi odbywać się jedynie po alkoholu, a ten powinno się spożywać z umiarem, by nie popaść w uzależnienie.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama