Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Ekologiczne pranie krok po kroku - jak to robić? Po jakie środki czystości sięgać?

Ekologiczne pranie krok po kroku - jak to robić? Po jakie środki czystości sięgać?

reklama

Czyste, pięknie pachnące ubrania - tak reklamowane są efekty środków do prania typowych marek marketowych. Czy można chcieć czegoś więcej? Okazuje się, że tak. Można chcieć ekologicznych środków czyli nieszkodliwych dla natury, można chcieć środków do prania przyjaznych naszej skórze i takich, które będą ekologicznie zapakowane. Jeśli zastanawiasz się, gdzie można znaleźć takie idealne proszki, płyny i kapsułki, zapraszam do przeczytania poniższego artykułu.

Skąd wziął się proszek do prania?

Choć prawdopodobnie pierwszymi ludźmi, którzy aż 4500 lat temu używali oliwy i popiołu roślinnego do prania byli Fenicjanie, to jednak wynalazcą pierwszego profesjonalnego detergentu do prania był Fritz Henkel. Aż 29 lat trzeba było jednak jeszcze poczekać na pojawienie się najbardziej przypominającego współczesne proszki "samoczynnego proszku do prania", który odniósł niebywały sukces na całym świecie. Ciekawostką może być fakt, że pierwszym polskim proszkiem do prania był proszek IXI 65, który powstał w 1965 roku.

Proszki ze sklepowych półek kuszą kolorowymi opakowaniami, obiecując śnieżnobiałe pranie, kolorowe ubrania na długo mają zachować swoje barwy, a do tego tkaniny mają ponoć długo utrzymać zapach "świeżego prania". Jedne proszki są białe, inne zawierają kolorowe granulki. Sporym powodzeniem cieszą się także płyny czy kolorowe niczym lizaki, kapsułki do prania. Oczywiście oprócz środków piorących chcemy używać równie pięknie pachnących środków zmiękczających pranie. Tych również w sklepach jest zatrzęsienie. Wydawać by się mogło, że te wspaniałe produkty są doskonałe i jedyne co nam pozostaje to wybrać ten o najlepszym zapachu. Niestety prawda już nie jest tak kolorowa.

Jakie są współczesne proszki do prania? Czy wszystkie środki czystości są bezpieczne dla naszego zdrowia?

Współczesne proszki do prania zawierają bardzo dużo dodatków chemicznych. Wśród nich można znaleźć:

  • anionowe oraz niejonowe środki powierzchniowo czynne, służące usuwaniu brudu z tkanin,
  • polikarboksylany, działające zmiękczająco na wodę oraz rozpuszczające cząstki brudu,
  • fosforany, zeolity - działające zmiękczająco na wodę,
  • enzymy, likwidujące plamy, wzmacniające kolory,
  • sztuczne kompozycje zapachowe.

Niestety, choć środki te są często skuteczne, to równie skutecznie potrafią nas uczulać, są szkodliwe dla środowiska, a po nich często zostaje mnóstwo plastiku.

Na co można, a wręcz należy wymienić szkodliwe środki czystości?

Odpowiedź jest dość prosta - szkodliwe środki należy wymienić na nieszkodliwe czyli po prostu ekologiczne. Czym się one różnią od tych pełnych szkodliwej chemii? Przede wszystkim prostym, naturalnym składem i najczęściej także ekologicznym opakowaniem. Jeśli nie biodegradowalnym, to przynajmniej wielokrotnego użytku, aby można było je uzupełniać tzw. refillem.

Nie trzeba się w żaden sposób ograniczać, ponieważ wśród ekologicznych środków znajdziemy zarówno proszki do prania, jak i płyny, kapsułki, odplamiacze i oczywiście płyny do płukania tkanin. Jedyną różnicą, którą możesz zauważyć będzie mniej intensywny zapach tych środków. Na szczęście bardzo szybko można się przyzwyczaić do mniej intensywnie pachnącego prania, a z czasem istnieje duże prawdopodobieństwo, że zapach "świeżego prania syntetycznego" stanie się drażniący swoją sztucznością. Od tej chwili za nic w świecie nie będziesz chcieć wracać do pełnych szkodliwej chemii marketowych środków do prania i płukania.

Gdzie można kupić ekologiczne proszki do prania i nie tylko?

Jeśli niepewnie się czujesz szukając najlepszej jakości środków, oddaj ich znalezienie fachowcom. Właśnie tacy ludzie, doskonale obeznani z tematem, pracują w sklepie Ekodrogeria.pl, gdzie znaleźć można tylko i wyłącznie produkty ekologiczne. Wszystkie zawarte w sklepie Ekodrogeria.pl naturalne środki do prania przeszły bardzo rygorystyczną selekcję. W sklepie tym znajdziesz zebrane w jednym miejscu tylko najlepsze, ekologiczne marki z wielu zakątków świata.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama