Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Co odstrasza pluskwy? Jak sprawdzić czy w domu są pluskwy?

Co odstrasza pluskwy? Jak sprawdzić czy w domu są pluskwy?

reklama

Pluskwa domowa (z łac. Cimex lectularius) to pasożyt żywiący się ludzką krwią, którego można spotkać nie tylko w hotelach, akademikach, czy komunikacji miejskiej, ale również we własnym domu. Co więcej, jego zwalczenie nie jest proste, a obecność może zostać wykryta dopiero po pewnym czasie. Co zatem odstrasza pluskwy? W jaki sposób sprawdzić, czy są one obecne w naszym domu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak wyglądają pluskwy?

Mimo iż wiele osób słyszało o pluskwach to z pewnością nie każdy ma świadomość tego, jak one wyglądają. W związku z tym warto podkreślić, że dorosła pluskwa to owalny, bezskrzydły owad o długości sięgające około 5-7 mm, który z wyglądu może przypominać pestkę jabłka.

Najedzoną pluskwę wyróżnia czerwono-brązowa barwa, a osobniki, które nie odżywiały się przez dłuższy czas charakteryzuje źółto-brązowy kolor. Każda pluskwa posiada trzy pary cienkich odnóży, wyposażonych w pazury, które pozwalają jej wczepić się w skórę swojego żywiciela oraz wspinać po porowatych powierzchniach jak ściana.

Warto również wiedzieć, że owad ten posiada małą głowę z czterema czółkami oraz parą dużych oczu. Samica pluskwy składa średnio 2-3 jaja w ciągu dnia, co daje nawet 400 - 500 jaj w ciągu całego życia (pluskwy żyją średnio przez kilka miesięcy). Jaja pluskiew można dostrzec gołym okiem, przypominają miniaturki ziarenek ryżu (mają ok. 0.8 mm) jednak należy pamiętać, że pluskwy składają je z reguły w szczelinach łóżek, sof, kanap, foteli, tapczanów, co zapewnia odpowiednie warunki do rozwoju i bezpieczeństwo młodych. Larwa pluskwy może rozwinąć się w ciągu kilku dni (w optymalnych warunkach), jednak zazwyczaj rozwój tego stadium zajmuje kilka tygodni zanim wykluje się z kokonu.

Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

Pluskwa to owad, którego ugryzienie jest często ignorowane, ponieważ objawy mogą przypominać ukąszenie komara, meszek, czy różnego rodzaju zmiany dermatologiczne, np. pokrzywkę, odczyny alergiczne.

Jak zatem rozpoznać ugryzienie pluskwy? Otóż, cechą charakterystyczną jest w tym przypadku wystąpienie kilku czerwonych śladów w niewielkiej odległości od siebie, zwykle 3-4 ślady w linii lub w kształcie trójkąta. Z reguły ślady te widoczne są rano, ponieważ pluskwy najczęściej żerują w nocy, między 0:00-3:00.

W tym miejscu warto podkreślić, że objawy ukąszenia pluskwy mogą występować z różnym nasileniem, co wynika z faktu, że każdy organizm ludzki reaguje inaczej na ich ukąszenie. W efekcie w przypadku niektórych osób symptomy mogą być niezauważalne, a u innych może pojawić się nie tylko zaczerwienienie, ale również rozległy rumień. Podsumowując należy stwierdzić, że ukąszenie pluskwy:

  • ukąszenie pluskwy nie jest bolesne;
  • ukąszenia pluskwy rzadko występują pojedynczo, z reguły jest to kilka śladów w niewielkiej odległości od siebie;
  • miejsce po ukąszeniu może różnić się wyglądem, co wynika z różnych reakcji alergicznych organizmu;
  • ukąszenie pluskwy może powodować silny świąd;
  • ślady po ukąszeniu pluskwy można pomylić z ukąszeniem komara, meszek czy objawami schorzeń dermatologicznych i alergiami skórnymi

Co odstrasza pluskwy?

Czy pluskwy można skutecznie odstraszyć? Otóż, należy mieć świadomość, że zwalczenie ich domowymi sposobami jest niezwykle trudne, w związku z czym zalecanym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowców od dezynsekcji, których ofertę można znaleźć np. pod linkiem: https://prusator.pl.

Pozwoli to zapobiec szybkiemu rozmnożeniu pluskiew, które następuje bardzo szybko i rozlegle po złożeniu jaj. Wracając do domowych sposobów na odstraszenie pluskwy polecane są z reguły liście laurowe, bazylia, czy olejki eteryczne tj. eukaliptus, lawenda lub ocet, którymi można spryskać szczeliny, które mogą być schronieniem dla owadów. Chcąc zapobiec przedostaniu się pluskwy do domu należy również unikać przynoszenia do domu używanych mebli, czy stosować pranie w temperaturze min. 60 stopni, ponieważ pluskwy mogą być przenoszone na ubraniach oraz bagażu podróżnym.

W jaki sposób samodzielnie pozbyć się pluskwy z domu?

W przypadku znalezienia miejsce składania jaj pluskwy (przypominają mini ziarenka ryżu) warto zastosować taśmę pakową. Nakleja się ją do miejsca złożenia jaj, po czym należy ją odkleić zwinąć do środka i włożyć do foliowego woreczka lub należy parować te miejsca, aby je ugotować. Zalecane jest oczywiście jak najszybsze wyrzucenie go z domu, a samą czynność należy powtarzać do skutku, czyli aż do usunięcia wszystkich jaj za pomocą taśmy.

Znalezione pluskwy oraz ich jaja można próbować zwalczać także parownicą do ubrań lub streamerem parowym, jednak chcąc mieć stu procentową pewność w ich usunięciu pozostaje wezwanie speców od dezynsekcji. Samodzielnie można bowiem usunąć jedynie te pluskwy, które zostały zauważone, jednak warto mieć świadomość, że w większości przypadku wiele z nich nadal pozostaje w różnych zakamarkach mieszkania do których mamy utrudniony dostęp bez specjalistycznego sprzętu jak np. zamgławiacz ULV SM Bure, który wytwarza krople zimnej mgły wielkości 20-40 mikronów. To z kolei pozwala penetrować bardzo głęboko meble i ich szczeliny bez ich rozbierania na części pierwsze.

Jak sprawdzić czy w domu są pluskwy?

Większość osób dowiaduje się o tym, że ma pluskwy we własnym domu dopiero po zauważeniu na ciele śladów po ich ukąszeniu. Wynika to z faktu, że pasożyty te najczęściej ukrywają się w ciemnych, ciepłych i suchych miejscach, czego przykładem są różnego rodzaju szczeliny.

Nie oznacza to jednak, że się nie przemieszczają, ponieważ po dostaniu się do mieszkania mogą wędrować pomiędzy pomieszczeniami. Nie ma w tym przypadku reguły, jednak podejrzewając obecność pluskwy w domu poszukiwania warto rozpocząć od okolic łóżka (wraz ze spodnią częścią materaca), szczelin w kanapach i fotelach, czy listew przypodłogowych.

Gdzie jeszcze mogą znajdować się pluskwy w domu?

Otóż, mogą bytować m.in.:

  • za tapetą ścienną;
  • pod dywanami;
  • za obrazami oraz w ich ramach;
  • w obudowach gniazdek elektrycznych;
  • w odzieży;
  • w książkach ustawionych na półkach;
  • w zasłonach.

Oczywiście tego typu miejsc może być znacznie więcej, ponieważ pluskwy mogą zagnieździć się praktycznie wszędzie. W związku z tym podejrzewając ich obecność warto zapytać również sąsiadów, czy nie mierzą się z tym samym problemem. Oczywiście temat pluskiew jest delikatny, jednak warto mieć świadomość, skuteczność walki z pluskwami uzależniona jest od możliwości całkowitego ich wyeliminowania. Dezynsekcja jednego mieszkania może być bowiem jedynie chwilowym rozwiązaniem problemu, jeżeli pluskwy nadal będą znajdowały się w sąsiednich lokalach, to umożliwi im swobodne przemieszczanie się w dalszym ciągu. Niestety dość często sąsiedzi, wspólnota mieszkaniowa oraz spółdzielnie w bloku nie chcą podejmować się prób wspólnego odpluskwiania w bloku dlatego wyspecjalizowani deratyzatorzy podpowiadają jak zapewnić pluskwo szczelność danego mieszkania poprzez jego skuteczne uszczelnienie miejsc krytycznych przechodzenia pluskiew domowych.

Jak pozbyć się pluskwy?

Jak już wspomniano pluskwy to pasożyty, które trudno jest zwalczyć domowymi sposobami, w związku z czym warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Przykładem może być świadcząca usługi w Warszawie firma dezynsekcyjna PRUSATOR, która gwarantuje skuteczność nie tylko w zwalczaniu pluskwy domowej, ale również innych szkodników.

Firma Prusator posiada ogromne doświadczenie w branży DDD (Dezynfekcja, Dezynsekcja, Deratyzacja), ponieważ od ponad 23 lat świadczy swoje usługi na terenie Warszawy oraz najbliższych okolic. Jej atutem jest stosowanie różnych metod dezynsekcji, co pozwala skutecznie rozwiązać wszystkie problemy, z którymi zmaga się zwykle przerażony obecnością owadów i gryzoni klient.

W przypadku pluskwy domowej dobrze sprawdzają się zintegrowane metody IPM, a w razie potrzeby szkodniki mogą być zwalczane z wykorzystaniem koncentratów biobójczych, poprzez zamgławiania ULV (ultra low volume), czy szczegółowego oprysku ciśnieniowego.

Najważniejszą kwestią jest w tym przypadku znalezienie specjalistów od dezynsekcji, co osobom mieszkającym poza Warszawą ułatwi ranking firm DDD, który jest dostępny pod linkiem: https://prusator.pl/ranking-firm-ddd-z-polski-dezynsekcja-dezynfekcja-deratyzacja/.

Podsumowując należy stwierdzić, że pluskwa domowa to szkodnik, który może dostać się do naszego domu zupełnie przypadkiem i nie jest to związane z brakiem czystości osobistej, złego prowadzenia się. W obecnych czasach przy tak dużej mobilności ludzi ten problem pluskiew domowych staje się naturalną rzeczą jak kleszcze, których nie należy się wstydzić, a zająć się likwidacją tego problemu zanim osiągnie ogromne rozmiary powodując przenoszenie się na kolejne mieszkania w bloku.

Zauważając obecność pluskiew warto niezwłocznie skorzystać z pomocy specjalistów od dezynsekcji i odpluskwiania, ponieważ skuteczność domowych sposobów zwalczania pluskwy nadal pozostaje niepotwierdzona. W efekcie każdy dzień zwłoki powoduje, że pasożyt się rozmnaża, a co za tym idzie jego usunięcie będzie coraz trudniejsze, nawet dla profesjonalnej firmy DDD przeprowadzającej odpluskwianie. 

Więcej informacji na temat pluskiew domowych znajdziesz tutaj: https://prusator.pl/pluskwy-domowe-sposoby-zwalczania/

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę