Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Zaklimatyzowani - projekt społeczny na temat ekologii

Zaklimatyzowani - projekt społeczny na temat ekologii

reklama
Jesteśmy uczniami warszawskich liceów i wspólnie tworzymy projekt edukacyjny dotyczący zmian klimatu. Realizujemy go w ramach inicjatywy “Zwolnieni z teorii”.

Uważamy, że temat zmian klimatu jest bardzo istotny - postępująca degradacja środowiska z roku na rok niepokoi nas coraz bardziej. Zauważamy jednak, że edukacja o globalnym ociepleniu i kryzysie ekologicznym jest niewystarczająca. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu. Brakuje także powszechnej wiedzy o dostępnych rozwiązaniach i możliwościach działania.
Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i rozpocząć działania w swoim najbliższym otoczeniu. Przygotowaliśmy cykl trzech warsztatów dla naszych rówieśników, podczas których omawiamy podstawowe kwestie związane z globalnym ociepleniem.

Po pierwsze - dlaczego globalne ocieplenie to problem?
Aby zrozumieć skalę zagrożenia, jakie niosą za sobą obecne zmiany klimatu, warto zapoznać się z zasadami działania ziemskiego systemu klimatycznego.
Podczas tej części rozmawiamy o tym, że susze, ekstremalne zjawiska pogodowe czy częstsze epidemie to tylko niektóre skutki podwyższenia globalnej temperatury. Tłumaczymy także podstawowe pojęcia używane w rozmowie o zmianach klimatycznych, takie jak efekt cieplarniany, sprzężenia, gazy cieplarniane czy granice planetarne.

Po drugie - czy da się coś zrobić z globalnym kryzysem?
Globalny kryzys wymaga globalnych i skoordynowanych działań.
Pokazujemy, jakie działania na rzecz ograniczenia wzrostu temperatury podejmują politycy oraz jakie narzędzia rynkowe mogą przyczynić się do mitygacji globalnego ocielenia. Próbujemy też odpowiedzieć na pytanie - czy w świecie kapitalizmu i nieustannego wzrostu możemy zawrócić z drogi prowadzącej do katastrofy? Przyglądając się światowym emisjom, wspólnie zastanawiamy się, jak mógłby wyglądać świat “Net-Zero”.

Po trzecie - co my możemy zrobić?
Wierzymy, że nasze indywidualne wybory mają ogromne znaczenie. Pokazujemy, jak w codziennym życiu możemy przyczynić się do poprawy sytuacji środowiska - stosując zasadę “5 razy R”, oszczędzając energię i wodę, dbając o naturę. Zwracamy też uwagę na pułapkę greenwashingu i podpowiadamy, jak nie dać się nabrać na ekościemę. Zachęcamy też uczestników do samodzielnego zgłębiania wiedzy o klimacie.

Nasz projekt nie mógłby się odbyć bez wsparcia naszych partnerów i patronów. Aby mieć pewność, że przygotowanie materiałów warsztatowych jest merytorycznie poprawne, konsultujemy się z prof. Agnieszką Klimską z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Współpracujemy również z magazynem "Pismo", inicjatywą "Ekowymiar" oraz fundacją "Veoila".

Ponadto, jesteśmy obecni w mediach społecznościowych prowadząc profil na instagramie - znajdziecie go tutaj :) Umieszczamy tam wiele faktów i ciekawostek dotyczących ochrony planety.
Zachęcamy też do proekologicznych działań poprzez akcje szkolne. W szkołach umieściliśmy kartki przypominające o gaszeniu światła oraz segregacji śmieci. Planujemy też zorganizować szkolną wymianę ubrań - wydarzenie podczas którego każdy mógłby przynieść niepotrzebne rzeczy i wymienić je z innymi uczestnikami.

Mamy nadzieję, że takie działania przyczynią się do podniesienia świadomości ekologicznej wśród uczniów liceów. Na razie nasze działania koncentrowały się w IX LO im. Klementyny Hoffmanowej, gdzie przeprowadziliśmy cykl warsztatów dla klas drugich oraz inne akcje promujące prośrodowiskowe zachowania. Nie zatrzymujemy się jednak - planujemy pracować także w innych warszawskich (i nie tylko) szkołach. Chcielibyśmy, żeby nasze działania stały się inspiracją dla innych młodych ludzi - bo razem możemy zmieniać świat na lepsze!
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧